Tänavu 9. juulil juba üheteistkümnendat korda Viimsi vabaõhumuuseumis toimuv Rannarahva festival on paljude viimsilaste seas suve oodatud suursündmus. Igal aastal pakutakse festivalil meelepärast tegevust kogu perele.

Ürituse programm on väga mitmekesine ja tegevusi jagub kindlasti kõigile. Lisaks värsket toidukraami pakkuvale taluturule toimub festivali päeval ka vanavara- ja käsitöölaat, kus on kohal kauplejad üle Eesti. Kaubelda saavad ka lapsed, sest nende alal on avatud mänguasjatäika, kus on võimalus oma seisma jäänud korralikud mänguasjad müüki panna ja müüa ka omavalmistatud suupisteid.

Viimsi raamatukogu avab sel päeval muuseumis lastele mõnusa lugemisnurga, mere ääres saab rannakividele maalida ja koos paadimeister Argoga toredaid mängupaate meisterdada.  Lapsi tulevad rõõmustama maskotid Vigri ja Vipsik.

Kuid päev pakub mitmeid tegevusi ka täiskasvanutele. Koostöös Viimsi kohvikutepäeva tiimiga korraldame kohvikupidajate vahel parima kalasupi valmistamise võistluse. Kingu talus saab nautida vana kombe kohaselt röstitud värsket kohvi ja kuulata kohvitantade lugusid kohvi ajaloost Eestis. Muuseumi alal on avatud töötoad, kus jagatakse ravimtaimetarkusi ja õpetatakse vokiga lõnga ketrama.

Meesperele pakub kindlasti huvi meie salapiirituse programm ja võimalus osaleda erinevate napsude pimetestis. Ilusa ilma korral saab võtta ette ka väikse merereisi ja teha lõbusõitu meretaksoga.

Rannarahva festivalil pannakse püsti vanavara- ja käsitööturg.

Merelaulude pidu koos Voldemar Kuslapi ja Gerli Padariga

Festivali kulminatsiooniks on kindlasti sel aastal esimest korda Viimsi vabaõhumuuseumis toimuv suur merelaulu pidu, kuhu on kõik oodatud kuulama ja kaasa laulma. Tänavu toimuval merelaulude peol on esindatud suurem osa Viimsis tegutsevatest laulukooridest – segakoorid Viimsi ja ViiKerKoor, Haabneeme kooli koorid, Viimsi kooli vilistalaskoor ja EELK Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoor. Külaliskoorina astub lavale Tallinna Ülikooli meeskoor, laulma tulevad ka Mari-Liisi laululapsed, Viimsi Noormehed ja ansambel Mis sa ilma paadita teed?.

Lisaks lauljatele mängivad paljud pillimehed merelaule – esinevad kapell Viimsi, rahvamuusikaansambel Pirita, Randvere pasunakoor ja Saku mandoliiniorkester. Solistidena astuvad üles Voldemar Kuslap ja Gerli Padar. Lauljaid saadab ansambel Horoskoop.

Festivalil loovad meeleolu mitmed muusikud.

Toimub ka suur ühislaulmine, kus koos kogu festivalirahvaga lauldakse eestlaste lemmikuteks valitud merelaule nagu „Tuulevaiksel ööl“ (Jaan Tätte), „Majake mere ääres“ (Ülo Vinter / Enne Vetemaa)ja „Mere pidu“ (Virve Köster). Pärast merelaulude pidu toimub lõbus simman ansambliga Robirohi.

Teiste seas astub peol üles ka kollektiiv Robirohi.

Merelaulude pidu tuleb, et jääda. Viimsilastena loodame, et sellest saab osa Rannarahva festivali traditsioonist, sest Eesti rahvas ju armastab laulda. Merelaulud on eestlastele südamelähedased, laule on meie lauluvaramus palju ja neid lauldakse alati rõõmsal meelel. Mis võiks veel olla sobilikum paik kui kauni merevaatega Viimsi vabaõhumuuseum, kus armsaks saanud laule esitada. Tuleb tore pidu, kuhu kõik on oodatud!