Treener Raimond Einer alustas Viimsis lauatennise õpetamist juba aastal 2013. Viimsi lauatenniseklubi nime all tegutsetakse aga 2018. aastast ning treenimise ja mängimise rõõmu pakutakse noorte kõrval ka täiskasvanutele. Kunagistest ruumidest Lavendli spaas liiguti edasi märkimisväärselt sobivama infrastruktuuriga pindadele ja täna treenitakse FORUS Spordikeskuses.

Raimond Einer on tegelenud spordiga üldisemalt ning lauatennisega väikesest peale. „Olen kehakultuuri haridusega, lõpetasin Tallinna ülikooli magistrantuuri aastal 2019. Lisaks lauatennisele olen ka kehalise kasvatuse õpetaja Randvere koolis,” tutvustab ennast klubi üks loojatest ning peatreener Raimond Einer. Suure panuse klubi organisatoorse poole pealt on andnud ka Priit Lehtlaan, kes on ühtlasi noormängija Pert Marteni isa. Priit Lehtlaan on sellest aastast ka Eesti Lauatenniseliidu juhatuse esimees. Alahinnata ei saa ka tema abikaasa Birgit Eineri panust, kes tegeleb nii turunduse kui ka kõige muuga, mis aitab klubi töös hoida. „Meie kolmekesi oleme ka juhatuse liikmed. Lisaks on pidevalt abiks lapsevanemad, kellele olen väga tänulik,” räägib Einer inimestest, ilma kelleta klubis asjad ei toimiks.

Lauatennisetrenni tullakse lähemalt ja kaugemalt, ka Piritalt ja Tallinnast. Treeningutel käivad lapsed alates kuuendast eluaastast, kuid näiteks eratrennis käib ka üks kolmeaastane poiss, kes rühmatreeningute jaoks on veel liiga noor. Kokku on klubis umbes 50 last. Raimond Einer lisab, et tema ongi hetkel ainus põhikohaga treener. „Treeningud oleme klubis selliselt organiseerinud, et koos on enamjaolt üheealised lapsed,” räägib ta treeningute ülesehitusest.

Tehnika on eduka lauatennise alus

Treeninguid alustatakse tehnika õpetamisega. Lauatennisega alustades saavad nooremad n-ö kõksijatelt pähe, kuid tehnikaarsenali täienedes ei ole mõne aasta pärast niisama mängijatel nende laste vastu enam suurt lootust. Lisaks tehnikale paraneb ja täieneb ka trennilaste füüsis. „Kuni jõusaali mineku eani on soovitatav treenida jõudu ja vastupidavust oma keha raskusega,” teeb treener sissejuhatuse tehnika ja jõu osakaalust.

Füüsilise poolega tegeletakse iseseisvalt ning suvistes laagrites ka grupiviisiliselt. Treeningud näevad välja sellised, et alustatakse üldfüüsiliste harjutustega, seejärel mängitakse liikumismänge, lisaks tehakse mitmekülgseid koordinatsioonimänge nagu lauatennisepallide viskamine ja põrgatamine. Tehnikaõpe ei koorma küll füüsiliselt, aga õpetab asendite hoidmist ning õige liikuvuse saavutamist erinevates situatsioonides. “Youtube’ist vaatavad nippe ja trikke need lapsed, kes teavad, et nad tahavad kuhugi jõuda. Vähese praktikaga on keeruline veel otsida täpselt seda, mida ise rakendada,” vastas treener mu küsimustele tänapäeva trendide kohta.

Lõbus ja mitmekülgne

Siinkirjutaja on lauatennist mänginud oma lõbuks lapsepõlvest alates. Ka tänasel päeval on kõikidel võimalus mängida näiteks linnaruumi paigutatud betoonist laudadel. Üldises mõttes arendavad need lauad inimeste liikumist ja tekitavad lauatennise mängimise isu. „Trennilastega ma neid ei kasuta, sest pallid põrkavad kivist mängulaual teistmoodi, samuti võib tuul mängu mõjutada. Aga need lauad peavadki olema ilmastikukindlad,“ räägime treeneriga lauatennise kui lõbusa mängu populaarsuse tõstmisest.

Kui rääkida põhjustest, miks lauatennise trenni tulla, siis ala on mitmekülgne ja lõbus, arendab kogu keha ja koordinatsiooni. Samuti on vigastuste oht minimaalne. “Nagu ka teiste spordialadega, nii on ka siin, et mida rohkem välja tuleb, seda põnevamaks see muutub. Kuni midagi välja ei tule, siis loomulikult ei meeldi. Kuid iga õnnestumine tekitab hasarti. Ning nagu alati spordis, leiavad lapsed siin uusi sõpru,” kirjeldab treener Raimond lauatennise võlu. Noorelt alustades soovitab treener tegeleda erinevate aladega, et kehaline ettevalmistus oleks mitmekülgne. Samuti on oluline, et väike laps ei tüdineks. “Need lapsed jõuavad ka kaugemale, rutiin võib hiljem tekkida,” selgitab treener üldtuntud põhimõtted lahti.

Tänapäeval ei saa üle ega ümber ka rahast ning treeningvarustuse maksumusest. Algajate treeningute kuutasu on 60 eurot, lisaks on vaja reketit, mille hind koos kotiga algab 25 eurost. Sõltuvalt mängimise tihedusest ja kasutusest võib see kesta üks-kaks aastat. Edasijõudnute reketid algavad hinnaklassist 100–150 eurot ning nende reketitega saavad edukalt mängida nii edasijõudnud kui ka võistlussportlased. „Eestis kahjuks tavalisest spordipoest kvaliteetset reketit soetada ei saa, küll saab aga kvaliteetse lauatennise varustuse soetada spetsiaalsetest e-poodidest, näiteks pingpong.ee ja tabletennis11.com,” räägib Raimond Einer. Jalanõudeks kasutatakse sisesaali treeningjalatseid, mis peavad olema madala tallaga. Näiteks jooksujalatsid ei sobi sisesaali ega ka lauatennise mängimiseks, sest võivad halvemal juhul tekitada vigastuse.

Trennid ka täiskasvanutele

Taseme poolest on Viimsi lauatenniseklubi Eestis väga kõrgel, seda eelkõige poiste ja noormeeste arvestuses. Viimsilaste hulgas on palju Eesti meistreid, mitmed poisid on tulnud riigi meistriks ka endast vanemate poiste vastu.

Lisaks käiakse võimaluse korral ka välismaal mängimas ja kogemusi hankimas. “Just augustis käisin koos oma õpilasega Prantsusmaal, kus toimusid minikadettide Euroopa meistrivõistlused. Võistlustel osalesid lapsed vanuses 11–13 kogu Euroopast ja ka Jaapanist. Nägime ära, mis tasemel mängitakse, ja tõdesime, et meil on ees tõsine töö, et teistele järgi jõuda. Pert Marten Lehtlaan osales Serbias kadettide Euroopa meistrivõistlustel ning jõudis tugevas konkurentsis alagrupist edasi 128 parima hulka,” räägib treener.

Lehtlaan alustas treeningutega 2014. aastal, kui oli 7-aastane, ning tema sihiks on jõuda tasemele, mis lubaks tal spordiga ennast ära elatada. „Võistlustel lülitan ennast muust maailmast välja ja ei lase pisiasjadel häirida,” sõnab sihikindel noormees.

Paljud lapsevanemad, kes lapse trenni toovad, satuvad mängust ka ise nii vaimustusse, et hakkavad trennis käima ning täiskasvanute grupid muutuvad järjest popimaks. „Alguses oli ikka rohkem mehi, kuid nüüd on ka naisi trenni tulnud. Täiskasvanuid harrastajaid käib kohal umbes kümme, alustajate grupis kuus-seitse liiget,” kutsub treener ka vanemaid ja niisama harrastajaid trenni.

Kust saab klubi kohta infot?

Registreerimine ja info: finder.sportlyzer.com/et/club/Viimsi-Lauatenniseklubi/34932.
Jooksvate uudistega saab end kursis hoida veebiaadressil facebook.com/ViimsiLauatenniseklubi/.