Karl Johann Lattikas lummas kott-toolidel publikut juba sarja eelkäija sündmusel (Eesti Kontsert, Vaba Lava 2018) Foto: Juri Seredenko (Eesti Kontsert)
Karl Johann Lattikas lummas kott-toolidel publikut juba sarja eelkäija sündmusel (Eesti Kontsert, Vaba Lava 2018) Foto: Juri Seredenko (Eesti Kontsert)

Tekst: Heili Vaus-Tamm, vaimse tervise sarja “Teaduse ja kunsti mängud” autor

“Kuulata ennast ja saada kontakti oma teadvuse süvakihtidega…,” nii kutsub Alice Pehk ja selline võimalus avaneb neljapäeva õhtul Artiumi Kunstikooli Galeriis. Tegelikult võib tulla ja lihtsalt kuulata muusikat ning lasta enda kanda neil kujutluspilte loovatel teostel. Kõlavad Prantsuse impressionisti Claude Debussy, intensiivsema helikeelega Gruusia helilooja Gia Kantšeli, Ameerika minimalisti Philipp Glassi meditatiivsed teosed ja improvisatsioonid. Aga võib ka minna muusikateraapia doktori suunatud muusikalisele rännakule. Kuhu? Iseendasse.

Naistelehe intrevjuus Alice´iga kinnitatakse: “Liikumised, mis muusikas toimuvad, liigutavad samamoodi ka meie psüühikat. Inimene saab muusika kuulamise käigus iseendaga tegeleda just nii palju, kui ta selleks valmis on. Saab kuulata kui tavakontserti, aga saab minna ka sügavamale enesesse“.

Ja vähe sellest, et esinejad kutsuvad rännakule nii keerulisse kohta kui omaenda hing, soovitavad nad veel oma kott-tooli või padja või võimlemismati ka kaasa võtta. Ikka selleks, et end mugavamalt tunda ja kõik häiriv miinimumini viia.

Põnev? Hirmuäratav? Leebe? Meditatiivne? Eks sõltub sellest, mis me oma hinges ees ootab. Aga õhtu mõte on selles, et muusika ja loovtegevuse kaudu end paremini mõista ja seeläbi vabaneda häirivast. Mulle kui sarja autorile on olnud majakaks vene režissööri Popovski sõnad siin meie Kuldsel Maskil käies: “Tulevikukunst on aina vähem meelelahutus ja aina enam inimese sisemiste protsesside peegeldus ning vahend enesearenguks.”         

Mis siis sel õhtul toimub? Laval on meloodilised löökpillid marimba ja vibrafon ning hulk väiksemaid meeleoluloojaid. Nendega toimetavad klassikatäht Tanel-Eiko Novikov ning mitmel maal löökpillimängu lihvinud Karl Johann Lattikas, noored mehed, kes tõstavad löökpillid soolo kontsertpilli staatusesse. Helen Lokuta andel, keda tavaliselt näeme säramas rahvusooper “Estonia” juhtivates rollides, on ka teine pool – improvisatsiooniline ja intiimne. Ka muusikutele on see omaette haarav väljakutse, sest koos õhtut suunava Alice Pehkiga on nad loonud täiesti erilise programmi. See on põnev koostöö, millest sünnib terviklik rännak. 

Tsiteerin veel Naistelehes ilmunud intervjuud, kus Katrin Uuspõld toob esile huvitavad aspektid. “…Ja positiivsed kogemused muusikast käivitavad meie organismis soodsad protsessid. Pärast seda tunneme ennast paremini, kasvõi väheseks ajaks. Ning pea on saanud üleliigsest puhtaks. Ja kui parajasti on tööl pingeline periood, siis pärast sellist muusikapausi on ka tööga lihtsam.“ Päris praktiline retsept. Paras mõne innovaatilisema asutuse seinale kirjutada.

Nii et tasub proovida ja muusika enda kasuks tööle panna.

Kontsert-töötuba ilmestab ka näitus “Kuidas kunst saab aidata? Eriliste inimeste maalid ja lood.” Just lood, sest tegemist vaimsete probleemidega kimpus olevate inimeste maalidega. Delikaatne teema, autorite nimesid pole. Aga on nende lood, kuidas kunst aitab siin maailmas hakkama saada. Tegelikult on see näitus meist kõigist, sest kes poleks tundnud ärevust, masendust või seda, et elu on liiga raske. Imselgelt on nende maalide loojad endaga rohkem hädas kui vaatajad. Aga kust läheb piir ja millal see läheb? Nii et põnev sotsiaalne projekt. “Need pildid ja lood toovad judinad ihule,” ütles üks publiku liige. Tule vaata, mis nad sinuga teevad.

Vaimse tervise sari “Teaduse ja kunsti mängud” kutsub sind kontsert-töötuppa.

See sari on sulle, kes oled huvitatud enesearengust ja uutest kogemustest. 

Vaata lähemalt: https://fb.me/e/30EkoQuZf

Muusikateraapia doktor Alice Pehk, marimbamängijad Tanel-Eiko Novikov, Karl-Johann Lattikas ja sopran Helen Lokuta viivad muusikalisele rännakule, mis toetab sisemist tasakaalu. Kõlavad Debussy, Kancheli, Glass

24. novembril Viimsi Artiumis 

Lisainfo vaimse tervise sarja lehel https://www.facebook.com/vaimsetervisesari

Enne kontserti tuleb lehele ka muusikateraapia alane viktoriin, milles osalejate vahel loositakse välja vabapääsmed. See viktoriin tore kasutamiseks ka koolides.