Metsakasti küla igakevadine taimelaat on suurim aiandushuviliste kohtumispaik Viimsis. Sel aastal toimub taimelaat ja rohevahetus 29. mail kell 10–14 Metsakasti külaplatsil. 

Laadal kaubeldakse taimede ja aiakaupadega – kollektsioonaedadel, puukoolidel ning eramüüjatel on kaasas rikkalik sortiment aiailu, millest iga huviline oma koduaiale täiendust leiab. Saadaval on laias valikus istikuid ja taimi nii tarbe- kui ka iluaeda, aiatarbeid ja istutuskaste.

Laadal ootavad ees juba headeks tuttavateks ja parimateks aianõu andjateks saanud kauplejad. Näiteks Aiatark Väino Eskla, kes teab sõstardest rohkem kui teegi teine Eestis. Väino Eskla on tegelenud sõstra- ja karusmarjasortide hobiviisilise katsetusega 1984. aastast peale. Tema kollektsioonis on ligi 90 sorti. Alates aastast 2009 on ta sõstarde valmimise ajal korraldanud paljude sortide marjade maitsmist, kus huvilised saavad selle järgi oma sordieelistust kujundada. Kogemuste põhjal paremaks osutunud sorte paljundab ta oma puukoolis ning parim valik neist on tal laadal kaasas.

Väino Eskla Aiatargast teab sõstardest rohkem kui teegi teine.

Huvitavad ja oodatud kaubad

Tõsiseid aiahoolikuid peaks kindlasti huvitama Ussimo ja Kobriti pakutavad biohuumusega mullad ja kontsentraadid. Biohuumus ehk vermikompost ehk vihmaussisõnnik on uudne ökoloogiliselt puhas, kompleksne, tasakaalustatud ja kõrge efektiivsusega huumuse koostisse kuuluv täisorgaaniline väetis kõigi taimeliikide jaoks. Seda toodetakse sõnnikuusside abil orgaanilist ainet ümber töödeldes. Peamiseks tooraineks on veisesõnnik. Tõeliselt tõhus ja looduslik väetis nii tubastele kui õuetaimedele.

Üks pikisilmi oodatud osaleja on Avinurmest pärit isa Olavi ja poeg Verneri puidufirma OÜ Mölder O.V. Olavi lapsepõlvekodus olid puutööoskused au sees. Nii sättis pere Avinurme oma puutöötoa käima, millest kasvas 2000. aastal välja osaühing. Ettevõte valmistab laias sortimendis toodangut. Lillekastid, köögiviljakastid, põrandarestid ja kalmistupingid, varred nii rehale, luuale kui ka kirvele, saunajärid, laste taburetid, saunapingid, nagid, saunapõrandarestid jpm. Viimaste aastate hitt-tooteks on aga kujunenud nende imekaunid taimekastid, mis kaunistavad paljusid paiku kogu Eestimaal. Nüüd on ka viimsikatel võimalus seda ilu oma silmaga kaema ja koju viima tulla.

Mõned nopped veel

Aiaingli valikust leiab särtsakaid pipraid, Meriväljalt on taas tulemas imetore elulõngaaed, Leanne Aed ja Kodu toob meieni oma kauni kollektsioonaia parimad ja põnevaimad taimed, Vana-Tiigi talu pakub laias valikus ampleid, suvelilli ja köögiviljataimi, Aili Luus toob kasvuhoonest kaasa kauneimad suvelilled ning loomulikud ei puudu laadalt ka naaberküla korvionu Heino. Ja need on ainult mõned nopped, valikut on veelgi.

Oluline roll ka rohevahetusel

Nagu ikka, nii toimub ka sel aastal lisaks laadale rohevahetus ja seda juba kuuendat aastat järjest. Rohevahetus lähtub põhimõttest: kui on üle, anna ära, kui on puudu, tule ja võta! Valuutaks on „aitäh“, „palun“, „suur tänu“ ja „oi, seda lille mul just vaja oligi“.

Taimed võid lihtsalt kohale tuua ja selleks eraldatud alale sättida. Samuti võid ise võtta, mida rohenäpu hing ihaldab. Ei pea ootama ega „vorst vorsti vastu“ vahetama. Võib tulla ainult võtma või ainult andma.

Ka kõht ei jää aiandushuvilistel tühjaks

Sel aastal pakub kosutust Kringlikoda, kelle hõrgud kringlid on unustamatu maitseelamus. Kui taimed ei huvita, siis ainuüksi Kringlikoja pakutava pärast tasub sammud platsile seada.

Kohtumiseni 29. mail Metsakasti külaplatsil!

Fotod: Kaia-Leena Pino