Mai on Metsakasti küla jaoks oluline kuu, sest just mais toimub meie küla üks tippsündmusi – suur taimelaat ja rohevahetus. Sel aastal toimub üritus pühapäeval, 29. mail kell 10–14.

Ka sel aastal tõotab valik tulla lai ja põnev – tulemas on nii juba vanadeks headeks tuttavateks kujunenud kauplejaid kui ka täiesti uusi osalisi. Kindlasti leiab laadalt laias valikus suvelilli ja ampleid ning püsikuid põnevatest kollektsioonaedadest, kirsiks tordil piprad ja paprikad ning elulõngavalik otse kasvatajalt. Loomulikult ei puudu tomati-, kurgi- ja kõrvitsataimed, mustika-, maasika- ja aedpohlaistikuid, kõikvõimalikud maitsetaimed ning viljapuud ja marjapõõsad. Selleks, et ostetud taimed vuhinal kasvama läheksid, on saadaval biohuumusega mullad ja taimeramm, mille vägi peitub vihmaussi- ehk vermikompostis. Ja nii nagu ikka on ka seekord kohal naaberküla armas korvionu Heino, kes varustab meid juba mitmeid aastaid imeilusate punutud korvidega.

Ühe uue tulijana on osalemas OÜ Mölder O. V., kelle imeilusaid lillekaste ja muud kaunist puidust kraami oleme juba ammu pikisilmi siiakanti oodanud. Kindlasti leiab igaüks nende valikust midagi ihaldusväärset.

Kaunid lillekastid pakuvad silmailu igas aias.

Populaarne rohevahetus

Nagu ikka, nii toimub ka sel aastal lisaks laadale rohevahetus ja seda juba kuuendat aastat järjest. Rohevahetus lähtub põhimõttest: kui on üle, anna ära, kui on puudu, tule ja võta! Valuutaks on „aitäh“, „palun“, „suur tänu“ ja „oi, seda lille mul just vaja oligi“.

Rohevahetus on tore koht, kus kogukonnaga kokku saada ja taimi vahetada, aga selle laiem eesmärk on ära anda taimed, mida ise enam ei vaja. Vilunud rohenäpud teavad, et kui taimede eest hingega hoolitseda, kipuvad need hooga paljunema, laiutama hakkama ning vajavad pisut piiramist. Samuti kalduvad agarad aiahoolikud taimi ette kasvatades hoogu sattuma ning ikka jääb üht koma teist (või teinekord lausa terve küla jagu) taimi üle. Kahju oleks kasvamisindu täis taimebeebisid lihtsalt komposti visata, parem on leida neile uus kodu, kus nad saavad hooga kasvada ja pererahvale rõõmu tuua. Siin tulebki appi rohevahetus.

Siiani on külastajate tagasiside olnud väga positiivne. Rohevahetusega on mõni uus elanik oma aia ühe jutiga otsast lõpuni sisustatud saanud. Tore on jagada taimi ja kogemusi.

Ka laadaosa on nii kauplejate endi kui ka aiasõprade seas kiitust teeninud – me ei ole meelega oma laata liiga suureks ajanud, valime osalejaid hoolikalt ning lubame platsile ainult aiandusega seotud kauba.

Lisainfot saab jooksvalt Metsakasti küla Facebookist taimelaada ürituse alt. Facebook.com/metsakasti

Rohevahetuse käigus leiavad taimed endale sobiva uue kodu.

Maikuu on ka OTTi kuu

Käe saab aga roheliseks juba varem, sest ka 10. mai Metsakasti OTTilt leiab juba tomati- ja ka lilletaimi.

OTT ehk otse tootjalt tarbijale kaubakohting on kogukondlik algatus, mis annab kohalikele elanikele võimaluse osta head ja tervislikku toidukaupa otse toidu tootjalt või kasvatajalt. Vahendajaid ei ole, importkaupa ei pakuta.

Metsakasti OTT toimub iga kuu teisel teisipäeval Metsakasti külaplatsil ajavahemikus kell 17.30–19.00.

Seekordne OTT aitab meil lisaks tavapärasele toidukaubavalikule juba ka taimelaadale häälestuda, Hindreku talu mesila võtab kaasa amplid ja suvelilled ning Arotaga valik on täienenud tomatitaimedega.

Kuid loomulikult ei puudu seekordselt OTTilt kõik muu hea ja parem – oma jah-sõna on juba andnud järgmised talud ja väiketootjad:

  • Hindreku talu mesi, munad ja muu talukaup, suvelilled ja amplid;
  • Leelo värkstuba juuretisega saiad-leivad ja hoidised;
  • Muhetalu suitsuliha ja -vorstid;
  • Raudale talu põllu- ja aiasaadused ja imeline kali;
  • Silja hoidised erinevad kodused hoidised;
  • Suits & sool suitsujuust ja külmsuitsulõhe;
  • Aive Kondiitritooted kondiitrikoogid ja küpsetised;
  • Arotaga talu maailma parim hapukapsas ja muu talukaup, tomatitaimed;
  • Avikala laias valikus kalatooteid;
  • Mesioja mesi.
Metsakasti

Kindlasti lisandub kauplejaid veelgi, infot selle kohta leiab Metsakasti OTTi Facebooki lehelt facebook.com/metsakastiott.

Ostes oma toitu OTT-i kaubakohtumistelt, toetad Eestimaiseid väiketootjaid ning lood neile arenguvõimaluse, annad oma panuse kohaliku ettevõtluse kasvu ning jätkusuutlikkusse. Samuti kindlustad oma toidulauale parima ja värskeima toidukraami, mis on toodetud hoole ja armastusega päris inimeste poolt, kellega sul on võimalik kaubakohtumistel ka tuttavaks saada.

Kontakt: metsakastikyla@gmail.com, facebook.com/metsakastiott

Kohtumisteni Metsakasti külaplatsil!

Taimelaadalt leiab enda jaoks midagi põnevat iga aiapidaja.

Lapsed rohenäppudeks*

Võta ka lapsed taimelaadale kaasa ning anna neile võimalus laadalt taimi osta või rohevahetuse käigus hankida. Miks? Sest taimedega tegelemine võimaldab omandada uusi oskusi, saada osa loodusest ja millegi eest hoolt kanda.

Ostetud taimedest rajage näiteks koos lapsega miniaed. Suure koduaia eest hoolitsemine on väiksematele lastele keeruline ja füüsiliselt raske tegevus. Miniaed sobib aga aia eest hoolitsemise põhimõtete harjutamiseks. Selle võib rajada kaussi, vanni või mõne muu anuma sisse (nt vana käru). Lapsele asja põnevamaks tegemise jaoks võib eesmärgiks seada näiteks muinasjutuaia loomise. Suurematele lastele on see tore maastikuarhitekti mängimise koht, kus saab teha põnevaid kompositsioone. Väiksema nõu abil võib miniaeda teha tiigikese ja üldse on kujundamisvõimaluste hulk lõputu. Alustage sellest, et panete anuma põhja drenaažiks killustikku või kergkruusa, seejärel lisage muld ja istutage taimed. Viimasena pange paika muud elemendid. Lapsele võib anda ülesandeks loodusest leitavatest vahenditest haldjamaja meisterdamise. Nii valmib lapse omaloodud maailm, millel on peale emotsionaalse väärtuse ka õpetav roll: mida peab aia juures arvestama ja kuidas selle eest hoolitseda tuleb.

NB! Valige aia jaoks sarnase niiskusvajadusega taimed. Väikese anuma puhul kuivad mullapall kiiresti läbi. Intensiivse kasvuperioodi vältel tuleb taimi regulaarselt väetada.

*Allikas: Raamat „Rohevahetus toas ja õues“

Metsakasti OTT toob klientideni kodumaise väärt kauba.

Fotod: Kaia-Leena Pino