Seitsmes Viimsi Happy Jazz Festival toimub 4.–7. novembrini. Kontserdid leiavad aset Viimsi erinevates kontserdipaikades ning üles astuvad artistid nii kodumaalt kui ka piiri tagant. Teeme ülevaate, keda festivalil näha ja kuulata saab.
Noortelt noortele
Viimsi muusikakooli noored esinevad kontsertidega „Noortelt noortele“ Viimsi kooli ja Haabneeme kooli saalides eesmärgiga tutvustada noortele jazzmuusikat ja laiemalt muusikaõppe võimalusi Viimsis. Eesmärk on äratada noortes huvi muusika vastu ja n-ö koolitada uut publikut.
Jaak Oserov ning Politsei- ja Piirivalveorkester
Eesti esitrompetist Jaak Oserov tähistab oma 60. juubelit koos 34-liikmelise Politsei- ja Piirivalveorkestriga. Samal kontserdil soleerib ka oma esimest juubelit tähistav orkestri saksofonist Roland Karu.
Suurte kogemustega Politsei- ja Piirivalveorkester esineb Politsei- ja Piirivalveameti ning Sisekaitseakadeemia üritustel, tseremooniatel ja aastapäevadel. Üles astutakse ka kontserdisaalides ja koolides ning tehakse koostööd mitmete Eesti vokaal- ja instrumentaalsolistide ning ansamblitega. Kontsertreisidel on käidud paljudes Euroopa riikides, aga ka Põhja-Ameerikas ja Austraalias.
Tõnu Naissoo 70
Tõnu Naissoo sündis 18. märtsil 1951 Tallinnas. Ta on helilooja ja džässpianist-klahvpillimängija. Naissoo alustas klassikalise klaveri õpinguid kuueaastaselt Tallinna Muusikakoolis. Tallinna Riiklikus Konservatooriumi lõpetas ta 1982. aastal kompositsiooni erialal Eino Tambergi klassis. Ta on õppinud ka Berklee muusikakolledžis USA-s.
Esimene suurem etteaste avalikkuse ees oli Naissool 16-aastaselt rahvusvahelisel džässifestivalil „Tallinn 1967“. Sealt edasi on Tõnu Naissoo teinud koostööd paljude muusikute ja ansamblitega. Ta on kirjutanud peamiselt filmi- ja teatrimuusikat, kuid arvukalt ka muusikat džässansamblitele ja -orkestritele, koorilaule ja kammermuusikat. Viimsi festivalil esineb Tõnu omanimelise trioga, milles erikülaline on Vene päritolu kitarrist Gasan Bagirov.
Lembe Lokk trio
Prantsusmaalt tuleb festivalile laulja ja laulukirjutaja Lembe Lokk oma trioga. Tema enda kõrval kuuluvad trio koosseisu Francois Puyalto bassil ja Michel Schick klarnetil, ukulelel ja suupillil.
Lembe Loki lauljakarjäär on väga mitmekülgne – ta on viljelenud vabaimprovisatsiooni, džässi ning esitanud kaasaegset ja barokkmuusikat. Muusik on esinenud koos rahvusvaheliste džässiesitajatega nagu David Rothenberg, Korhan Erel, Charlie Rauh ja Peter Herbert. Lokk on loonud muusikat nii teatrilavastustele kui ka lühifilmidele.
Paralleelselt muusikaga on ta esinenud näitlejana kaasaegsetes teatrilavastustes ja osalenud performance-kunstnikuna rahvusvahelistel festivalidel. Loki loomingus on oluline koht tekstidel ja sõnakasutusel. Tema mitmekülgne häälekasutus peegeldab laialdasi kogemusi väga eriilmelistes lavaprojektides. Festivali kavas tuleb esitamisele programm „Secret Chords“ Leonhard Coheni muusikast.

Traditsioonilised jämmiõhtud
Jämmiõhtud on saanud festivalil traditsiooniks, majabändideks on seekord Emil Rutiku Blues Band ning Itaalia, Venemaa ja Eesti koostööst sündinud Alessio Menconi Trio.
Alessio Menconi on Itaalia kitarrist, kes hakkas kitarri mängima 10-aastaselt iseõppijana. Imelapsena alustas ta 1986. aastal professionaalset karjääri Itaalia parimate muusikute juures. Ta on võitnud mitmeid olulisi konkursse, mänginud ja salvestanud muusikat igal pool maailmas. Ta on džässkitarriõpetaja Genova konservatooriumis “Paganini” ning tema sulest on tulnud neli jazzkitarri raamatut.
Menconi on üks väga olulisi ja nõutud kitarriste Itaalias ja mujal Euroopas.
Bassi mängib tema trios Venemaalt pärit suurepärane kontrabassimängija ja laulja Anna Zavorina, kes jätkab oma õpinguid Amsterdami konservatooriumis Hollandis.
Festivali peaesineja Mandy Gaines
Ameerika lauljatar Mandy Gaines on andekas, mitmekülgne vokalist ja meelelahutaja, kellel on rohkem kui 30-aastane kogemus ja kes on publikut rõõmustanud kogu maailmas.
Tema esinemisi peetakse üldiselt värskendavateks, hingestatud ja põnevaiks. Aastast 1988 kuni tänapäevani on ta oma arengut ja kasvu jätkanud jazz-, R&B- ja souliklassikute andekate tõlgenduste ning originaalloomingu kirjutamise ja esitamise kaudu.
Kuna 2021. aasta Viimsi Happy Jazz festivali teemaks on „Blues“, valis Mandy ja tema grupp programmi 1920.–30. aastate kuulsate bluusilauljate nagu Bessie Smith, Ethel Waters, Alberta Hunter, Lena Horne loomingut jt.
Bändi koosseisus musitseerivad Soome ja Eesti muusikud Lasse Hirvi klaveril, Pekka Toivanen saksofonil, Wade Mikkola bassil ja Aivar Vassiljev trummidel.
Kirikudžäss
Koostöös EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikuga kutsume ellu sarja „Kirikudžäss“, mille raames tuleb kontsertidel esitusele kristlik muusika jazzivõtmes. Esimeseks esinejaks sarjas on Tartu kitarrivirtuoos Paul Neitsov (avafotol).
Sarnase stiiliga kitarriste Eestis üles lugedes jääb ka ühel käel sõrmi üle. Fingerstyle’i mänguviisis, mida Neitsov harrastab, kostab kitarril samaaegselt nii meloodia, harmoonia kui ka rütm. See on mees nagu orkester.
Festivalist
Viimsi Happy Jazz kontserdid toimuvad Viimsi raamatukogus, Viimsi koolide saalides, restoranis Ribi, Viimsi huvikeskuses ja EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus.
Lisainfo Aivar Vassiljev / peakorraldaja, tel +372 502 6507.
Fotod: Viimsi Happy Jazz Festival