Koroonaviiruse levikuga seoses tekkinud olukord on pannud proovile meie riigi, kohaliku omavalitsuse ning iga kodaniku ressursid ja ellujäämisinstinktid. Paljut ei saa me ise muuta, aga siiski leidub väga lihtsaid ja igapäevaseid tegevusi, mis aitavad kriisis paremini toime tulla.
Tänases olukorras on eluliselt oluline füüsiline aktiivsus ja vaimne tervis. Mõlemad on üksteisest sõltuvuses – kui suureneb füüsiline aktiivsus, on erksam ka vaim. Iga päev algab uuesti, ka sammulugeja alustab uuesti nullist, seega
kutsun Sind üles jätkama igapäevaseid jalutuskäike. Proovi olla jalutuskäikudel mõtte ja meeltega selles hetkes, proovi olla kohal. Vahelduseks tasub käia mööda erinevaid kõnni- ja metsateid ning tänavaid, et avastada midagi uut. Teinekord võta jalutades kilekott kaasa, et korjata näiteks plastikut ja muud prügi, mis on rannajoonele või tee äärde vedelema jäänud. Sellega aitad säilitada Viimsi puhast elukeskkonda, tunned end kasulikuna ja oled ka teistele eeskujuks. Kui oled varajane ärkaja, mine näiteks randa päikesetõusu vaatama, Viimsis on need imelised! 2+2 on lubatud, seega võid oma käikudele kaasa kutsuda täie tervise juures sõbra või sõbranna.
Suhtlemine on oluline
Kutsun Sind üles ka iga päev suhtlema enda pere ja sõpradega. 2+2 võiks ju muuhulgas tähendada, et helistame või kirjutame päevas vähemalt kahele inimesele, kellega suhtleme vähemalt kaks minutit. Kui neid kahte inimest ei ole võtta või ei taha iga päev suhelda ühe ja sama inimesega, on olemas vahva MTÜ Jututaja, kes saab kokku viia mõne särasilmse noorega, kes tahaks Sinuga jutustada. Praegu suhtlevad noored ja vanemaealised omavahel peamiselt telefoni teel, kuid kui olud jälle lubavad, siis ikka rohkem ka silmast silma. Suhtlemise soovist saab teada anda MTÜ Jututaja kontakttelefonil 568 30646 või e-kirja teel maarja-liis@jututaja.ee.
Vitamiinid vaimule
Kui kasutad arvutit, siis soovitan külastada MTÜ Peaasjad kodulehekülge www.peaasi.ee. Sealt leiad muuhulgas informatsiooni ja soovitusi vaimse tervise virgutamiseks. Väga huvitavalt on vaimsele tervisele lähenetud läbi vitamiinide võrdpildi. Vitamiinid on teatavasti asendamatud mikrotoitained. Need ei anna küll energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks ja tervise hoidmiseks. MTÜ Peaasjad on vaimse tervise vitamiinideks nimetanud head suhted, tasakaalustatud toitumise, meeldivad emotsioonid, liikumise ning une ja puhkuse. Iga vaimse tervise vitamiini tarbimiseks antakse praktilisi soovitusi. Toon vaid kaks lihtsat näidet. Esiteks – kirjuta iga päev üles kolm hetke, asjaolu või mõtet, mille eest tunned tänu. Teiseks – õues läheb aina soojemaks, leia võimalusi, et oma lõunasööki õues nautida.
Kui on mure, otsi abi
Eelmise aasta valguses oleme sotsiaal- ja tervishoiuosakonnas arutanud, kas võiksime uuesti ühendust võtta 70+ vanuses inimeste või kõigi vanaduspensioniealistega. Praegune tunnetus on, et Viimsi vanemaealised on olukorraga kohanenud ja saavad iseseisvalt või lähedaste abiga hakkama. Siinjuures kutsun aga märkama ja andma teada viimsilasest, kes on jäänud hätta toidukaupade ja ravimite soetamisel või ei ole suutelised tervisemurede tõttu ise vaktsineerima minema. Abivajajast võib mulle teada anda telefonil 5688 3350 või kirjutades e-postile risto.nigol@viimsivv.ee. Veel parem on, kui abivajaja võtab minuga ise ühendust.
Abi saamiseks on erinevaid võimalusi
Muremõtteid ei tohi endale hoida, igale probleemile on võimalik leida leevendust, lihtsalt ei tohi karta abi küsida. Siinkohal veel mõned võimalused.
Kui vajad tuge haigustest, õnnetustest või elusituatsioonist põhjustatud vaimse kriisi leevendamiseks ja turvatunde loomiseks, võid helistada hingehoiutelefonile. Kõnedele vastavad erialase hariduse ja töökogemusega hingehoidjad, kelle töö eesmärk on olla kannatavale või kriisis inimesele toeks tema enda vajadustest ja veendumustest lähtuvalt. Hingehoiutelefoni number on 116 123.
Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon annab kiiret abi inimestele, kes on langenud süüteo, hooletuse või halva kohtlemise ohvriks või on kogenud füüsilist, vaimset, majanduslikku või seksuaalset vägivalda. Teenus on helistajale tasuta ning abi on tagatud ööpäevaringselt. Abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles. Ohvriabi kriisitelefonile helistaja võib soovi korral jääda anonüümseks. Ohvriabi kriisitelefoni number on 116 006.
MTÜ Eluliini emotsionaalse toe telefon on avatud õhtuti alates 19-st kuni hommikul 7-ni ning mõeldud inimestele, kes on emotsionaalse kriisi seisundis, depressioonis, tunnevad sügavat muret kaotuse ja leina tõttu, tunnevad üksindust, kannatavad vägivalla all, kogevad mitmesuguseid suhte- ja perekonnaprobleeme, sotsiaalseid raskusi või soovivad elust lahkuda. MTÜ Eluliini telefoninumber on 655 8088 (eesti keeles) ja 655 5688 (vene keeles).
Vajadusel pöördu julgelt nimetatud kontaktide poole. Loodetavasti on nendest kasu. Lõpetuseks veel üks vaimse tervise vitamiin: tee kellelegi vähemalt üks kompliment päevas, alustades näiteks iseendast.
Soovin Sulle tugevat tervist!
Tegevusülesanne väärikas eas viimsilastele
Jaga meiega oma häid kogemusi, kuidas oled oma füüsilist ja vaimset tervist keerulisel ajal erksana hoidnud!
Kuidas oled hoidnud ennast piirangute ajal füüsiliselt aktiivsena?
Mis on aidanud Sul vaimu erksana hoida?
Mis aitab Sul muremõtteid peletada?
Mida soovitaksid teistele praeguse olukorraga hakkamasaamiseks?
Pane oma mõtted kirja ja saada need e-posti aadressile risto.nigol@viimsivv.ee või paberkandjal Risto Nigol, Viimsi Vallavalitsus, Nelgi tee 1, Viimsi.
NB! Kõikide kirjutajate vahel loosime 30. aprillil välja üllatusauhinna.
Head mõtted ja soovid võtame kokku ja avaldame Viimsi Teataja maikuu esimeses numbris.