Jalgrattasõit on meile tervislik nii mitmelgi viisil, ent eriti tore on rattaga liigelda, kui tagatud on head kergliiklusteed ja turvalised rattaparklad. Ja mis kõige vahvam – jalgrattasõit ei küsi vanust. 

Viimsis on rattaga liikumiseks head võimalused – kergliiklusteed on olemas ning tänavavalgustused tagatud. Julgelt võib võtta ette teekonna jalgrattal lähima kaubanduskeskuse juurde, sest kõikide Viimsi poodide ees on olemas kohad ratta lukustamiseks. Tänu rattaparklatele, mis asuvad meie bussipeatuste lähistel, võid hommikul jalgrattaga kodust suuna bussipeatuse poole võtta, ratta sinna kinnitada ja edasi suunduda ühistranspordiga. See on suurepärane viis, kuidas hommikut aktiivselt alustada ja enne tööd pea värskeks saada.

Viimsis asuvad koolid on teinud väga head tööd, innustades lapsi jalgrattaga liiklema. Seda tõestavad suured rattaparklad koolide ees, mis on positiivselt kogu aeg ratastest pungil. Ka vaba aja veetmine võiks toimuda käsikäes rattasõiduga. Meil on korralikud rattaparklad näiteks spaa, kino ja veekeskuse ees, samamoodi Haabneeme rannas.

Vahelduseks asfaldil sõites on hoopis huvitav avastada meie kahte terviserada: Karulaugu ja Tädu. Need pakuvad metsarattaga sõitjale omajagu kurve ja teistmoodi pinnast. Praeguse pimeda aja tõttu ei peaks neid sugugi pelgama, sest mõlemad on alati valgustatud.

Tuleb tõdeda, et praegu puudub kergliiklustee jupp, mis ühendaks Randvere küla Maarduga (Laiakülaga), aga hetkel on seal käimas tee ehitus. Selle lõppedes saab ka seal loodetavasti olema kergliiklustee koos valgustusega. Praegu saab mööda valgustatud kergliiklusteed Viimsi keskusest Laiakülla, kasutades Pärnamäe tee äärset kergliiklusteed.

Liigeldes jalgrattaga, tuleb meeles pidada, et oleksite kaasliiklejatele nähtavad. Väga tihti on aga ratturid valgustamata, rattal puudub tuli nii ees kui ka taga ning kantakse tumedaid riideid. Kuna jalgrattur liigub jalakäijaga võrreldes palju kiiremini, siis on tee ületamine nende jaoks kordades ohtlikum ning seda tehes peab ka rattur veenduma ohutuses. Pimedal ajal on rattur paremini märgatav, kui jalgratas on varustatud tuledega – ees valge ja taga punane (vilkuv) tuli.

Kui vaadata jalgratturi perspektiivist, on Viimsi viimaste aastatega arenenud väga positiivses võtmes. Kaua aega oli probleemiks ja koguni ohtlikuks kohaks Reinu tee, mis on tänaseks väga heas korras koos valgustatud kergliiklusteega. Küll aga on seal valgustid paigaldatud pigem valgustama sõiduteed kui kergliiklusteed. See võib-olla ongi üks kitsaskoht just uute renoveeritud teede juures, nagu seda on Reinu tee ja osaliselt ka Randvere tee tagumine osa, kus on paigaldatud uus valgustus, aga nii, et prioriteet on sõidu-, mitte kergliiklusteel. 

Hea viimsikas! Kuni ilmad kannatavad, ei ole küll ühtegi põhjust ratast mitte õue viia. Rattasõit on hea kardiotreening, ei koorma liigeseid, tugevdab lihaseid ja, mis peamine – annab hea enesetunde.

Kiiver pähe, tuled peale – rattasõit hoiab meid noorena!

Foto: erakogu