24. veebruaril on meie riigi ja rahva pidupäev – Eesti Vabariigi väljakuulutamisest möödub tänavu 104 aastat. Viimsis tähistatakse vabariigi aastapäeva kahe suurema sündmusega.  

20. veebruaril näidislahing ja sõjaväeorkestri kontsert Eesti sõjamuuseumis

Pühapäeval, 20. veebruaril kell 13 kutsuvad Eesti sõjamuuseum, Saarema Sõjavara Selts ja Viimsi vald vaatama vabadussõja lahingu taaslavastust „Lõuna väerind 1919“. Näidislahing toimub sõjamuuseumi õuel (Mõisa tee 1, Viimsi).

Tervituseks saavad sõna Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ja Viimsi vallavanem Illar Lemetti. Sõnavõttudele järgneb vaatemänguline etendus, milles sõjaajaloo klubid Eestist, Lätist, Venemaalt ja Valgevenest esitavad rekonstruktsiooni vabadussõja murdelahingutest 1919. aasta talvel, mis viisid selleni, et vabariigi esimese sünnipäeva künnisel võis meie väejuhatus valitsusele ette kanda: Eesti on punastest vaba! Lahingut juhib Saaremaa Sõjavara Seltsi esimees Margus Sinimets.

Pärast näidislahingut astub üles Eesti sõjaväeorkester pidupäeva programmiga. Orkestri dirigent on Teet Raik. Naiskodukaitse pakub kõigile sooja teed ja sõdurisuppi. Vaatemäng ja sissepääs sõjamuuseumisse on tasuta. 

Näidislahing. Foto: Tiit Mõtus
Foto: Tiit Mõtus

24. veebruaril lipu heiskamine vabaõhumuuseumis

Vabariigi sünnipäevahommikul, 24. veebruaril on põhjust vara ärgata, sest Viimsi vabaõhumuuseum kutsub kõiki viimsilasi kell 7.15 traditsioonilisele lipu heiskamisele.

Sinimustvalge lipp heisatakse pidulikult Eesti hümni saatel päikesetõusu ajal, millele järgnevad vallavanema Illar Lemetti tervitus ja rahvuslikud etteasted. Kohaletulijatele pakutakse sooja teed ja rannarahva maitsvat kilupirukat.

Lipu heiskamised

Traditsiooniliselt tähistatakse vabariigi aastapäeva mitmetes Viimsi külades lipu heiskamisega, kuid toimub ka teisi üritusi. Teeme pisikese ülevaate.

Pärnamäe külaselts korraldab 24. veebruaril kell 7.30-8.00 ürituse „Hommikukohv naabritega!“. Sündmus toimub Pärnamäe küla lipuplatsil koos lipu heiskamisega.

Rohuneeme külarahvas heiskab lipu ning sööb kiluleiba kell 10 külaplatsil Väike-Ringtee keskel.

Miiduranna küla jätkab traditsiooniga ning kutsub kõiki 24. veebruaril kell 7.40 Miiduranna küla lipuväljakule, kus heisatakse sinimustvalge, lauldakse hümni ning juuakse sooja kohvi ja teed.

Võimalik, et lipu heiskamine toimub ka siin nimetamata valla külades. Täpsemat infot saab igaüks oma külaseltsist või külavanemalt.

Pidu Prangil

24. veebruaril algusega kell 19 tähistatakse vabariigi aastapäeva peoõhtuga Prangli rahvamajas. Lavale astub armastatud muusik Karl Madis.

Rahvamatk „Palju Õnne Eesti!“

Rahvamatk „Palju Õnne Eesti!“ korraldaja ja Viimsi Sport eestvedaja Siiri Visnapuu. Foto: erakogu

Viimsi Sport kutsub Eesti sünnipäeval viimsilasi rahvamatkale „Palju Õnne Eesti!“. Matk algab kell 12 Lubja mäe alt parklast. Retke kestvuseks on kuni kolm tundi ning täpne marsruut sõltub lumeoludest ja selgub mõned päevad enne 24. veebruari.

Matk on sobilik kõigile – nii aktiivsetele liikujatele, tugitoolisportlastele kui ka peredele ja koolinoortele. Liikumistempo valitakse osalejatest lähtuvalt ning vajadusel tehakse pause või viiakse matk läbi kahes grupis. 

Korraldajad paluvad kõigil riietuda vastavalt ilmale. Aktiivsel liikumisel on alati soovituslik kihiline riietus: soe pesu, hingav või kerge pusa ja hingav pealisjope. Lisaks müts, kindad ja torusall. Seljakott isiklike asjade jaoks võtke juhul, kui soovite matkale kaasa võtta vett, sooja jooki või varu riideid.

Täpsem info: info@viimsisport.ee või telefonil 501 2517 (Siiri Visnapuu).