Neljandat aastat järjest võib suveõhtutel EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus orelimuusikat nautida. Juulis ja augustis ootab kuulajaid kokku viis kontserti.

2017. aastal Mühleiseni firma ehitatud vileorel on oma kauni kõlaga nii mängijaid kui ka kuulajaid rõõmustanud juba viis aastat. Just Viimsi kiriku jaoks projekteeritud pilli ehitamine algas Lõuna-Saksamaal Leonbergis, kust ta osadena Viimsisse transporditi, kokku pandi ja intoneeriti. Sellised pillid on meistritööd, igaüks ainulaadne. Tegijad panevad sinna oma kogemused, meisterlikkuse, kõlakultuuri ja „hinge“ ning sobitavad ta just sellesse ruumi, kus orel kõlama hakkab. Orel nimelt on pill, mis on väga kohaga seotud.

Viimsi Jaakobi kirikus asub orel altari kõrval, kuulajatel on eelis, et nad näevad organisti, registrite vahetust, jalgadega mängimist.

Viis erinevat kontserti

Sel suvel toimub orelifestivali raames viis kontserti. Esimene juba 13. juulil, kus mängib organist Tobias Horn. Ta on oreliõppejõud Stuttgarti muusikakõrgkoolis ja üks Saksamaa silmapaistvamaid organiste, mitmete rahvusvaheliste konkursside võitja, oodatud solist paljudele orelifestivalidele.

Viimsis esitab Tobias Horn J. S. Bachi ja tema kaasaegsete teoseid, sealhulgas J. Chr. Kitteli ja C. Ph. E. Bachi ning eelkäija J. Pachelbeli muusikat. Kontserti lõpetab aga F. Liszti teos „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen“.

20. juulil on esinemas kaks organisti Poolast Krakovist: professor Dariusz Bakowski-Kois ja tema andekas õpilane Marcin Kucharczyk, kes vahetustudengina on õppinud ka Hamburgis professor Zereri juures. Ettekandele tulevad J. P. Sweelincki, J. S. Bachi ja M. Dupre (kelle surmast möödub tänavu 50 aastat) teosed, samuti G. Fr. Händeli orelikontserdid (kahele mängijale).

29. juulil on Püha Jaakobi kirikusse oodata noort Lõuna-Korea päritolu organisti Sujee Ha’d, kes on sooritamas oma kontsertorganisti eksamit Saksamaal Stuttgarti muusikakõrgkoolis. Õpinguid alustas neiu Korea rahvuslikus kunstide ülikoolis professor Ja-Kyung Oh oreliklassis, pärast selle edukat lõpetamist siirdus edasi õppima Saksamaale. Sujee Ha on preemiaid võitnud mitmetelt rahvusvahelistelt konkurssidelt ja esinenud juba arvukate kontsertidega nii Lõuna-Koreas kui ka Saksamaal, aga ka mujal Euroopas.

12. augustil esineb Viimsis organist Douglas Bruce, kaastegev on sopran Hanna-Liina Võsa. Douglas Bruce sündis Šotimaal, sai hariduse kahel erineval erialal – tudeerides finantsalal õppis ta paralleelselt orelit Londoni konservatooriumis. 1974. aastal siirdus Bruce Šveitsi, kus töötas rahvusvahelises panganduses. 2001 lõpetas ta aga finantssektoris ja alustas kontserttegevust organistina, esinedes eriti palju Ameerika Ühendriikides ja andes üle 100 kontserdi erinevates osariikides. 2011 siirdus muusik Saksamaale, kus tegutseb hetkel Wollbachi koguduse organistina. Sopran Hanna-Liina Võsa on Viimsist pärit särav laulja ja näitleja, noorte muusikakooli asutaja. Tema haridustee on teda viinud ka New Yorki, kus lõpetas Ameerika muusikali- ja draamaakadeemia. Kontserdil kuuleme J. S. Carvalho, J. S. Bachi, J. Stanley, Th. Dubois jt heliloojate teoseid.

19. augustil on mängimas organist Aare-Paul Lattik ja Leedu tšellist Zhanna Miniotaite. Aare-Paul Lattik on üks Eesti väljapaistvamaid organiste ning aktiivselt esinev interpreet nii Euroopas, Skandinaavias kui ka Venemaal. Ta on pälvinud III koha rahvusvahelisel M. Tariverdievi nimelisel organistide konkursil (2005), on Eesti noorte interpreetide konkursi Con Brio laureaat (2000) ja Eesti Kultuurkapitali interpreedi stipendiumi laureaat (2006). Tšellist Zhanna Miniotaite on lõpetanud Moskva Tšaikovski nimelise konservatooriumi B. Andrianovi klassi ning tegutseb Vilniuses nii solisti, kammermuusiku kui ka õpetajana. Nende Viimsi kontserdil kuuleme nokturnilist meditatiivset muusikat, aga ka käreda liikumisega teoseid (heliloojatelt M. Bruch, G. Bovet, E.-S. Tüür jt).

Tulge kuulama!

Kontserdid algavad EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus kell 20.

Sissepääs on tasuta. Võimalik on teha annetus orelisuve toetuseks.

Olete oodatud!