Indrek Kaing (41) on nelja Püünsi koolis käiva lapse isa Pringi külast. Koos abikaasa Saalega elavad nad Viimsis juba 15 aastat. Tema ideest on sündinud Viimsis ubinapäev ja dekaad tagasi loodud rahvusmustritega tennised pärjasid suisa Rootsi äriauhinna – aasta innovaatori tiitli.
Tänaseks on Indrek Kaing pärast 23 aastat rahvusvahelises äris otsustanud teha oma elus suure pöörde. „See teekond on olnud minu jaoks asjade naturaalne kulg. Heategevusse olen võimaluste piires panustanud suurema osa oma elust,“ selgitab Indrek Kaing Viimsi Teatajale. „Viimased viis aastat olen olnud tihedamini seotud Eesti Toidupangaga ning nüüdseks olen ka Euroopa toidupankade föderatsiooni Euroopa Liidu töögrupi liige, et nõustada Euroopa Komisjoni.“
Leia abivajajad
Sügisel sai Indrekust Padma Devi Foundationi juhatuse liige, mille all on tema loodud projekt nimega „Headusering“. Tegemist on Toidupanga rahvusvahelise tugigrupiga, mille eesmärk on ühendada ettevõtjaid, diplomaate ja vabatahtlikke, et ühiselt koos rohkem headust luua.
„Aitame Toidupangal rohkem aidata,“ räägib ta. „Headuseringi kaasasutajateks on lisaks minule veel Briti suursaadik Theresa Bubbear, ettevõtja Eva Maran ja Eesti aukonsul Singapuris Sonny Aswani.“
Tänase kriisi vaates on seltskond oma senist tegevuskava oluliselt kohendanud ja püüdnud leida maksimaalselt efektiivseid lahendusi Toidupanga toetamiseks. Toidupank loodi eelmise majanduskriisi ajal 10 aastat tagasi, mil täiesti tavalised keskklassi inimesed sattusid ootamatult raskustesse.
„Uskumatu, et täpselt dekaad hiljem seisame sünnipäeva raames uue kriisiga silmitsi ning võib-olla isegi suuremaga kui varasemalt,“ ütleb Kaing. „Täna on oluline, et kõik need, kes vähegi saavad, püüaksid aidata neid, kes abi vajavad.“
Teine oluline ja võib-olla isegi kõige raskem sõnum on neile, kes raskustesse on sattunud – palun julgege abi küsida! „Ma tean, et on ülimalt raske oma jõuetust tunnistada, aga tehke seda kasvõi oma lähedaste nimel ning kui olete uuesti jalule saanud, saate omakorda juba teisi aidata.“
Headusering sedasi töötabki, kinnitab Kaing. Kui seda artiklit loevad inimesed, kes vajaks praeguses kriisis tuge, siis palun võtke ühendust valla sotsiaalametnikega ning rääkige oma mure ära ja ühiselt leiab ka lahendusi. „Kui siin on ettevõtjaid, kes sooviksid Headuseringi panustada, ühenduge julgesti minuga ja aitame koos.“
Koolitatud abipakkujad
Möödunud aasta lõpus tutvustati mehele CareMate.ee asutajat Marion Tederit ning üsna kiiresti sai ta enda sõnul aru, et peab aitama selle kontseptsiooni maailma viia. „Marioni idee on sügava missiooniga, mis toetub tema enda pere vajadustele, kus on erivajadustega inimesi. Lisaks Tartu Ülikooli sotsiaalpoliitika õpingutele on ta isiklikult töötanud hooldajana Inglismaal üle kuue aasta ning kogutud teadmiste ja kogemuste tulemusena sündiski CareMate.“
Tegemist on isikuhooldusteenuse veebiplatvormiga, mis ühendab erivajadustega inimesi, eakaid ja koolitatud hooleandjaid. „Kõik meie hooleandjad peavad enne platvormil töötamise ligipääsu saamist läbima eelneva turvakontrolli ja koolituse, millega veendume nende valmiduses ja sobivuses.“
Kaugeltki mitte kõik ei läbi CareMate’i koolitustsüklit, sest saadakse aru, kuivõrd raske see töö reaalselt olla võib. „See omakorda tagab aga teenuse kvaliteedi, et valed inimesed tööle ei satuks,“ selgitab Kaing. Teenus erineb suuresti seni tuntud klassikalisest hooldusest, sest eesmärk on kasvatada ka sotsiaalse kontakti väärtust. Tõsi, suuremalt jaolt on fookuses isikuhooldus nagu pesemine ja toitmine, ravimite võtmise assisteerimine ja kodutööd.
„Siiski, kui kriis kõrvale jätta, käivad näiteks liikumispuudega inimesed meie hooleandjatega nii kooli kui ka tööle. Üksikutel eakatel, kes tunnevad end ebakindlalt, on võimalik ka juuksurisse, panka või isegi teatrisse abiline saatjaks tellida.“ Kuna kõik CareMate’i tegevused lepitakse kokku platvormi kaudu ning rahalised suhted käivad samuti üksnes platvormi kaudu, saab sellega tagada kelmuste välistamise.
„Nagu uudistes kuuleme, siis vabatahtlike puhul on võimalikud lihtsamad tegevused nagu toidu ukse taha toomine, aga isikuhooldusteenuse jaoks, mis toimuvad juba teisel pool ust, inimese kodus, on tarvis turvaliste spetsialistide abi. Teame, et ka Viimsis on palju erivajadustega inimesi ja üksikuid eakad, kellele teatud lisatugi kuluks ära.“
Ühiskondlik väljakutse
CareMate’i eesmärk on anda inimesele võimalus säilitada iseseisvus ja seeläbi ka väärikus, elades omas kodus võimalikult kaua. „Hooldekodu ei ole tingimata eelistatud lahendus, aga mingist hetkest kindlasti paratamatu. Püüame olla selle vahepealse perioodi sillaks, mis seda kodus olemise aega aitab pikendada,“ räägib Kaing. „Omastehoolduse vaates on meist samuti kasu, sest paljudel puhkudel saaks oma lähedase eest hoolitseja lisaabi olemasolu korral ise ka tööl käia.“
Teenust on võimalik tellida tunni kaupa ja tihtipeale saavad inimesed hakkama 2–3 tunniga päevas, mil neid külastatakse hommikul, lõuna ajal ja õhtul. See omakorda vabastab mõlemad – nii hoolitseja kui ka hoolitsetava – suurest vaimsest koormast ning aitab üleval hoida lähedaste omavahelist suhete kvaliteeti.
„Inglismaal on sellised teenused kättesaadavad juba seitsmekümnendatest,“ teab Kaing selgitada. „Püüame ka Eestisse tuua uut lähenemist ja arusaamist, et lähedase eest hoolitsemine ei pea ilmtingimata tähendama enda ohverdamist ning pakkuma alternatiive, mis aitaks kogu pere elu kvaliteeti tõsta.“
Indrekul on tänases kriisi olukorras kõigile hästi suur palve: palun märgake enda ümber olevaid inimesi ja kui tekib tunne, et kellegi neist võiks abi tarvis olla, püüdke aidata. „Kui te teate inimesi, kes vajavad ülalkirjeldatud tuge, siis rääkige neile meist ja võib-olla saame neid aidata. Kuna tegemist on tasulise teenusega, mis annab sel raskel ajal siiski tööd väga tublidele inimestele, palume vajaduse olemasolul aga majandusliku võimekuse puudumisel pöörduda valla sotsiaalosakonna poole, sest ka ses osas saab ühiselt lahendusi leida,“ julgustab ta.
Meil on käimas läbi ajaloo suurim ühiskondlik väljakutse, mille juures peame hoidma kokku ja leidma lahendusi, selgitab Indrek Kaing. „Mul on hea meel, et erinevad kohalikud omavalitsused on leidnud meist tuge ning soovivad koostöös oma valdade inimesi aidata. Olen tänulik, et olen Viimsi valla kodanik, ja tänan kõiki, kes on läbi aja käinud meile appi Toidupanga kampaaniates või aidanud valla teisi elanikke ükskõik millisel muul moel. Meid on vähe, aga ühiselt oleme me tugevad.“
Toeta Toidupanka!
Pangaülekandega
Pank: Swedbank AS Annetuse
saaja: SA EestiHollandi Heategevusfond (Eesti Toidupank)
Konto number: a/a EE982200221049027713
Selgitus: Annetus
NB! Kui soovite, et teie annetus läheks ühele piirkondlikule Toidupangale, lisage selle Toidupanga nimi makse selgitusse (näiteks Jõgeva Toidupank) Ma Armastan Aidata keskkonnas on kiire ja mugav annetust teha: www.armastanaidata.ee/ annetan/tugev-uhiskond/ toidupank-sinu-annetusaitab-viia-toiduabi-koigevaesemate-peredeni.
Annetustelefonid:
Helistades numbrile 900 9005, annetad 2 eurot.
Helistades numbrile 900 9010, annetad 8 eurot.