Esimesed miinuskraadid on saabunud, mille tõttu külmakartlikumad meist tõmbavad jalga soojad sokid, valmistavad kuuma tee ning sätivad end diivanile pleedi sisse. Viimsi Talisuplusklubi JääRing liikmed aga naudivad miinuskraade ekstreemsemalt, rutates ujumisriiete väel õue end karastama.

Viimsi Talisuplusklubi JääRing juhatuse liige Maarika Pähklemäe, kes on talisuplusega tegelenud juba pea 4 aastat, rääkis selle kasulikkusest ning jagas näpunäiteid ja soovitusi.

Miks ja millal alustasid talisuplusega?
Mina alustasin 2016. aasta jaanuarikuus, mil läksin sõbrannaga kaasa taliujumiskeskusesse. Olin tegelikult täielik külmavares, kuid sõbranna meelitas mind kaasa mõttega, et seal saab sauna minna. Kohale jõudes naerdi, et ega see saunaklubi ole ning siis saingi aru, et tuleb nüüd vette minna – jaanuarikuus ja pesuväel.

Nii ma siis end jääkülma vette kastsingi ja käisin esimese korra kohta üllatavalt, lausa mitu ringi. Seejärel sain aru, et see tegevus meeldib mulle. Nii ma siis hakkasingi tihedamalt suplemas käima ning motiveerisin endaga kaasa ka kaks tiimikaaslast Viimsist.

Kuna tegevus oli niivõrd meelepärane, otsustasime asutada MTÜ ja nii saigi alguse MTÜ Viimsi Talisuplusklubi JääRing.

Mitu korda nädalas talisupled?
Käin võimaluste piires iga päev hommikul ja õhtul. Ühisujumised klubiga on meil aga kaks korda nädalas.

Kuidas see mõjub?
Ta on karastav ja mõjub väga positiivselt, pakkudes vaimset lõõgastumist ja emotsionaalset rahulolu. Mitmed inimesed on õnnehormoonid tagasi saanud ning tundnud end palju rõõmsamalt. Lisaks annab suplus meile energiat ning tekitab positiivseid mõtteid.

Esimesed miinuskraadid on saabunud ja kipume kergemini haigestuma, kas talisuplus tugevdab ka immuunsust?
Üldiselt tugevdab küll ning külm vesi ei ole meie vaenlane, vaid sõber. Kui rääkida Haabneeme rannast, siis meie kui Viimis elanike ainuke vaenlane on mingil määral tormituul. Me tegelikult ikkagi kõnnime rannast vette nii sada meetrit ja sama vahemaa tuleb ka tagasi sammuda. See on pikk tee, aga oleme sellega harjunud ja meil on oma nipid, trikid ja tehnikad, et olla täiesti karastunud ka veest väljas olles. Viiruste vastu otseselt kindlasti ei saa, aga põeme neid lihtsalt kergemini läbi.

Kuidas soovitaksid selle alaga algust teha? Kas alustada tuleks soojemal perioodil?
Ei pea ilmtingimata soojemal perioodil alustama. Mina tavaliselt aprillist oktoobrini ei käigi ujumas. Tulekski alustada keha külma vette kastmisest. Kui võimalik, siis võiks esimesed karastavad sammud teha koos professionaalse talisuplejaga. Kindlasti tuleb olla kursis, kuidas ennast soojas hoida. Talisuplejal peab olema soe müts peast ning pärast tuleb panna kiiresti sokid jalga ja käpikud kätte. Tuleb jälgida nüansse, et keha ei jahtuks pärast veest väljatulekut maha, sest nii võib inimene külmetada.

Kellele talisuplus sobib?
Kui esinevad terviseprobleemid, tuleks enne kindlasti arstiga konsulteerida. Kõige tähtsam on siiski jälgida oma tervist. Muidu sobib see ala kõikidele, vaatamata vanusest. Meil käivad ka alaealised, kuid nemad on siiski vanemate juheandamise ja kontrolli all.

Kas sinul endal on kujunenud ka eesmärk, kui kaua vees vastu pidada võiks?
Olen kindlasti juba harjunud vees olema kauem kui mõni algaja. Siiski hoian ikkagi seda piiri, et ma seal väga kaua ei oleks. Päris algajad võiksid alustada keha kastmisest vette vaid paariks sekundiks ning sealt edasi juba vastupidavust suurendama hakata.
Talisupluse juures on väga oluline ka ohutustehnika. Alatihti me klubiga käime ja püüame ujumisetunde võtta, et ujumistehnikat parandada. Ohutusnõudeid on mitmeid, kuid kindlasti ei tohiks mitte kunagi minna üksi ujuma tormisele merele.

Mis toimub inimese kehas talisupluse ajal?
Külm vesi tõmbab keha hästi käima ja annab energiat. Kui sa oled näiteks ärevuses, vaevled unehäirete käes või oled üle töötanud, siis käid korra külmas vees ja tegelikult oled sa pärast seda väga-väga värske. Kasta end enne koosolekule minekut merre ja imesta, kui hea on pärast olla.

Kui oluline on oma keha kuulata sellise spordiala juures?
Kindlasti väga oluline. Talisuplus ei pea olema piinarikas ning põhiline on selle nautimine.

Kas on ka parim ilm talisupluseks?
Ei, käin suplemas iga ilmaga. Mida tuisusem, seda parem. Peab mainima, et inimene, kes harrastab talisuplust, talub talvel külmemaid miinuskraade kindlasti ka paremini.

Kas talisuplus on sama mis taliujumine?
Neil on ikkagi vahe. Talisuplejad on need, kes karastavad ja kastavad end vette, aga taliujumine eeldab seda, et teed ka mõned käeringid ja suudad ikka mingi aja vees püsida.

Oled MTÜ Viimsi Talisupluse JääRing juhatuse liige, räägi klubist ja selle tegemistest.
Oleme elustiili harrastajad ja propageerijad. Meie Viimsi talisuplejad erinevad teistest selle poolest, et me rõõmustame oma tuultele avatud ja madalapõhjalise ranna üle, mida teised kipuvad pelgama. Meie klubi filosoofiaks ongi positiivsete emotsioonide teadvustamine ja talletamine ning täiega nautimine tuultele ja tormidele avatud madalas vees. Me ei kasuta soojendavat sauna ning oleme tänu karmidele talitingimustele ellujääjad ja erilised.

Talisessioonil käime võistlustel, väljasõitudel, matkadel ja ka teiste talisuplejatega kohtumas. Näiteks võitsime 2018. aasta maailmameistrivõistlustel grupiujumises 3. koha. Järgmisena võtame osa Sloveenias maailmameistrivõistlustest taliujumises, mis leiavad aset 2020. aasta veebruaris.

Me ikka nii naudime seda külma perioodi ja oktoobrist aprillini ujumas käimist.
Võin tuua ühe naljaka näite, et meie talisuplejad ootavad talve, lastes vanni külma vee ja lisades sinna jääkuubikud.