Kolmapäeval, 23. juunil toimub Viimsi vabaõhumuuseumis traditsiooniline suur jaanituli. Kohal on meie parimad artistid Curly Strings, Ivo Linna & Supernova, toimuvad põnevad jaanimängud, süüdatakse kaunis jaanituli ning tegevusi jätkub kogu perele. 

Küsisime jaanitule peaesinejatelt Ivo Linnalt ja Curly Stringsilt jaanipäeva kohta kolm küsimust, millele nad ka hea meelega vastasid.

Kui oluliseks peate enda jaoks jaanipäeva ja sellele eelnevat jaanilaupäeva?

Ivo Linna: Jaanilaupäev on mulle lapsest saati olnud lahutamatu suvepidu. Ei olnud suuremat rõõmu, kui korjata karjamaalt kuivanud kadakaid (see oli siis toona Saaremaal poiste töö), et sellest õhtune lõke kokku seada. Tegime seda suure huviga ja õhtuks kogunes maapeole ka linnarahvas, kes otsis võimalusi jaanitulele minna ikka linnast välja. Üks vanaproua mängis meil seal pidevalt akordioni, jaanitule raames tegime karnevali, kus olin korduvalt indiaanlaseks maskeerunud jne. 

Hiljem, kui juba esinemised tekkisid, on olnud väga erinevaid jaanipidusid. Nii intiimseid kui ka tohutult suuri, küll lõõskava päikese kui ka paduvihmaga. Aga ühte ma ütlen – jaanipäevaks on kevad seljatatud, loodus on üles ärganud ja seda on näha ka kõigi inimeste silmadest sel ajal. 

Curly Strings: Jaanipäeval on alati meie pere ja sõbrad kokku saanud ning siis on ikka väga-väga lõbus. Nüüd muusikutena on meil tihtipeale sel päeval esinemine ja seega tähistame seda koos teiste inimestega, mis on ju ka ääretult tore. Ootame väga üle pika aja kohtumist eheda publikuga.

Mis on teie arvates kõige olulisemad tegevused, mida jaanilaupäeval kindlasti peaks tegema?

Ivo Linna: Ikka lõke ennekõike. Kui olen jaanilaupäeval kodus, siis armastan lõkkesse vaadates mõelda kõige üle järele, mis on oluline. Kui on esinemine ja peoõhtu, siis mulle meeldib vaadata inimeste ilmeid, nägusid, laste ülevoolavaid meeleolusid, mida see hetk neile kõigile tähendab. See on traditsioon, mis hoiab meid elus ja aitab edasi minna. Mulle meenuvad lapsepõlvest ka loomulikult kustuvast lõkkest ülehüppamised ja hiljem sütes küpsetatud kartulid.

Curly Strings: Kindlasti jaanilõke, jaanitoidud ja laulmine, tantsimine ja laulmine, tantsimine… Ja siis sõnajalaõie otsimine… Kes selle leiab, on õnnega kaetud.


   
Mida soovitate inimestele, kes tulevad 23. juunil teid Viimsi jaanitulele kuulama ja teile kaasa elama?

Ivo Linna
Ivo Linna Foto: Jake Farra

Ivo Linna: Soovin, et selleks õhtuks on meie olud läinud nii heaks, et rahvas julgeks ikka kokku tulla. Me kõik oleme seda väärt, et tunnetada hetke, kui pärast poolt aastat vangis istumist saame ennast jälle vabana tunda. Võtke kaasa kõige parem tuju ja ma luban, et mina olen parimas vormis – pidutseme nüüd veidi ometi!

Curly Strings: Jaanitulele tulgu hea tuju ja tantsulustiga inimesed. Meie muusikale ei saagi ilma selleta kaasa elada!

Viimsi jaanituli 2021

Esinevad Curly Strings, Ivo Linna & Supernova.

Õhtujuht on Erkki Sarapuu.

Lapsi lõbustavad Tamme Ratsutalu hobused ja ponid, Viimsi vabaõhumuuseumi lambad ja talled, avatud suur külakiik ja muud muuseumi tegevused. Kohapeal pakuvad parimaid jaanisööke ja jooke Burger Kitchen, Havaii Davai ja Krügeri suvekohvik.

Väravad avatakse kell 18, suur jaanilõke süttib kell 20. Pidu kestab südaööni.
Vaata lisa Facebookist.