Kui endal juba õunaisu täis söödud, õunakoogid ja kompotid valmis, tasub õunu jagada ka teistega. Üks viis on õunad kastiga tänavale tõsta, et siis mööduja saab endale haarata, kuid variante õunte jagamiseks on teisigi. Näiteks Toidupank, Õunastop või miks mitte Tallinna Loomaaed. 

Õunapuude valik oma aeda võiks olla pigem teadlik. Pille Petersoo, kes on Nami-Nami retseptikogu perenaine ja Viimsi elanik alates 2006. aasta sügisest, rääkis õuntest veidi lähemalt. “Kui meie 10 aastat tagasi oma Haabneeme koduaeda õunapuid valisime, siis jäid valikusse „Antonovka“ (parim koogiõun), „Suislepp“ (minu lemmik, maitsev suveõun), „Kuldrenett“ (mehe lemmik, sügisõun) ja paradiisiõunapuu “Kuku”. Lisaks on meil aias briti õunapuu “Egremont Russet”, mille tellisime Ühendkuningriigist – ma elasin seitse aastat Šotimaal ja see põnev hilissügisene õun oli mu sealne lemmik.”

Kõige mõistlikum ongi istutada õunapuid sügisel, enne öökülmade tulekut, sest siis on maa niiske ja õunaistikud jõuavad korralikult juurduda. Kevadel võib pinnas veel kuiv olla, aga kui hoolikalt kasta, siis võib muidugi ka kevadel istutada. Võra kujundatakse ehk õunapuid lõigatakse varakevadel, ideaalis veel siis, kui temperatuurid on kergelt miinuses. Lõikekohad jõuavad siis kenasti ära kuivada-paraneda ja seenhaiguste eosed ei pääse puud kahjustama, sest neid varakevadel veel ei liigu. 

Kõik õunad aga süüa ei kõlba. On ka iluõunapuu sorte, mille viljad on heal juhul arooniasuurused. “Meie aias kasvavad lillakasroosade õitega “Liset” ja roosade õitega “Hillieri”. Köögis ma neid ei kasuta, aga puud on kenade punaste lehtedega ning just õitsemise ajal on need imekaunid,” märgib Pille. 

Miks on õuna söömine kasulik? Kas ütlemine “üks õun päevas hoiab arsti eemal” peab ka tegelikult paika? See tore vanasõna on pärit juba 19. sajandi keskpaigast – 1866. aastal pandi Uelsis kirja vanasõna “söö enne magamaminekut üks õun ja su arst jääb oma leivarahast ilma”. On küll tehtud uuringuid, mis seostavad õunte söömist ühe või teise tervisevaeguse esinemissagedusega, aga pigem tasub õunu süüa seetõttu, et need maitsevad hästi ning täiendavad sügisel ja talvel me toidulauda erinevate vitamiinidega.

Pille Petersoo
Foto: Egert Kamenik
Pille Petersoo, Foto: Egert Kamenik

Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna ekspert Tagli Pitsi ütleb, et
otseselt ei saa ühegi toidu kohta öelda, et just seda oleks kasulik või kahjulik süüa. Toituma peaks mitmekesiselt, st sööma toite kõigist viiest põhitoidugrupist, millest üks on puu- ja köögiviljade ning marjade grupp. Sinna alla kuulub ka õun, kuid ka igas toidugrupis peaks toite varieerima, mitte söömagi puuviljadest ainult õunu.

“2–3 õuna õunahooajal päevas süüa on täiesti optimaalne.”

Õunad
Foto: Jane Saks
Õunad. Foto: Jane Saks

Õunad ei sisalda ühtegi vitamiini ega mineraalainet ega ka kiudaineid sellises koguses, et neid saaks nimetada vastavate toitainete headeks allikateks. Vitamiinidest leidub õuntes mingil määral küll C-vitamiini, kuid päevase soovitusliku koguse saamiseks ainult õuntest peaks neid ära sööma ligi 3 kg. Mõningal määral sisaldavad õunad ka näiteks kaaliumi ja magneesiumi, kuid päevase soovitusliku koguse saamiseks peaks õunu sööma jällegi meeletutes kogustes, üle 5–6 kg.


Päevase soovitusliku kiudainete koguse saamiseks piisaks küll 1–1,5 kg-st, kuid isegi selles koguses õunte söömine ei ole soovituslik. Kahel põhjusel. Esiteks, nagu juba eespool öeldud, on oluline, et söödavaid vilju-marju varieeritaks – nii saadakse erinevaid vajalikke toitaineid. Teiseks, kuigi õun ei anna väga palju energiat – keskmine 150-grammine õun umbes 70 kcal –, siis süües õunu suurtes kogustes on oht saada liiga palju liigset energiat ning seeläbi võib suureneda ka kehakaal. Seega 2–3 õuna õunahooajal päevas süüa on täiesti optimaalne.


Kuigi õun vitamiinide-mineraalainete poolest väga rikas ei ole, siis ütlus “üks õun päevas hoiab arsti eemal (“An apple a day keeps the doctor away”)” tuleneb ilmselt tema erinevate bioaktiivsete ainete sisaldusest. Kuid ka siin ei pea ainult õunale “lootma jääma”, vaid sööma võimalikult mitmekesiselt: vähemalt 300 grammi köögivilju ning umbes 200 grammi puuvilju-marju päevas, veelgi parem vastavalt 400 ja 300 grammi päevas. Ka võimalike saasteainete (nt taimekaitsevahendite jäägid) liigse kogunemise vältimiseks on oluline süüa mitmekesiselt ning erinevaid puu- ja köögivilju.

Õunu võtab vastu Tallinna Loomaaed

Tallinna Loomaaed võtab vastu:
• kõik juurviljad (peet, porgand, kapsas, kõrvitsad jne),
• kõik puuviljad  (õunad, pirnid, ploomid, virsikud, melon, arbuus, viinamari, banaanid, kiivi jne).
NB! Juur- ja puuvilja kasvatamisel on üks piirang – seoses seakatkuga peavad nad kõik olema kasvanud alal, mis on piiratud ja kuhu metsloomadel puudub ligipääs!  
NB! Juur- ja puuviljad peavad olema sama kvaliteetsed nagu inimesed ise sööksid (ilma hallituseta) ja ilusti pakitud (kastid, kotid, jne)!
• kuivatatud puuviljad – aprikoosid, ploomid, rosin, dattel, mango, puuviljade segu jne,
• kompott (kirsi, ploomi, aprikoosi),
• tangud (oder, hirss, kaer, tatar, riis, kaerahelbed).

Oksad:
Õuna ja pirn (kevadel), tavaline kuusk (talvel), paju, kask, haab, kastan, pappel, pihlakas. Väga oluline on see, et kui inimesed annetavad toitu, peab olema teada, mis piirkonnast see täpselt tuleb (seoses Aafrika sigade katku ning muude haigustega, mis levivad). Ei sobi suurte magistraalide ääres kasvavad puud ja lepp, toomingas, pihlakas, leedripuu, elupuu, ploom, vaher, sirel, pärn, jalakas ja näsiniin.

Kuna loomaaed ise kahjuks järgi tulla ei saa, võib annetused tuua Paldiski mnt 145 transpordivärava juurde. Suuremate koguste puhul võib võtta ühendust meie söödaköögiga tel 694 3346 või jelena.motorenko@tallinnzoo.ee

Õunu võtab vastu Toidupank

Kas võtate vastu koduaias kasvavaid õunu? Võtame õunu hea meelega vastu ja ka muid aiasaadusi. Tuua saab need meie Tallinna Toidupanga lattu aadressil Punane 48a, oleme avatud kauba vastuvõtuks tööpäeviti kell 10–16.
Agnes Ojakivi
Tallinna Toidupanga koordinaator

Uus ja huvitav Õunastop

Mida Õunastop endast kujutab? Õunastop on koht, kuhu aiaomanikud, kellel liigselt õunu, saavad oma õunad viia, ja need, kellel õunu pole, saavad sealt õunu võtta. Õunastop peatuses asub puidust suur kast, kuhu on mugav õunu kallata ja kust on mugav ka õunu võtta. Õunastopi peatused asuvad avalikes kohtades, kus rahvas liigub, Tallinna kesklinna parkides ja seal, kus on lapsed, näiteks Lasnamäe lasteaedades. 

Õunasõbrad Õunastopi õunakasti kallal
Foto: Agnes Saks
Õunasõbrad Õunastopi õunakasti kallal. Foto: Agnes Saks

Kust ja millal tuli idee? Idee tuli enda vajadusest. Eelmisel aastal kolisime perega majja, kus oli tohutult õunu ja pidime päris palju ära viskama. Seda oli aga kahju teha, kui teadsid, et linnas on lapsi, kes võiks neid õunu süüa. See on ju puhas vitamiin. Ei jõudnud organiseerida igale poole õunu laiali. Siis tuligi mõte, et oleks tore, kui kuller tuleb ja võtab õunad ning viib need linnalastele

Mis perioodil õunu kogute? Õunu plaanime koguda alates 20. augustist kuni 15. septembrini Omniva kulleri abil. Samas jäävad õunapeatused avatuks nii kauaks, kuni õunu jätkub ja aiaomanikud saavad alati ka ise õunu peatustesse viia. 

Mis te õuntega teete? Õunapeatusest saab igaüks ise võtta, nii palju kui jaksab ära süüa. Loodame, et aiaomanikud tulevad asjaga kaasa ja saadavad oma õunad Õunastopi peatustesse, mitte ei viska neid ära. Osad peatused saavad olema ka lasteaedades – sealt on lapsevanemal hea ja mugav lapsele järgi tulles õunad kaasa haarata.

Kes on teie koostööpartnerid? Üksi ei oleks mõeldav sellist ettevõtmist läbi viia, seepärast olen nii rõõmus, et Eestis on häid inimesi ja ettevõtteid, kes on ettevõtmisele õla alla pannud. Omniva aitab õuntel tasuta Õunastopi peatustesse kohale jõuda. Pakendikeskus varustab õunte transpordiks vajalike kastidega. Pirrukastid ja Estinwood meisterdavad soodsalt valmis Õunastopi peatuste kastid. Hooandjas on meile hoogu andnud mitmed head inimesed. Meie suurtoetaja on Aura mahl, kes aitab kogu sellel asjal teoks saada.

Üleskutse aiaomanikule! Palun pane ennast kirja, kui soovid et Omniva kuller aiast tasuta õunad ära viiks. Kuna pealekorjete kohtade arv on piiratud, palume kiirustada! See ei kohusta millekski, kui juhtub, et õunu pole piisavalt, saad alati kulleri ka tühistada. Anna endast märku siin veebiaadressil HYPERLINK “https://ounastop.yu.ee/kontakt/” https://ounastop.yu.ee/kontakt/!