Sel suveperioodil on Põhja-Eesti pommigrupp plaaniliste demineerimistööde fookusesse võtnud Harjumaa väikesaared, sh Naissaar ja Prangli, kuhu on aastate jooksul reageeritud päris palju ning kahjutuks tehtud hulganisti sõjapäevilt maapinnale ja selle alla jäänud lõhkekehi. 

Väikesaared Naissaar, Aegna, Pakri ja Prangli said valitud kindlal põhjusel. Nimelt on teada fakt, et Naissaarel ning Aegna saarel olid juba 100 aastat tagasi Peeter Suure merekindluse koosseisu kuulunud suurtükid ning riigikorra vahetumisel vahetusid ka saartel nii suurtükid kui ka väeosad. Plaanilised demineerimistööd Naissaarel toimuvad 21. ja 22. mail.

Leiud sõjaajast tulevad endiselt välja

Alles on jäänud omajagu lõhkekehi erinevates kaliibrites. Sõjapäevil said saared pihta ka maismaalt ning merelt teele saadetud hävitavate lõhkekehadega, mis kõik aga ei plahvatanud ja on tänini saarel peidus.

Pakri saared olid suured polügooni sihtmärgid Nõukogude Liidu pilootidele, kes vahelduva eduga puistasid saari üle kõiksugu moonaga (k.a õppemoon). Demineerimistöid on Pakri saartel tehtud juba 1990ndate keskpaigast, kuid leide tuleb välja siiani.

Prangli saar on neist saartest meie jaoks ehk kõige vähem väljakutseid pakkunud saar, kuid see ei tähenda, et sealt midagi leida poleks. II maailmasõja ajal lahkus saarelt enamik püsielanikest ning saare võtsid enda käsutusse sõjaväelased. Mida nad seal hoidsid ja mis neist võis maha jääda, ei ole teada. 

Igal saarel teostatakse plaanilisi töid kaks päeva

Kõikidele saartele plaanime kohale minna kaheks päevaks. Eelneva teavituse abiga püüame saareelanikele teada anda, et oleme tulemas ning ühtlasi ka seda, et kui kellelgi juhtub koduhoovis vedelema ohtlikke lõhkekehi või ta teab, millise saare puu all või augus võib ohtlike lõhkekehi olla – et siis see info koheselt meieni jõuaks. 

Meie ettevõtmist võib sisuliselt nimetada „Teeme ära – demineerijate moodi“. Teeme saared puhtamaks neist ohtlikest esemetest, mis võivad ootamatult plahvatada ja on ohuks nii saarel viibivatele elanikele kui ka saari külastavatele inimestele. Meie eesmärk ei ole külvata saartel hirmu – vastupidi. Soovime seekord tulla rohkem pildile ja olla saareelanikele ka päriselt need kaks päeva kohapeal olemas. Neil päevil teeme koostööd ka PPA ja mereväe tuukritega, kes on meile toeks ja abiks. 

Lõhkekeha leidmisel helista kohe 112

Inimestele paneme südamele, et kui keegi on saarel leidnud mõne lõhkekeha meenutava eseme, siis neid leide ei tohi mingil juhul puutuda. Need tuleb märgistada (võtta võimalusel koordinaadid, märgistada mõne lipukese vms) ning leiust (leidudest) meile esimesel võimalusel teada anda. Kõige lihtsam on seda teha telefonil 112. Kui kahtlete, et teie või naabri koduhoovis võib vedeleda mõni plahvatusohtlik ese, siis ei tasu ka seda katsuda ning seda isepäi metsa viia. Neist esemetest tuleb samuti teada anda telefonil 112.

Kõnealuste plaaniliste tööde ajaks jõuavad saartele infoplakatid, kus on täpsustavad juhised, kuidas käituda, kuhu helistada, kui oleme saarel, ning kuidas meiega ühendust võtta.

Avafoto on tehtud eelmise aasta plaanilistetl töödel Saaremaal. Allikas: Päästeamet