Öeldakse, et unistustega peab olema ettevaatlik, sest need võivad täide minna. Aga ainult unistamisest on enamasti vähe – ka teod peavad täitumisele kaasa aitama.

Juba kuus aastat oleme organiseerinud Viimsi mõisapargis 20. augustil rahvapidu, et saaksime sellel tähtsal päeval üheskoos tuju heaks ja üksteise vastu kenad olla. Peame meeles ka Esimese Vabariigi loojaid – meie oma kunagisi viimsilasi kindral Johan Laidoneri ja tema abikaasat Mariat. Kui kõned peetud ja lilled asetatud, peame mõisamäel pikniku mõnusa muusika saatel.

Sel aastal unistasime Viimsi naiskodukaitsjatega, kes alati sellele üritusele on kaasatud, suuremalt. Piknikupäevale panime nimeks „Eesti naine julgeb ja jõuab“, tahtsime lisaks pidutsemisele juhtida tähelepanu naistevastasele koduvägivallale, et muuta see naabrite ja lähedaste abil meie kodukohas olematuks, julgustada hädasolijaid abi küsima. Tahame kutsuda südikamaid naisi ühinema Naiskodukaitsega – nemad teavad, kuidas probleeme lahendada, enda ja teiste eest seista. Viimsi Naiste Tugikeskus Hoolimine aitab meie naistel vägivallast vabaks saada, selle vedajad on ka ise naiskodukaitsjad. Üksteist toetades ja julgustades leiavad naised lahendusi!

Selle aasta esinejaks unistasime ägedad, sõnakad ja vaimukad naised – Naised köögis. Tänu valla kultuuriosakonna abile saime koos Viimsi rahvaga nende laulu kuulata ning päeva päikseliseks, ja mitte ainult ülekantud tähenduses. Nad laulsid pilved mõisa kohalt laiali ja tõidki päikese välja, mis sillerdas liigutatud kuulajate pisarates.

Unistasime veel, et eestlane saaks kohalikust ehedast eesti toidust piduliku maitseelamuse. Tänu Leaderi toele saime mõisamäel pakkuda Põhja-Eesti maitseid (Põhja-Eesti toit on sel aastal valitud maitsete aasta piirkonnaks). Harmoonikum jagas päris kohalikku gurmeed – soolasilku kadakamarjamarinaadis, peki „tartari“, heeringakastet, munavõid, karaskit, koduleiba, kalja ja punasesõstartäpilist kamavahtu, mis kadus laualt kõige kiiremini. Kogu kraam oli tasuta. Eesmärgiks see, et mindaks koju ja tehtaks järgi. Retsepte saab küsida Harmoonikumist. Naiskodukaistjad pakkusid rahvale lisaks traditsioonilisele kiluvõileivale Kaitseliidu välikatlast külasuppi. Viimsi kodutütred aga püstitasid mäe alla välitelgi ja õpetasid lastele lustakaid mänge.

Pidupäeva tähistamine algas mõisapargis. Foto: Aime Estna

On veel üks unistus – mõisapargi KÕLAKODA, mis pelgalt unistades vist ei täitu, vaid vajab tegusid. Meie mõisamägi on ideaalne looduslik amfiteater, kus saaks kenasti istuda ja vaadata allpool toimuvat kontserti või etendust. Mõisa suursugusus ja muinsuskaitse seavad kõlakoja välimusele oma tingimused. Mäe alla põlispuude vahele sobiks kenasti Harjumäel olevaga sarnane elegantne ja ajalooliselt harmoneeruv püsilava, igakordne lava püstitamine on lisaks viletsale välimusele ka ebamõistlikult kallis. Kaunis kõlakoda viimsilastele aiataks kodakondseid ühendada ja väärindaks ka pargiruumi. Elame-näeme.

Trivimi Velliste kõnest Laidonerida ausamba juures saime teada, et selle aasta 30. novembril on Eesti riiki olnud ajaliselt kokku rohkem kui nõukogude okupatsiooni. Unistan, et seda päeva tähistaksid eestimaalased üksteisest lugu pidades, ei ütleks ebaviisakusi ei kõnes ega kirjas (veebis). Ainult üheskoos ja oma targemate arvamusega arvestades oleme me jõudnud iseseisva ja vaba riigini. Kuigi meil võib olla riigis puudusi, on kõik muud alternatiivid vastuvõetamatud.

Eesti sõjamuuseum oli traditsiooniliselt sel pidulikul päeval rahvale avatud, sealt saame ammutada teadmisi, kuidas kõik algas, kuidas elas enne Venemaale vangistamist mõisamajas meie kindral Laidoner.

Täname Eesti sõjamuuseumi, Viimsi vallavalitsust, Naiskodukaiste Viimsi jsk vabatahtlikke, Viimsi kodutütreid, Trivimi Vellistet, Randvere pasunakoori, ÖKO-SPA Harmoonikumi, Põhja-Harju Koostöökoda, kes kõik andsid oma panuse selle ürituse õnnestumisse.

Elagu Eesti!

Naiskodukatse Viimsi jaoskond