Pilates

Treeningmeetodi looja Joseph Hubertus Pilates (1883–1967) uskus, et tema süsteem võib saada elustiiliks. Ta oli veendunud, et see suudab mõjutada igat eluaspekti ning seeläbi ühiskonda tervikuna. Tema juhtmõtteks oli, et hea tervise eesmärgil tuleb tegeleda tervikuga – nii keha, vaimu kui ka mõistusega. Aastaid pärast tema surma on tema metoodika revolutsioonina maailma tervise- ja spordimaailma vallutanud.

Seitseteist aastat tagasi saatis perearst mind häirivate seljavalude pärast füsioterapeudi juurde.  Oli see saatus või mitte, igatahes viimaselt vastuvõtult tulin ära paberitükike näpu vahel, kirjas „pilates“. Võtsin teadmiseks, kuid edasi esialgu ei süvenenud. Tegin usinalt iga päev kaasa antud harjutusi ja positiivsed tulemused ei lasknud end kaua oodata. Valud hakkasid järele andma ja igapäevaellu lisandus rohkem rõõmu ja energiat. Sain indu juurde ja hakkasin üha rohkem otsima harjutusi raamatutest, internetist ja ka ise välja mõtlema. Võimlemisest oli saanud minu hobi ja päeva tähtis osa, nagu hammaste pesemine. Meeles oli ka füsioterapeudilt saadud paberitükike ning otsustasin pilatesetreeningu vähemalt ära proovida.

Pärast esimest tundi oli äratundmisrõõm suur – harjutused olid väga sarnased nendele, mida ise teinud olin. Sain aru, et pilates ja füsioteraapia kuuluvad kokku ja jäävad minu ellu! Treeningharjumus oli kindlalt minusse juurdunud ning üha enam hakkas tekkima soov ka teisi aidata. Nii suur, et otsustasin kolme lapse kõrvalt veelkord õpingud ette võtta. Sisseastumiskatsed läbitud, sai minust Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži tervisejuhi eriala tudeng. Paralleelselt osalesin pilatese treeneriks ettevalmistaval kursustel ning nii sai minust kolme aastaga tervisejuht-nõustaja ja treener. Unistus, et hobist võiks saada minu töö, on nüüdseks juba kümme aastat reaalsus ning tunnen rõõmu, et mul on võimalik anda oma panus teiste tervise heaks.

Treener Terje pilateseharjutusi näitamas. Foto: Margus Vaino

Mida me Pilates Pluss treeningutes teeme?

Treeningtundides keskendume kogu keha treeningule, kuid eelkõige tugevdame ja venitame kõiki rühi seisukohalt olulisi lihaseid. Treeningtund koosneb soojendus-, põhiprogrammi- ja venitusharjutustest. Tunni lõpetame täieliku keha lõdvestamisega.

Mis tähendab “Pluss”?

„Plussi” eesmärk on muuta treeningtund mitmekülgsemaks. Lisaks klassikalisele matipilatesele sooritame füsioteraapia-ja fitnessharjutusi pilatese võtmes. Tund algab alati hiina harjutustega, et keha leebelt treeninguks ette valmistada ja energia liikuma saada. Aja jooksul lisame erinevaid tõhusaid treeningvahendeid, nagu kummilindid, massaažipallid, pilatese pallid, pilatese rõngad (kaasaskantav jõumasin), hantlid, võimlemiskepid, pilateserullid. Pilatese meetodi ja treeningute kohta saab lisainfot pilatespluss.ee.

Mida Pilates Pluss tunnis tehakse?

  • „Äratame” end hiina meetodiga – patsutame ja mudime läbi kogu keha, tekitades sooja surina ja pannes energia liikuma
  • Soojendusharjutused
  • Klassikaline matipilates, füsioteraapia- ja fitnessharjutused pilatese võtmes
  • Põhjalik venitamine
  • Tunni lõpetame puhkeasendis täieliku keha-meelte lõdvestamisega – suletud silmad, „liikudes” treeneri juhendamisel oma mõttega järk-järgult varvastest peani, lõdvestades kogu keha
  • Ühe treeningtunni kestvus kokku on 1 h ja 15 min