Oktoobris toimub Viimsi Black Box Studios kaks Kinoteatri etendust: „Monument“ ja „Kahekesi“. Tegu on vaimukate tükkidega, kus lavale astuvad hinnatud näitlejad. Kõigest lähemalt kõneleb Paul Piik Kinoteatrist.

Millest oktoobris toimuvad etendused räägivad?

Ühe tuntuima kaasaegse näitekirjaniku Marius von Mayenburgi kirjutatud ja Priit Võigemasti lavastatud „Monument“ on ühest küljest lihtne perelugu, teisest küljest vaimukas kokkuvõte ummikust, kuhu kaasaegne Euroopa on jõudnud. Raske isegi öelda, kas see on naermaajav draama või nutmaajav komöödia, kuid igal juhul mõjus elamus.

Lugu räägib läbi musta huumori ühiskonnast, kuhu meie oleme mõnes mõttes alles jõudmas – heal elujärjel perest, kes on harjunud tööle võtma muukeelseid lapsehoidjaid, ent satub nüüd ootamatult salapärase kohaliku lapsehoidja otsa. Arstist isa, tema kunstnikust naine ja teismeline, identiteedikriisis vaevlev laps, nende sassis peresuhted – kõlab nagu peremudel, milletaoliseid on küllaga ja kellele laval toimuv jaburus on liigagi hästi tuttav.

Paavo Piigi kirjutatud ja lavastatud „Kahekesi“ on aga intiimne, intelligentne ja vaimukas suhetelugu, mis žanrilt on pigem draama, kuid vastavalt vaataja enda kogemustele annab võimalusi ka naermiseks. Lugu räägib, mis võib juhtuda, kui mees ja naine jäävad tuppa kahekesi, ja vaatleb justnagu kõrvalpilguga selle olukorra lõputuid variante.

Koroonaajal on suhted lähedastega sattunud selles mõttes luubi alla, et inimesed on olnud sunnitud rohkem teineteisega aega veetma ja küsima, miks me koos oleme, mis vormis me tahaksime koos olla, kas üldse? Usun, et see lavastus annab neil teemadel palju lõbusat äratundmist ja tõsisemat mõtteainet.

Keda näitlejatest välja tuua?

Kinoteatriga kaua koostööd teinud Tõnis Niinemets on esimene Viljandi teatrikooli lõpetanud näitleja, kes sai tööle Eesti Draamateatrisse, ja seda kindlasti asja pärast – lisaks komöödiaandele on ta on suurepärane draamanäitleja. Viimsis teeb ta suured rollid mõlemas Kinoteatri lavastuses.

Priit Võigemast mängib Viimsis toimuvatel „Monumendi“ etendustel erandkorras Markus Luige asemel. Seega vaid Viimsis ja kahel õhtul on võimalik näha „Monumendi“ koosseisu, kus astuvad üles Priit Võigemast, Evelin Võigemast, Tõnis Niinemets, Kait Kall ja Mari Jürjens.

Etendus „Kahekesi“. Foto: Siim Vahur

Etendused toimuvad Viimsi Black Box Studios. Mille poolest see erineb klassikalisest teatrisaalist?

Viimsi Black Box Studio on kõikide võimaluste ruum ning meie ehitame sinna oma etenduste ajaks täpselt endale sobiva teatrisaali, kuhu saame mahutada 240 inimest. Seda moel, et publik on näitlejatele lähedal ning saab hästi tunnetada ja nautida laval toimuvat.

Kuidas Kinoteatris praegusel ajal tuju üleval hoiate, kui pikka aega pole saanud etendused üldse toimuda ja pole teada, kas publik tuleb saali?

Teatrisiseselt oleme proovinud ebakindlusega kohaneda. Kui saame etendusi mängida, oleme ekstra tänulikud. Kui ei saa mängida, kasutab igaüks omale sobivaid kaitsemehhanisme – kes teeb rohkem trenni, kes õpib uusi võõrkeeli, kes kirjutab nalju või näidendeid.

Ajale kohaselt oleme õppinud mitmeid uusi asju: teatriuksel Covid-tõendeid läbi piiksutama, desovahendeid transportima, pileteid tagasi ostma ja pikemaid tulevikuplaane tegema läbi tugeva naeru.

Iga toimuv etendus – kohtumine publikuga – on nüüd erilisem. Usun, et seda tajuvad nii näitlejad kui ka publik saalis.

Kinoteatri etendused Viimsi Black Box Studios

Kahekesi“

P 3. oktoobril kell 19

E 4. oktoobril kell 19

T 5. oktoobril kell 19

Monument“

R 8. oktoobril kell 19

L 9. oktoobril kell 19