Neljapäeval 26. augustil toimus Prangli saarel aurulaev Eestirand huku 80. aastapäeva mälestusüritus.
Hukkunuid mälestati saarel asuva aurulaeva mälestusmärgi juures ning järgnenud üritusel Prangli Rahvamajas. Sündmustel osalesid teiste seas EELK (Eesti Evangeelse Luteri Kiriku) peapiiskop Urmas Viilma, MPEÕK (Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeuse Kiriku) Maardu koguduse piiskop Sergi, Eesti mereväeülem kommodoor Jüri Saska, Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, Eesti Meremuuseumi direktor Urmas Dresen jt.
Ettekannetega esinesid Eesti Sõjamuuseumi teadusdirektor Toomas Hiio ja Rannarahva Muuseumi juhataja Janek Šafranovski. Üheskoos vaadati 2018. aastal valminud dokumentaalfilmi „Eestirand. Mälestused ja tänapäev“.
Eestirand oli 1910. aastal Šotimaal ehitatud aurulaev, mis oli hiljem Eestis kasutusel kalapüügilaevana ja kaubalaevana.
1941. aastal kuulus alus kuulus konvoisse, mis transportis Eestist nõukogude armeesse mobiliseerituid Kroonlinna. 24. augustil ründasid laeva Keri saare lähistel saksa õhujõudude lennukid ning kapten oli sunnitud Prangli juures madalikule sõitma.
Palju mehi hukkus juba plahvatuses. Laeva tekkis auk, mille tagajärjel hakkas see vajuma. Osa mehi hüppas kohe merre. Paljud neist hukkusid kas uppudes või saades pihta laevalt loobitavate esemetega, mis pidanuks ujumisel abiks olema.
Laeval oli erinevatel andmetel 3500-5000 meest, vaid 2762 (teiste allikate kohaselt 2672) jõudsid Pranglile.
Fotod: Katrin Saks