TÄHTPÄEV. Sel aastal leiavad aset mitmed juubelid – Eesti 100, Viimsi 100 ning Viimsi Teataja 500. Loetelu võiks jätkata ning siia ritta mahub ka Kalevi Jalgrattakool, kellel täitub tänavu 50 aastat tegevust.

Mallor Türna
Kalevi Jalgrattakool MTÜ treener

Kalevi Jalgrattakool asutati aastal 1969, olles seega Eesti vanim ning auväärse minevikuga jalgrattakool. Esimesed 30 aastat kuulus Kalevi Jalgrattakool Kalevi spordiseltsi alla, kuid peale selle lagunemist asutati 2009. aastal MTÜ Kalevi Jalgrattakool.

Kool on selle poole sajandiga aina kasvanud ja tänaseks on seal õpilasi koos liikmetega üle saja. Õpilasi juhendavad tublid ja aktiivsed treenerid, kes jätkuvalt täiendavad oma teadmisi. Treeneritele on oluline, et õpilased saaksid treenida võimalikult kodulähedal ja nii on viimaste aastatega loodud juurde treeninggruppe Viimsis, Püünsis ja Randveres. Peale kõige vanema treeningbaasi Pirital on lisandunud filiaalid veel Viimsisse Karulaugu spordihoonesse, Maardusse ja Lasnamäele.

Uhke III koha Rattapood Cup II etapil Pirital võitis rattakooli üks noorimaid Sergei Rõbin (M6). Foto: Iti-Kärt Kiivit
Uhke III koha Rattapood Cup II etapil Pirital võitis rattakooli üks noorimaid Sergei Rõbin (M6). Foto: Iti-Kärt Kiivit

Uued ruumid – uued võimalused

Viimsi Karulaugu spordihoone, kus asuvad Kalevi Jalgrattakooli uued ruumid, avas uksed sügisel 2018. Just siis alustas seal kümmekond last ning kevadeks on treeninggrupp kasvanud mitmekümne õpilaseni, kes kõik vuravad ratastega kooliõuel. Treeninggrupp kasvab kiiresti ning õpilasi lisandub ridadesse igapäevaselt.

Uued ruumid vajavad tänapäevast sisustust ning noored korralikke treeningvahendeid. Eelmisel aastal käivitunud PRIA ja Leader-programmi raames on soetatud smart-trenazöörid, millega toimusid talvel tüdrukute tiimil regulaarselt treeningud. Need on IT-põhised trenažöörid, millega saab sõita erinevad radu üle maailma ning treeningpartner ei pea sinuga samas ruumis asuma ja isegi mitte samas riigis olema. Suurt kasutust leiavad ka hooldus ja remondi tarvikud. Lähiajal on oodata kuni 30 jalgratast BMX-ist cyclo-cross ratasteni välja, mis kõik ootavad lapsi nii vanu kui ka uusi.

Jalgrattasport pole ainult rattasõit!

Jalgrattasport on tegelikkuses väga mitmekesine ja sobilik igale vanusele. Tänapäevased spordiriided ja jalanõud lubavad sõita rattaga iga ilmaga. Kuna sõiduvahendiga liigeldakse teedel, tänavatel ja mujal avalikus ruumis, on oluline liikluseõpe koos ohutusega. Jalgrattakooli liiklusõpe ei tähenda seda, et võetakse koolide kohustus liiklusõppes enda kanda, kuid kogemus on näidanud, et liiklusõpe koolides on erinev ja puudub nii mõneski täielikult. Seega on Kalevi Jalgrattakoolil plaanis luua oma liiklusõppeprogramm, mis päädib eksami ja rattalubade saamisega.

Liiklusõpe pole aga peamine tegevus, vaid selleks on sportlikud eluviisid ja liikumine. Koolil on mitmekülgsed treeningplaanid, mis hõlmavad veel ujumist, pallimänge, matkamist, uisutamist, suusatamist ja loomulikult rattasõitu. Lisaks veel ühiseid laagreid ja laupäevaseid matkasid.

Igapäevased treeningud saavad alguse Karulaugu Spordikeskuses, kus õpitakse selgeks esmase rattavalitsemise kurvitamine, pidurdamine, laskumine ja käiguvahetus. Tõsise rattaõppe vahepeale tehakse ka trikke ja sõidetakse trepist alla, hüpatakse rattaga ning ületatakse palke ja muid takistusi. Mõnikord võib näha aga ratturite rivi Vimka mäest alla tuhisemas ja tugevamaid ka üles tagasi sõitmas.

Kevad ja suvi täis toimetamisi

Selle aasta kevad oli paljudele Viimsi õpilastele väga tegus ja uutmoodi. Hakkama tuli saada koolinädala tihedate tegemiste kõrval hulgaliste võistlustega nädalalõppudes. Kindlasti pakkus selline hooaja avapauk väljakutseid ka vanematele, kes usinasti oma lapsi toetamas käisid.

Võistlustest võiks kirjutada pikalt kuna Eesti Jalgratturite Liidu lehelt saab lugeda, et Maarjamaal korraldatakse sel hooajal 100 ja enam võistlust. Hooaeg avati enda korraldatava maastikurattasarjaga Rattapood Cup, mille üks etapp toimus Viimsis, Rohuneemel raketibaasis. Pärast seda vahetati porine maastikuratas peenema ja kiirema maanteeratta vastu ning osaleti EMV Kriteeriumis, kust võideti esimesed medalid.

Kiire kevade juures leiti veel aega osalemiseks Viimsi Spordi korraldatud Randvere maastikurattakrossil ja Põhjakonna trepijooksul. Värske uudisena 2019. aasta Tartu Rattaralli võit on ka just nimelt Kalevi Jalgrattakoolis, kus üllatusvõidu teenis vaid 17-aastane jalgrattakooli õpilane Gleb Karpenko.

Võistlushooaeg kogub tuure ja ees ootab võistlus Soomes ja V Kalevi Noortetuur, kuhu on oodata osalejaid Lätist ja Soomest, kokku 80 last.

Pärast sellist kiiret starti on mõistlik hetkeks hoog maha võtta ja nii suundutaksegi Põltsamaale suvelaagrisse. Eelmisel aastal oli seal koos oma rattakooli õpilastega külalisi ka teistest rattaklubidest, kokku üle 50 ratturi ja 5 treenerit. See oli võimas ja headest ideedest puudust ei olnud. Ratturite kolonn treeningpaika oli muljetavaldav ja tekitas elevust nädalaks.

Rattakooli tegemistel saab silma peal hoida Kalevi Jalgrattakooli Facebooki lehel ja treeningaegadega saab lähemalt tutvuda kodulehel www.jalgrattakool.ee.