On isegi üllatav, et varem pole Viimsis veinifestivali korraldatud. Niivõrd ideaalne tundub siinse vabaõhumuuseumi romantiline ajalooliste hoonetega kaldapealne, kui peakorraldajate Andres Puuseppa ja Allan Vinogradoviga seal hommikukohvi joome. Meiega ühineb Jekaterina Alipova, kes on muuseumi sündmuste koordinaator ning kellega koostöös toimusid möödunud suvel päikeseloojangu kontserdid.

Kui esimese koroona-aasta talv ja kevad olid sündmuste korraldajatele väga keerulised, siis suvi tõi teatud leevendust. Nii tekkis ka Allanil pidevalt maalilisel Rohuneeme teel Pringis asuva kodu poole sõites igasugu mõtteid ning ta tegi Andresele ettepaneku hakata Viimsi vabaõhumuuseumis korraldama päikeseloojangu kontserte. „Karl-Erik Taukar, Eda-Ines Etti, Ott Lepland ja Jaagup Kreem andsid väga suurepärased kontserdid. Ilmaga vedas ka ning rahvast oli täpselt nii palju, kui maksimaalselt lubati,” meenutab Andres meeleolukalt. Korraldajad ei andnud grammigi kvaliteedis järele, et mitte lõhkuda vabaõhumuuseumi erilist miljööd, tellides muusika nautimiseks publikule kohale lausa heinapõhupakid. „Mõni nädal pärast kontserte sõitsime autoga ja hakkasime uusi ideid genereerima,“ jätkab Andres. Kumbki mees ei mäleta täpselt, kelle idee oli veinifestivali korraldamine, aga Andres arvab, et Allan siiski käis välja mõtte, mis tundus õige, ja temal jäi vaid sellest kinni haarata.


Esimene ei jää kindlasti viimaseks

Jekaterina sõnul ei läinud koostöö algus sugugi libedalt, kuid seda mitte sellepärast, et ideel midagi viga oleks. „Kui ma kõik muuseumiala rentida soovijad vastu võtaksin, mõeldes vaid rendisummadele, kaotaks muuseum oma näo. Ma jälgin kindlat nišši, mis sobituks nii muuseumi eripära kui ka taristuga ning oleks midagi teistmoodi ja erilist. Nende meeste puhul meeldis mulle sihikindlus ja järjepidevus suhtlemisel ning pärast päikseloojangu kontserdisarja oli usaldus võidetud,“ kirjeldab ta koostöö algust.

Autentsuse säilitamiseks on veinifestivali külaliste piirarvuks 2500 inimest, kuigi teoreetiliselt mahutaks ala kuni 4000 huvilist. Korraldajad seletavad otsust sellega, et inimestel peab olema hea olla. Ära kasutatakse kogu muuseumi territoorium.

Korraldajad soovivad veinifestivalist kujundada igasuvist traditsiooni ning Viimsi suve tippsündmust. „Tulevikus võib vabalt juhtuda, et päevane osa kasvab muuseumialalt välja näiteks ümberkaudsetele tänavatele ja õhtune osa toimub imelise merevaatega vabaõhumuuseumis,“ arutlevad nad tuleviku üle. Jekaterina nõustub: „Andrese ja Allani ideele oli kergem öelda jah ka selles mõttes, et nad mõlemad on Viimsist. Minu jaoks on oluline kogukonna sidumine. Miks minna kodust kaugemale, kui siinsamas korraldatakse nii head asja.“

Miks just vein ja mis toimub?

„Vein on püha jook, millel on oma pikk ajalugu ja kultuur, sarnaselt vabaõhumuuseumile. Hea vein muudab ka toiduelamuse paremaks,“ selgitab Andres peaaegu paatoslikult, miks vabaõhumuuseum on ideaalne koht seda tüüpi sündmuse korraldamiseks.

Veinifestivali raames leiab muuhulgas aset parima veini valimine ning selleks on erinevad maaletoojad kutsunud kohapeale sommeljeed, kes hakkavad jookide ajalugu, maitseomadusi ja iseloomu tutvustama. „Me ei ole teadlikult veinivalikut piiranud riikide või viinamarjasortidega. Festivali raames valitakse välja parim valge ja punane vein ning ka parim mullijook,“ selgitab Andres. Valimisprotseduur toimub ajavahemikus kell 15-18. Kõik, kes on koos piletiga soetanud degustatsioonipokaali, saavad osaleda parimate jookide valimisel. Pokaaliga saab iga maaletooja juures tasuta maitsta nii valget, punast kui ka mulli. Pokaalid jäävad kõigile mälestuseks.

Kõik veinitelgid paiknevad peaalal. „Kõige olulisem oli alguses leida Eestist suur partner ning Nautimus tundus meie jaoks kõige loogilisem valik. Kõik ülejäänud on ise ühendust võtnud. Rahva maitse võib kindlasti erineda sommeljeede hinnangutest, kuid see on oluline ja tihtilugu ka kindla peale minek. Me ei välista, et edaspidi võib poodidest leida veine Viimsi veinifestivali võitja logoga,“ lisavad korraldajad.

Toiduelamus on samuti garanteeritud

Veinifestivali põhitoiduala jääb kahe lava vahele ehk rahvasuus pulmaplatsile. Külaliste toiduelamuse eest hoolitseb NOA ja OKO peakoka Tõnis Siiguri meeskond, kes igapäevaselt toimetab Meriväljal ja Haabneeme rannas. Ilmselt Eestis esmakordselt on avatud austribaar, mille menüüd sobib nautida hea mulljoogiga. Austribaar jääb pealava juurde, mille läheduses asuvad veinitelgid. Lisaks tulevad kohe-kohe müüki eksklusiivsed eraldi lauateenindusega õhtusöögipaketid, mis korraldatakse kahe kattena vanas talumajas ning kuhu pääseb kokku vaid umbes 100 inimest. Festivalimenüüst leiab kvaliteetseid burgereid, bataadifriikaid ja muid snäkke. Oma toidu ja joogiga sisse ei pääse.

Kogu sündmus on eriline selle poolest, et ühekordseid plastiknõusid ei kasutata. Kohapeal luuakse eraldi pandipakendisüsteem ning määrdunud topsid saab igas telgis puhta vastu vahetada. Pandi eest tasutakse vaid korra ning õhtul renditopsi tagastades saab makstud pandiraha tagasi. „Meil on kohapeal kasutusel eraldi prügisorteerimise keskus. Soovime, et iga külastaja oleks kaasatud rohelisse mõtlemisse, et nad näevad, kuhu viskavad prügi A, B, C. Koostööd teeme pandipakendikeskusega,” selgitavad korraldajad.

Planeeritav festivaliala. Kaart: Viimsi veinifestival

Muusikat igale maitsele

Kokku seatakse veinifestivalil üles kaks lava, mis on vabaõhumuuseumi ajaloos täiesti erakordne ehk kogu olemasolev ala kasutatakse täies mahus ära. Pealava asukoht jääb rehielamu ette. Akustiline, Kingu elumaja tagune lava on muuseumi kõige kaugemas nurgas. „Akustilise lava asukoht võib olla üllatuseks kohalikelegi, sest reeglina korraldatakse seal vaid privaatseid sündmusi. Seal on mõnus oma lina maha panna ja head kitarrimuusikat kuulata,“ räägivad asjaosalised. Oluline on mainida, et kontserdid kahel laval ei toimu üheaegselt, need võivad vaid mõne minuti kattuda.

Pealaval astuvad üles Karl-Erik Taukar, Ott Lepland koos Ivo Linna ja Supernovaga ning õhtu lõpetuseks täies koosseisus surematu 2 Quick Start. „Kuna 20. augustil tähistatakse Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäeva, siis Ivo Linna lihtsalt peab laval olema. Koos Oti ja Supernovaga moodustavad nad suurepärase koosluse,“ ütleb Allan. Akustilisel laval saab nautida Liis Lemsalu, Daniel Levi, „Bäkid hoos“ (Kaire Vilgats & Dagmar Oja) ning DJ KyKa (Jürgen Pärnsalu) muusikat.

Koos vanematega on üritusele oodatud ka lapsed, kellele pakutakse näomaalinguid ja vahvaid üllatusi. Tegelikult on erinevas vanuses lapsed nii Taukari, Lemsalu kui ka Daniel Levi fännid ja teavad kõiki laulusõnu peast, nii et juba seepärast tasub tulla kogu perega.

Tule varakult ja ilma autota!

Korraldajad on tänulikud, kui külastajad saabuvad veinifestivalile jalgsi, ratta või taksoga. Või kui just autoga, siis mitmekesi autot jagades. Nii hoitakse rohkem loodust ning ka parkla pole kummist. Väravad avatakse kell 15. Ürituse lõpp on planeeritud südaööle, et mitte häirida kohalikke elanikke.