Juba kakskümmend aastat on Viimsis samm-sammult ning professionaalselt üles ehitatud korvpallipüramiidi. Lisaks Viimsile mängitakse Korvpalliklubi (KK) Viimsi eliidi all korvpalli ka Tallinnas ja Kuusalus. Igal tasandil võetakse osa Eesti meistrivõistlustest ja karikasarjadest ning lugematutest turniiridest. Kokku omandab korvpallitarkust tänase päeva seisuga juba üle 700 treenitava, kelle hulgas 600 last ja noort ning 100 täiskasvanud pallurit.

Korvpalliklubi Viimsi loodi aastal 2002. Klubi sünni juures oli kokku kolm meest: noored ja hakkajad Tanel Einaste ja Teet Tiisvelt ning veidi vanem, aga kõvasti kogenum endine tippmängija ja tänane Sportlandi üks omanikke Anti Kalle.

Teet ja Tanel tegelesid nooruses samuti korvpallimängimisega, kuid mõlemad meenutavad, et ega mingit korralikku saali, rääkimata spordiklubist eelmise sajandi lõpus Viimsis leida polnud. “Pärast kaitseväe läbimist tekkis mõte alustada Viimsi koolis treeningutega, sest lapsi oli Viimsis küll. Umbes sama juttu oli käinud vallas rääkimas ka Anti Kalle, kellega me koos Taneliga siis kokku saime. Antil oli palju elukogemust ainuüksi Sportlandi loomisega, meil Taneliga oli jälle tahtmist palju,” meenutab Teet. Taneli ja Teedu ülesandeks jäi organisatoorne pool ning Anti hoolitses finantside eest.

Teet, Anti ja Tanel.

Tanel Einaste on õppinud ja töötanud ehitusalal ning võiks vabalt ka teistel elualadel läbi lüüa, aga, minnes tagasi korvpalli juurde, kuulame tema meenutusi algusest. “Mingil hetke saime Teeduga aru, et meie korvpalli mängimisega raha ei teeni, kuid oli aega ja tahtmist ning enda arvates ka teadmisi, et ülikoolis õppimise kõrvalt taskuraha teenida. Tundus loogiline teha seda kodukohas. Kuna Viimsis polnud korvpalliklubi, siis pidime selle ise tegema,” resümeerib Tanel klubi loomise osas.

Tanel meenutab üht lõbusat seika veel. “Saime kolmekesi kokku, esimesed trennid toimusid legendaarses Kirovi-aegses Viimsis, kooli spordisaalis. Talvel olime seal treeneritena kinnastes ja jopedes, et mitte ära külmuda. Järgmises saalis, praeguses tennisehallis, olime jõudnud kuu aega treenida, kui tulid ka korvirõngad. Seejärel muutusid treeningud palju lõbusamaks. Käegalöömise tunnet pole kunagi olnud. Kolmandal aastal palkasime juba lisaks mulle ja Teedule esimese treeneri. Ning tänasel päeval mängib lisaks poistele ja meestele ka juba meie naiskondki esiliigas,” kirjeldab Tanel arenguid.

Täna kuuluvad Tanel ja Teet klubi juhatusse, Tanel on ametis tegevjuhina. “Mina olen asjadega kursis, mu oma laps käib trennis, mõtlen kaasa. Minu jaoks on oluline püramiid, et kõik liiguks loogilist rada pidi, et ka omad poisid saaksid kõige kõrgemale pürgida. Meie oma kasvandikule Sander Raiestele jäi lihtsalt kogu Eesti juba väikeseks ning tema on meie süsteemist kõige kaugemale jõudnud,” kirjeldab Teet oma praegust rolli ja klubi ülesehitust.

KK-Peatreener Valdo Lips.

Esindusvõistkond Viimsi/Sportland alustas PAF Eesti-Läti liigas teist hooaega

Aasta tagasi kõrgemas seltskonnas mängimist alustanud KK Viimsi näitas, et sisu ja potentsiaali on meeskonnas kõvasti. PAF Eesti-Läti korvpalliliigas teeniti mullu väga tubli teine koht, alistades veerandfinaalis BK Ventspilsi ning poolfinaalis kange koduse rivaali Pärnu Sadama. Eesti meistriliigas jäädi pärast tuliseid mänge Tartu Ülikool Maks & Moorits vastu pidama veerandfinaali. Sel hooajal on mängijate osas aset leidnud rohked klubivahetused ning pealtnäha on võrdseid vastaseid veel rohkem kui varem. Tuleb tuline hooaeg!

Algaval hooajal on suur panus tehtud oma klubi kasvandikele. Oma võimalust ootavad Kristjan Kokk, Kevin Sünd, Ron Laanemaa ning koduklubisse naasnud Birk Birger Arop ja Kaur Erik Suurorg. Kogenumatest mängijatest jooksevad platsile samuti Viimsis mängimist alustanud Jorgen Rikberg ja meeskonna kapten Karl Johan Lips.

Kapten Karl Johan Lipsu jaoks on tänu isale korvpalli juurde jõudmine asjade loomulik käik. “Elasin Viimsis, kus alustasin ka treeningutega, minu esimeseks treeneriks oli tänane klubijuht Tanel Einaste. Meistriliigas olen mänginud juba üheksa aastat, kuid oma kunagise koduklubi meistriliigasse tõustes tulin rõõmuga juurte juurde tagasi. Meie noored on ka tublid, kaptenina ei pea häält tõstma. Võistkonna keemia on hea,” räägib Karl Johan.

Noorematele esimesel aastal veel täit koormust õlgadele ei laota. “Esimene aasta on nende jaoks pigem sisseelamiseks. Peamine on treeningtöö, et harjuda koormuste kasvu ning võimsamate treeningkaaslaste ja vastasmängijatega. Mänguaega teenivad nad rohkem Saku I liigas duubelvõistkonna eest mängides. Nendelt ootame esimesi tegusid aasta pärast. Eks iga mängija areng on erinev, mõni suudab võib-olla ka esimesel hooajal korralikult end kõrgemal tasemel näidata. Oluline on treeningprotsessis endast maksimum anda ning näidata tööeetikaga üles tahet areneda nii korvpalliväljakul kui ka kehalises võimekuses,” selgitab peatreener Valdo Lips noorte sulandumisprotsessi esindusmeeskonna ridadesse.

Treeneritepingile lisandus uut kvaliteeti Ukrainast

Valdo Lipsu kõrval seisavad treeneritena möödunud hooajast tuttav Kristjan Evart ning uue jõuna Ukrainast pärit Dmytri Kolomyychenko. “Tööjaotus näeb välja selline, et mina vastutan peatreenerina üldise treeningprotsessi planeerimise eest, mida muidugi arutame ühiselt koosolekutel, kus tegeleme ka treeningute ning mängude analüüsiga. Koosolekutel pannakse paika ka kehalise ettevalmistuse osakaal üldisest treeningkoormusest. Kehalise ettevalmistuse ja vigastuste ennetamisega seotud treeningute läbiviimise eest vastutavad treener Asko Meiner ja füsioterapeut Mari-Ann Peiker. Mina koos treenerite Kristjan Evarti ja Dmytri Kolomyychenkoga paneme paika ja viime läbi kõik treeningud. Vastaste analüüsiga tegeleb Kristjan ning Dmytri ülesandeks on eriti nooremate mängijate individuaaltreeningute planeerimine ja läbiviimine,” kirjeldab peatreener treeningprotsessi.

Klubi ajaloo teine välistreener Dmytri Kolomyychenko on väga motiveeritud ja rahul, et sattus just Viimsisse. “Ma olen väga meelitatud Viimsi juhtkonna suhtumisest kogu protsessi ning üldse eestlaste suhtumisest, kui Ukraina elab läbi väga raskeid aegu. Kõik tingimused ja võimalused heaks koostööks on loodud. Minu jaoks on see esimene rahvusvaheline kogemus. Minu meelest on see hea idee edutada oma noori esindusmeeskonda, kes on oma süsteemi viljad. See ei too kohest kasu, aga on klubi jaoks kindlasti tuleviku mõttes väga tulemuslik. Olen õnnelik, et saan kaasa lüüa,” ütleb Dmytri.

Viimsi vallavanem elab korvpalliklubile agaralt kaasa

Ükskõik, kellega Viimsis rääkida, kiidetakse mitmekülgseid ja järjest avarduvaid sportimisvõimalusi. Vallavanem Illar Lemetti on spordiga igas mõttes sina peal. “Varasemalt mängisin oma lõbuks palju jalgpalli, korvpalli ma mänginud ei ole. Aastaid tagasi Soomes õppides hakkas sulgpall meeldima,” kirjeldab vallavanem oma sportlikke harrastusi. Korvpallile elab ta agaralt kaasa, olgu siis tegu Viimsi klubi või Eesti koondisega. “Kui vähegi võimalik, olen ma saalis, kuid tulemusi jälgin alati,” võib vallavanemat ka korvpallisaalis märgata.

Illar Lemetti lisab, et kõrged eesmärgid on olulised igal elualal, samuti positiivsete emotsioonide tekitamine. “Suurte eesmärkide püstitamine ja nende poole liikumine on oluline igas valdkonnas. Meie oma Viimsi korvpalliklubi on sellega edukalt toime tulnud. Korvpallimängimine või mõne teise spordialaga tegelemine on väga oluline igas eas inimestele. Edukal klubil on laiapõhjaline noorte treenimise süsteem ja see on ehk kõige olulisem. Aga väga oluline on ka positiivsete emotsioonide pakkumine kõigile spordisõpradele. Kui olen käinud esinemas näiteks teistele omavalitsusjuhtidele, siis olen alati uhkusega rääkinud ka meie korvpalliklubist. Kõrgliigaklubi olemasolu innustab kindlasti lapsi ja noori rohkem pingutama, sest heas eeskuju on olemas oma koduvallas. Ja kõrgliigas mängimine toob positiivset kuulsust kogu vallale,” räägib vallavanem innustunult.

Saalis näeme!

Hooaeg on küll alanud, kuid veel tasub endale soetada hooajapääse. Sellega kindlustad endale sissepääsu igale Viimsi/Sportland korvpallimeeskonna kodumängule 2022/2023 hooajal: Kaamose karikavõistlustel, Eesti-Läti korvpalliliigas ja korvpalli Eesti meistriliigas nii põhiturniiril kui ka play-offides – kokku umbes 25 põnevat korvpalliheitlust. Pääsme saad osta Piletitaskust. Lisaks saad soovi korral panustada ka Viimsi korvpallimeeskonna ja korvpallikooli käekäiku. Hoia end kursis – kkviimsi.ee ja sotsiaalmeedias viimsisportland.