Detsember on ikka olnud jõulukontsertide aeg. Tänavu astuvad jõulukuul mitmel pool oma kavaga „Nagu Ingel“ üles Inga ja Toomas Lunge. Esimesel jõulupühal, 25. detsembril on võimalus kuulata neid EELK Viimsis Püha Jaakobi kirikus.

Jõulukontserdid on eestlaste seas ikka armastatud olnud, aga viimasel kahel aastal ei ole saanud neid arusaadavatel põhjustel väga palju korraldada. „Ujume mõnes mõttes oma kontsertidega vastuvoolu, aga tundub, et praegusel ajal on seda vaja. On vaja rohkem hetki, mis suudaksid argimuredest eemale viia, suunata mõtted ilusale ja heale. Rohkem kui varasematel aastatel on tarvis jõulurahu tulemisele kaasa aidata,“ leiab Inga.

Et märgata olulist

Lunged on esitamiseks välja valinud mitmed talve- ja jõululaulud, mis neid endid kõnetavad. Lisaks päris enda loomingule on kavas mitu Silvi Vraidi poolt armsaks lauludud laulu, lugusid Tõnu Raadiku loomingust ja paar eestlastele veel tundmatud põhjamaade jõululaulu. „Laulude vahepeal jutustame enda talvedest ja lapsepõlve jõuludest. Mina sirvin luuleraamatut. Soovime, et kontserdilt lahkudes märgataks rohkem neid olulisi inimesi, kes meie ümber alati olemas on. Aga, mis peamine – et inimene märkaks ja armastaks ennast nendel pühadel just sellisena nagu ta on!“ soovib Inga. Tema sõnul ongi kõige olulisem oskus ennast ja teineteist väärtustada, sest siis on ka lastel ja sõpradel meie ümber mõnusam ja kergem olla. „Pidetust, hirme ja muretsemist on sellel aastal palju olnud, aasta lõpp võiks olla aga rahulikum ja harmoonilisem. Et tasakaal paigast ei kaoks, siis tuleks headust ja hoolimist rohkem märgata ja toetada,“ lisab ta.

Luues erilist ja kordumatut

Inga ja Toomas soovivad südames, et nende jõulukontsert puudutaks kuulajaid headuse ja helgusega ning jõuaks võimalikult paljude inimesteni. „Püüame luua nii eriliselt tugeva energiavälja, mis jõuaks ka nendeni, kes mingil põhjusel kontserdile ei pääse,“ ütleb Inga.

Ta usub, et nende muusika, jutud ja luuletused kõnetavad igaüht, kes praegust aega hoolivuse ja soojade tunnetega tasakaalustada sooviksid. Sisu luues mõtlesime sellele, mida ise kuulata sooviksime, millises tundes tahaksime viibida. Kui see meid puudutab, siis ehk suudame ka publiku südamesse jõuda,“ loodab ta. „Kontsert sünnib meie jaoks alati koos publikuga, nii nagu iga etenduski on igal õhtul uus. Silmad on inimese hinge peegliks ning õnneks ei tule neid maskiga varjata – oleme tänulikud igale inimesele, kel õnnestub mõni kontsertõhtu meiega veeta. Koos loome sel jõuluajal midagi erilist ja kordumatut.“

Head mälestused Viimsist

Viimsisse esinema tulevad Lunged väga hea meelega, sest selle paigaga on neil pisut erilisem side. Nimelt, kui Inga ja Toomas tutvusid, siis elas naine Viimsis ning mees sõitis talle sageli Tartust siia külla. „Kolisime perega Viimsisse, kui olin lõpetamas põhikooli. Viimsi vanas koolimajas olen kätte saanud oma põhikooli lõputunnistuse,“ meenutab Inga. Ta ütleb, et sai just Viimsis tagasi tunde, et läbi kirjutamise ja sõnade on võimalik inimesi positiivselt mõjutada. Inga õpetaja Malle Ernesaks juhendas teda küll vaid lühikest aega, kuid andis just vajalikul hetkel õige tõuke. „Ammusel ajal öeldud hea sõna on loonud vundamendi praeguste laulutekstide tekkeks,“ tunnistab Inga.

Viimsist on tal palju ilusaid mälestusi. „Lehmad põldudel, kus nüüd seisavad majad. Lasteaed ja kool, pikad jalutuskäigud mere ääres. Lumistel talvedel käisin praeguse lasteaia ja kooli territooriumil suusaringe tegemas. Viimsi oluliseks märksõnaks ongi ilmselt meri, kellega on paljud käinud jagamas nii ilusaid kui ka raskemaid aegu. Mina olen oma esimesed lavakõne harjutusedki Viimsi rannas tormisele merele ette kandnud,“ naerab Inga.

Koos veedetud aeg

Nagu paljude teise jaoks, on jõulud ka Lungede perele vaikuse ja koosolemise aeg, kus vaadatakse aastale tagasi ja meenutatakse, mida head ja õpetlikku möödunud aastast mälestustena kaasa võtta. Nende perel jäävad lõppevasse aastasse mitmed märgilised hetked – Ingal teatritööd (näiteks Kihnu Virve ja tädi Ruthi rollid suvelavastustes), Toomasel raadiotöö Tartus. „Jõulud on meie jaoks peamiselt endasse vaatamise aeg, millele loob erilise atmosfääri laste elevus, piparkoogilõhn, kuusk toanurgas ja akna taga langev lumi. Oleme palju koos lastega, toome maalt Toomase tädi meie juurde – mängime lauamänge ja naudime head toitu,“ räägib Inga. Eriline õhtu on nende jaoks jõululaupäev, sest siis tuleb külla jõuluvana, kelle auks korraldatakse perekontsert. „Meil on juba mitu aastat traditsiooniks jõuluvanale enne kinkide jagamist umbes kolmveerandtunnine kontsert anda. Paljud klassikalised jõululaulud laulame sellel õhtul koos jõuluvanaga. Kõige tähtsam kingitus on aga alati koos veedetud aeg – seda püüamegi hinnata,“ lausub Inga.

Toomas ja Inga Lunge jõulukontsert „Nagu ingel“

25. detsembril kell 17 EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus  

Piletid Piletilevis ja kontserdipäeval kohapeal