Külmad ilmad ja merejää kasvamine on katkestanud praamiühenduse Prangli saarega. Kelnase – Leppneeme liini teenindav parvlaev Wrangö jäi möödunud pühapäeval Leppneeme sadamasse ja regulaarsed reisid on hetkeseisuga tühistatud. 

Teisipäeval, 16. veebruaril korraldas vald Wrangö erireisi Prangli saarele Kelnase sadamasse. Püsielanikel oli võimalik sõita saarele ja saarel jäävangis olnud inimestel sealt ära tulla. Samuti teostati olulist kaupade ülevedu. 

Liinilaeva saatis reislaev Kalk. Kas ka edaspidi saab sarnaseid reise korraldada, on hetkel keeruline öelda. Samuti pole võimalik prognoosida, kui pikaks ajaks tavapärane laevaliiklus Prangli ja Leppneeme vahel seisma jääb – kõik sõltub tuule suunast ja õhutemperatuurist. Lähiaja ilmaprognoos lubab miinuskraade ning seetõttu võib seisak kujuneda pikemaks. 

Valla sadamakapteni Viktor Palmeti sõnul ulatus merejää nädala alguses Leppneeme poolt vaadates kuni Pranglini. „Leppneeme pool on jäätükid koondunud kohati rüsijääks, poolsaare ja Prangli vahel on õhuke jää lahvandustega. Kelnase sadamat piirab jää nii lõunast kui ka põhjast. Kuna Soome laht on jääkatte all, siis põhjakaare tuultega triivib jää meile. Isegi mõõdukate külmade või plusskraadidega võib jää vabalt märtsi lõpuni laevaliiklust segada, sest jääd on palju ja selle asukoht sõltub tuule suunast,“ lausus sadamakapten Palmet.

„Varasem kogemus on näidanud, et kui kui tuuled toovad lahe jääd täis ja ilm muutub väga kümaks, siis võivad tekkida väga paksud jääkihid. Jääolud on Kelnasel ja Leppneemes olnud keerulised ka varasematel külmadel talvedel ning laevaliiklus nende sadamate vahel on peatunud, seega pole tegemist enneolematu olukorraga. Näiteks kümme aastat tagasi olid olud sellised, et laevaühendus oli katkenud kuni aprillini,“ ütles valla ehitus- ja kommunaalosakonna juhataja Alar Mik. Ta lisas, et kriitilistel puhkudel on vald varasemalt tellinud helikopterilende politsei- ja piirivalveameti lennusalgalt või pöördunud merepääste poole hõljuki kasutamiseks. Alternatiivseid lahendusi transpordiks kasutakse ainult teatud juhtudel – kui on ohus kellegi tervis, kui on vaja transportida esmatarbekaupu või edastada postisaadetisi.

Parvlaev Wrangö ja selle meeskond on valmisolekus reiside koheseks taastamiseks, kui jääolud seda võimaldavad. Soodsad tuuleolud võivad laevatee ja sadamad loetud tundidega laevatatavaks muuta, mistõttu soovitame jälgida operatiivset infot Wrangö väljumiste kohta laevafirma Tuule Liinid veebilehel www.tuuleliinid.ee.

Tuule Liinid kasutab Prangliga püsiühenduse pidamiseks Eestis Reval Shipbuilding OÜ laevatehases spetsiaalselt Leppneeme – Kelnase liini tarbeks ehitatud ja 2013. aastal vettelastud parvlaeva Wrangö. Mullu oktoobris sõlmis Viimsi vallavalitsus Tuule Liinid OÜ-ga lepingu, mille kohaselt jätkab ettevõte parvlaevaga Wrangö reisijate teenindamist Leppneeme – Kelnase liinil järgmised neli aastat. Selleks perioodiks tellib vald ettevõttelt ligi 2,4 miljoni euro eest kokku 6000 reisi Viimsi poolsaare ja Prangli saare vahel.