Juba viiendat aastat järjest viiakse Haabneeme rannas restorani OKO kõrval asuvatel spordiväljakutel läbi iganädalasi rannatenniseturniire. Sõltuvalt ilmast toimuvad mängud maikuust augusti lõpuni igal neljapäeval algusega kell 18.

Kodukoha rannas turniiride tegemise mõte tekkis aastaid tagasi, kui rannatennis oli Eestis veel üsna vähetuntud spordiala. Tallinna piires sai tol hetkel mängida ainult Kakumäe väljakutel, kuid kuna läbi linna sõit võttis paraja hulga aega, otsustatigi tuua see spordiala kodule lähemale. Viimsi vallale tehtud ettepanek korrastada Haabneeme rannas olevad võrkpalliväljakud ning lisada võimalus rannatennise mängimiseks võeti kiirelt töösse ning 2018. aasta juunikuuks olid kõik tingimused rannatennise harrastamiseks loodud ka siin.

Nüüdseks juba viiendat aastat järjest toimuvad suvekuudel iganädalased turniirid, kuhu on oodatud osalema nii värsked alustajad kui ka kogenud mängijad. Et pakkuda mängurõõmu nii algajaile kui ka edasijõudnuile, jagatakse mängijad vastavalt kogemusele ja oskustele tugevusgruppidesse. Neljapäeviti toimuvatel turniiridel on valdavalt kasutusel kolm platsi, mis hea planeerimise korral võimaldab võtta mängima umbes 24 inimest.

Kristi Lember (vasakul) ja Eilike Lõssov nimetavad ennast rannatennise entusiastideks. Fotod: Eesti Rannatennise erakogu

Hooaeg on avatud!

Traditsiooniks on kujunenud hooaja alustamine ning lõpetamine natuke suursugusemalt ning need üritused mahutavad lausa 50–60 osalejat. Käesoleva hooaja avaturniir leidis aset 4. juunil Haabneeme rannas. Kuigi ilm oli kergelt vihmane tuli siiski kohale 32 mängijat ning mänge jätkus ligikaudu viieks tunniks.

Aastate jooksul, mil siin turniire on korraldatud, on sarja populaarsus järjest kasvanud. Lisaks Viimsi kohalikele elanikele on hulganisti ka neid, kes ei pea paljuks igal nädalal Tallinna teisest otsast kohale sõita. Korraldajate sõnul on just see, kui inimesed tulevad kaugelt ning planeerivad oma suvised tegevused nii, et neljapäevad jääksid rannatennisele, põhjuseks, miks nad juba aastaid järjepidevalt oma töö ja tavapäraste tegevuste kõrvalt seda üritust veavad. Aastate jooksul on jäänud mängimas käima suur hulk samu inimesi ning tihti on kevadine avaüritus koht, kus üle pika talve taas omavahel kohtutakse ning sportlik suvi käima tõmmatakse.

Kahel viimasel aastal on Haabneemes läbi viidud ka Eesti Tennise Liidu (ETL) poolt korraldatav GP sarja turniiri etapp, mida peetakse üleriigiliselt erinevates linnades ja maakondades ETL-i rannatennise toimkonna poolt aktsepteeritud korraldajate poolt.

Mis mäng see rannatennis siis on?

Võib öelda, et rannatennis on kombinatsioon tennisest ja sulgpallist – elemendid on sarnased tennisele, kuid pall ei tohi punkti jooksul maad puudutada. Vastase poolel maha kukkunud pall tähendab punktivõitu teisele võistkonnale. Rannatennis sobib harrastamiseks igal tasemel mängijale ning on algaja jaoks üsna lihtsasti õpitav. Samas annab liivas liikumine korraliku füüsilise koormuse ning ühtlasi areneb nii mängija koordinatsioon kui ka osavus.

Haabneeme rannas on rannatennise harrastamiseks loodud head tingimused. Foto: Jane Saks

Mänguks kasutatakse 50% rõhuga oranže lastele mõeldud tennisepalle, mis on tavapärasest tennisepallist pehmemad ja aeglasemad, ning spetsiaalseid ilma keelestuseta rannatennise reketeid. Väljak on sama suur kui rannavolles – 8 x 16 m, võrgu kõrgus on 1,7 m (Eesti rannatennise GP sarjas on hetkel meeste võrgu kõrgus korraldaja valikul kas 1,7 või 1,8 m) ning valdavalt mängitakse paarismängu. Punktilugemise süsteem on analoogne tennisele, erandina on rannatennises vaid üks servikatse.

Eesti tugevamad rannatennisistid osalevad aktiivselt ka rahvusvahelistel võistlustel, Eestil on oma rannatennise koondis. Eesti Tennise Liidu all toimetab rannatennise toimkond, kes koordineerib Eestis korraldatavate turniiride läbiviimist, peab vastavat punkti- ja edetabelisüsteemi ning toetab meie sportlaste osalemist rahvusvahelistel võistlusetl. Märku sellest, et rannatennis kui spordiala on Eestis kiires arengus ja populaarsust koguv, annab ka sisehallide avamine Tallinnas aastatel 2017 ja 2020, mis võimaldab spordialaga jätkata ka siis, kui päike enam rannaliiva kuumaks ei küta.

Kellel tekkis mängu vastu huvi, saab täpsemat infot Eesti Rannatennise Facebooki lehelt. Soovi korral on võimalik laenutada ka rannatennise mängimise varustust ning kellel on huvi alaga tõsisemalt tegelema hakata, võib treeneritega ka ühendust võtta.

Viimsilane Mihkel Veskimägi mängib rannatennist juba viis aastat.


Kuidas alani jõudsite?

Rannatenniseni jõudsin juhuslikult. Olin Haabneeme rannas ujumas ning nägin Kristjanit ja Kristi Lemberit rannatennist mängimas – nemad siis kutsusid mind ka proovima. Hakkas kohe meeldima ning siis kutsus Kristi mind juba ka Haabneemes neljapäeviti toimuvale võistlusele.

Mis Teile rannatennise juures meeldib?

Mulle meeldib väga suvel rannas aktiivselt aega veeta ja rannatennis on selleks super mõnus viis.

Mihkel on fotol koos tütrega. Foto: erakogu.

Kellele see ala sobib?

Alustada pole kunagi hilja. Kindlasti sobib rannatennis kõikidele, kes vähegi mõnda reketimängu on mänginud. On see siis tennis, sulgpall, padel, squash või pinks. Aga mul on ka mitmeid sõpru, kes on hakanud rannatennist mängima ilma eelneva reketimängu kogemuseta. Oluline on vast hea koordinatsioon. Ja loomulikult sobib ka rannavõrkpalli harrastajatele rannatennis hästi.

Mida soovitate algajatele?

Julget pealehakkamist. Ja nagu juba öeldud need, kes vähegi mõnda reketit on eelnevalt käes hoidnud, siis neil tuleb kindlasti mäng välja.

Mis tasemel ise mängite?

Vist võiks nii öelda, et olen arvestatava tugevusega harrastaja. Suvel ikka katsun nii palju kui võimalik neljapäeviti Haabneemes võistlemas käia. Talvisel perioodil käin Teras Beach House’is ja Ülemiste Beach House’is võistlemas. Ja nii mõnedki korrad olen ikka harrastajate seas poodiumile saanud. 

Te mängite koos paarilisega. Milline on hea paariline?

Jah, rannatennis on paarismäng ja mulle meeldib nii sega- kui ka meespaaris mängida. Kuid kuna meespaarismäng on kiirem, siis see meeldib tiba rohkem. Tore on, kui mängijad on enam-vähem ühel tugeval tasemel – siis on mäng kiire ja väga nauditav. 

Kas Viimsis on ala harrastamiseks head tingimused?

Haabneeme rannas on rannatennise mängimiseks väga head võimalused. Loomulikult oleks tore, kui Viimsis oleks ka talviseks harrastamiseks ja võistlemiseks mõni siseväljak.