Covid-19 viirus on sügisel kiiresti levima hakanud ning suur hulk nakatunuid lisandub Eestis iga päevaga. Seetõttu uurisime lähemalt, milliste sümptomite korral peaks ennast viiruse osas testima ning milliseid protseduure on selleks vaja läbida. Küsimustele vastab Randvere perearstikeskuse perearst Kati Paal.

Milliste sümptomite korral peaks pöörduma perearsti poole ja küsima saatekirja Covid-19 testimisele?

Perearst saadab hetkel testima kõik üle 10-aastased patsiendid, kellel esinevad vähimadki kaebused ülemiste hingamisteede osas – palavik, nohu, köha, kurguvalu, ninakinnisus, lõhna- ja maitsetundlikkuse häired, aga ka silmapõletik, lihas-liigesvalu, nõrkus, väsimus, rindkerevalu või kõhulahtisus. Õhupuudus ja hingamisraskused on samuti sageli Covid-19-ga kaasnevad sümptomid, kuid tekivad pigem haiguse teisel nädalal. 

Kui ülemiste hingamisteede kaebused tekivad nädalavahetusel, tuleb helistada perearsti nõuandeliinile, telefonil 1220, ka sealt suunatakse patsient vajadusel testima. Testi tegemist ei tasu karta, see pole valus, pigem on veidi kõdi. 

Kuidas saatekirja saab?

Haigustunnuste ilmnemisel tuleb perearstikeskusesse helistada. E-maili teel pöördumine ei sobi, kuna sageli tekib arstil või õel täiendavaid küsimusi ning kirja teel vestlust pidada on väga vaevaline ja aeganõudev. Perearstikeskusesse ette teatamata haigussümptomitega kohaletulek on samuti väga halb mõte, sest sel viisil võib nakatada nii perearstikeskuse personali kui ka teisi patsiente. 

Peale patsiendiga vestlemist tellitakse perearstikeskusest Covid-19 test ning peagi pärast seda võetakse patsiendiga testimiskeskusest telefoni teel ühendust, et kokku leppida sobiv aeg ja koht testi võtmiseks. Kuni testi tulemuse selgumiseni tuleb püsida kodus ja käsitleda end kui nakkusohtlikku kodanikku. 

Kuidas kogu protsess täpsemalt toimub ning mida patsient testimise kohta veel teada võiks?

Saatekiri läheb kohe pärast vormistamist üles digilukku ja patsiendiga võetakse testimiskeskusest telefonitsi ühendust esimesel võimalusel. On juhtunud, et helistatakse juba mõne minuti möödudes, kuid vahel läheb ka kauem aega, reeglina helistatakse siiski ööpäeva jooksul. 

Millal inimene testima pääseb, sõltub ka sellest, palju on sel päeval testile suunatuid, kas on eelistusi kellaaja ja testimise asukoha osas. Kui patsiendil puudub auto kasutamise võimalus või ei võimalda tema tervislik seisund testimispunkti kohale minna, tullakse testima tema koju – sel juhul läheb testi tegemiseni veidi kauem aega. 

Testi tulemus selgub pärast testi võtmist reeglina 24 tunni jooksul ja selle vastus pannakse üles patsiendi digilukku. Positiivse vastuse korral võtab ka Terviseamet patsiendiga ühendust. 

Kui palju on Randvere perearstikeskus viimasel ajal saatekirju väljastanud ning kui suur protsent tehtud testidest on osutunud positiivseks?

Randvere perearstikeskuses on üks nimistu ning saadame iga päev testima umbes 5–10 inimest, õnneks enamiku vastus on osutunud negatiivseks. 11. novembri seisuga oli meie nimistus kolm Covid-19 positiivset patsienti. Kui lugeda alates kevadest, on neid kokku olnud seitse.

Kati Paal
Perearst Kati Paal Foto: Marge Veik

Kuidas käituda, kui vastus osutub positiivseks? 

Nagu eelpool öeldud, siis juba testi tulemust oodates tuleb püsida kodus. Kui test osutub positiivseks, tuleb koju jääda pikemalt, 10–14 päevaks. Koju peab jääma seni, kuni viimasest palavikust on möödas vähemalt 72 tundi (ilma palavikualandajat kasutamata) ning ägedad haigussümptomid peavad olema taandunud. Kui sümptomid on ülikerged ja vähesed, piisab ka 10-päevasest isolatsioonist. Enne tööle naasmist kordusanalüüsi ei tehta, oluline on kaebuste taandumine. 

Soovitav on märkida end haigestunuks HOIA äpis ning teavitada oma testitulemusest kõiki lähikontaktseid. Lähikontaktsed on inimesed, kes elavad haigestunuga koos, on olnud Covid-19 positiivse inimesega vahetus kehalises kontaktis (kätelnud, kallistanud) või on viibinud haigestunust kuni kahe meetri kaugusel vähemalt 15 minutit. Kõik lähikontaktsed peavad jääma karantiini. Samas ei pea karantiini jääma lähikontaktsetega kokku puutunud inimesed, nn teise astme kontaktid. 

Positiivse testivastuse korral tuleb ühendust võtta perearstikeskusega, et avada haigusleht ja saada nõuandeid haigusega toimetulekuks. Üldjuhul kehtivad samad soovitused, mis viirushaiguste puhul ikka. Viiruste ravi on sümptomaatiline. Palavikku ei pea alati ravimitega maha võtma, aga kui see on kestnud pikalt ja patsienti kurnab või kui see muudab enesetunde väga viletsaks, siis sobivad paratsetamool või ibuprofeen, mis ühtlasi aitavad leevendada valu. Ninakinnisuse ja nohu korral võib kasutada käsimüügi nohuravimeid, köha korral käsimüügi köharohtusid. Kuna haiguse puhul kipuvad limaskestad enamasti kuivama ja palavikuga suurenevad vedelikukaod organismist, on oluline piisav vedeliku tarvitamine. Kuna viirusega võitlemine nõuab kehalt energiat, on vaja jõudu säästa ja vältida suurt kehalist ja vaimset pingutust. Enesetunde halvenedes tuleb kindlasti perearstikeskusesse sellest telefonitsi teada anda, et vajadusel otsustada edasiste sammude üle.

Mis on HOIA äpp ja milleks seda on vaja?

HOIA mobiilirakenduse abil saad kiiresti teada võimalikust lähikontaktist Covid-19 nakatunuga. 

Rakendust kasutavad telefonid registreerivad läheduses asuvate teiste telefonide Bluetooth signaalide olemasolu. Kui signaal on piisavalt lähedal ja selle kestvus piisavalt pikk, siis salvestub nende telefoni lähikontakti anonüümne kood. Kui nüüd inimene kinnitab oma nakkuse HOIA äpis, siis laetakse tema seadme anonüümsed koodid kesksesse serverisse, kust kõik kasutajad saavad need alla laadida. Anonüümse koodi põhjal ei ole inimest võimalik tuvastada. 

Äpi kasutamine on privaatne ja turvaline. Saadetud teavitused ei ütle sulle millal, kui kaua ja kus sa nakatunuga kokku puutusid ning seega ei ole ka võimalik selle põhjal tuvastada, kes oli nakatunu.

Kui said äpilt teavituse, siis see tähendab ainult seda, et oled tõenäoliselt olnud lähikontaktis koroonaviirusesse nakatunuga. See ei tähenda, et jääd kindlasti haigeks. Oluline on nüüd püsida kodus ja jälgida oma sümptomeid. 

Kui oled saanud positiivse Covid-19 testi tulemuse, siis märgi ennast äpis haigestunuks.

Kui hoolid enda ja oma lähedaste ning kogu Eesti heaolust, siis on sul võimalik äpi kasutamisega palju head teha. Selleks, et kasu oleks võimalikult suur, on hea, kui rakendust kasutab võimalikult palju inimesi. Jaga infot ka oma sõpradele ja lähedastele ning vajadusel aita neid äpi paigaldamisel!