Näituse peakorraldaja Anzeelika Panova. Fotod: erakogu
Näituse peakorraldaja Anzeelika Panova. Fotod: erakogu

Viimsi huvikeskuses toimub novembri alguses kassinäitus, mida korraldavad Liina Tamm ja Anzeelika Panova. Näitusel saab tulla nii kasse vaatama, ise osalema kui ka infot ja nõu küsima.

Mida kassinäitus endast kujutab?

Kassinäituse eesmärk on eri tõugu kasside tutvustamine. Samas on tegu kassikasvatajatele väga olulise sündmusega, kuna igal näitusel hinnatakse nende lemmikut. Mida paremad hinded sinu kassil on, seda n-ö tõupuhtam on kass ja seda tõupuhtamad on ka ta järeltulijad. See on omamoodi hobi ja hasart, mis tekib, kui sul on tõukass.

Näitusel hindavad vastava litsentsiga eksperdid. Nad vaatavad üle iga kassi ja kontrollivad tema vastavust tõustandardile. Selle läbivaatuse käigus kontrollitakse looma pead, kõrva, saba, keha, karva või selle puudumist. Mida rohkem vastab loom aretussüsteemi standardile, seda kõrgem on tema aretusväärtus. Näitusele on oodatud ka steriliseeritud/kastreeritud kassid, samuti kodukassid.

Kassinäitusel osalemine on suurepärane võimalus näidata oma kassi kogu maailmale, samuti saada osa huvitavast ja põnevast võistlusprotsessist, kohtuda uute inimestega ja saada uusi kogemusi.

Näitusel võib osaleda kuni 50 eri tõugu kasse. Kui on tõukassid, siis näitustel osaletakse ka meie lähiriikidest, kuna tõukassi omanike soovid on koguda, nagu eelnevalt öeldud, hindeid oma kasside osas. Kindlasti on aretajatel kohapeal kaasas ka kassipoegi.

Kaua olete näitusi korraldanud?

Astusime oma ühinguga aastal 2020 WCF (World Cat Federation) liikmeks. Alguses oled sa nn alustajaliige, siis läheb aega, et sa saaksid oma esimese litsentsi ja õiguse korralda kassinäitus. Litsents on vajalik seetõttu, et tõukasside hinded läheksid WCF-is kirja. Tänaseks on meile litsents väljastatud ja saame oma esimese näituse Viimsi huvikeskuses korraldada 5. ja 6. novembril.

Kuidas näituse korraldamise idee alguse sai?

Näitus on oluline kasvatajatele. Neile on see koht, kus nad kohtuvad oma sõpradega, vahetavad kogemusi. See on kogukond, kes saab kokku erinevates riikides ja kellest on kujunenud oma sõpruskond.

Külastajatele oleme soovinud erinevaid kassitõuge tutvustada. Näitustelt saab infot, miks näiteks sõlmitakse tõukassi ostmisel leping, miks peaks aretaja nõuandeid jälgima, miks aretaja soovib saada tagasisidet, kuidas kassil läheb jne. Samuti on plaanis osa piletitulust koguda kasside hoiukodude pakkujatele ning toetada inimesi, kes aitavad hätta sattunud loomi. Samuti soovime rääkida ja tutvustada, kuidas saavad inimesed pakkuda hoiukodu loomadele, kuna tundub, et viimasel ajal on see vajadus vägagi suurenenud.

Oleme hakanud endale ka toetajaid otsima ning üheks toetajaks on Zonda Global krüptovahetusplatform. Veel toetavad meid Penner Lemmikloomapood, By Print OÜ ja Audit Advisory OÜ.

Kui inimesed näitusele tulevad, siis mida soovitate neil vaadata ja tähele panna?

Näitusel saab eelkõige avardada oma silmaringi, et milliseid erinevaid tõukasse on olemas. Aga iga tõukassiga ei pea näitustel käima. Meil on kodus vene sinine kass, kes on tõukass, aga elab täitsa tavalist kassi elu – on õues, püüab hiiri ja ööseks läheb alati laste kaissu magama.  Ma ise arvan, et tuleb olla avatud ja küsida võimalusel endale huvitavaid küsimusi.

Kindlasti saab vastuse küsimusele, kuidas valida endale sobivat kassi – rääkida kasvatajatega ja vajadusel küsida ekspertide arvamust.

Milline kassitõug on teile endale kõige südamelähedasem ja miks?

Anzeelikale on kõige hingelähedasemad vene sinised kassid. Minul endal lemmikud puuduvad. Minu arust on kõige tähtsam, kas sul on oma kassiga side ja kas ta saate üksteisest aru. Enne lemmiklooma hankimist tuleks alati teha õige tõuvalik, sest kassid on iseloomult ja suuruselt erinevad – oluline on leida oma sõber. Oluline on ka see, kas peres on lapsed ning teha kindlaks, ega pereliikmetel allergiat ei ole.

Kuidas lõpetaksite lause: „Kassi teeb eriliseks see, et…..“

Nende särav, soe südamevalgus on isekas armastus ja usaldus inimeste vastu, mis väljendub mängulises kannatamatuses ja soovis neid võimalikult kiiresti kätte saada. See on võime andestada, uskuda ja loota, ükskõik mida! Uskuge mind, kass teeb teile kindlasti rõõmu!

INFOKS!

Kassinäitus toimub Viimsi huvikeskuses 5. novembril kell 10–17 ja 6. novembril kell 10–15.

Pileti saab osta sissepääsu juures: üksikpilet 3 eurot, perepilet 8 eurot, pensionär 2 eurot.

Oma kassiga näitusel osalemise kohta saad infot kodulehelt www.balticcat.eu.