Autor: Marje Plaan, Viimsi hoolekandekeskuse koordinaator

Pöördusime augustis viimsilaste poole üleskutsega esitada tublisid vanavanemaid tunnustamiseks. Idee algatajaks oli Haabneeme päevakeskuse koordinaator Lehte Jõemaa. See üleskutse kõnetas paljusid ning meile esitati kandidaatideks seitse vanaema, üks vanaisa ja üheksa vanavanemat. Tublisid vanavanemaid on kindlasti rohkem, aga seekord pälvisid tunnustuse just nemad.

Vanaemadest said tiitli Imeline vanaema Urve Kink, Ene Liipa, Ivi Juhkam, Ene Heena, Elsa Lass, Riina Randmets ja Ringa Veermäe. Imelise vanaisa tiitli pälvis Peep Teder. Imelised vanavanemad on Maie ja Ain Vahesaar, Helju ja Rudolf Salin, Luule Madise ja Arvo Kundla, Nadežda ja Edmundas Radvilavićius, Helle ja Lembit Suits, Mare ja Hillar Pappel, Sirje ja Elmar-Johannes Truu, Helli ja Agu Sisask, Mari ja Asso Kivi. Vallavanem Illar Lemetti, abivallavanem Katrin Markii ja Viimsi hoolekandekeskuse juhataja Lemme Palmet õnnitlesid ning tänasid kõiki vanavanemate päeval Viimsi Artiumis toimunud kontserdil. Klassikaline muusika kõlas Virgo Veldi ja Kai Ratassepa esituses.

Mõned tunnustuse saanud vanavanemad andsid ka lühikese intervjuu

Luule Madise ja Arvo Kundla. Fotod: Tiit Mõtus

Luule Madise ja Arvo Kundla

Millal said teist vanavanemad?

Olin 49-aastane, kui esimene lapselaps sündis, Arvo oli siis 58-aastane. Tänaseks on meil viis lapselast: Gregor (27), Mia Mariann (20), Jaan Joosep (17), Norman (16) ja Sören (14).

Mida tähendab teile saadud tunnustus?

Me ei teadnud sellisest tunnustamise organiseerimisest midagi, sest me ei kasuta Facebooki. Mul tekkis mingi eelaimus, kui paluti tungivalt Viimsi Artiumi saalis ettepoole istuda. Vanaisa ei aimanud ka siis veel, mistõttu oli talle ootamatu ja emotsioon tugev, et võttis silma märjaks. Oli ikka hea meel küll, et lapsed ja lapselapsed meid nii hindavad. Olime tõesti väga rõõmsad.

Arvan, et hea vanavanem  armastab oma lapselapsi tingimusteta, on neile vajadusel abiks ja murede kuulajaks ja nõuandjaks, pakub alati süüa ja küpsetab kooki.

Milline on hea vanavanema retsept?

Meie ei ole oma vanavanematega koos kasvanud, aga teame, et nad olid tublid, töökad ja ettevõtlikud taluperemehed ja perenaised, kellel oli tarkust talu juhtimine miniale üle anda, teine vanaisa ehitas jõele vesiveski.

Loodan, et kõik vanavanemad tahavad oma lastelastega koos olla, neile toeks olla nõu ja jõuga, neid armastada.

Radviliavićiuse pere. Foto: erakogu

Nadežda ja Edmundas Radvilavicius

Millal said teist vanavanemad?

27. mai 1991, kui sündis Kerli. Tänaseks on meil viis lapselast ja üks lapselapselaps: Kerli (31), Grete (30), Rait (24), Merilin (21), Ketlin (16) ja lapselapselaps Hanna (8).

Mida tähendab teile saadud tunnustus?

Tunnustus ise ei tähenda, vaid oluline on see, et lapselapsed meid mäletavad, käivad meie juures ja et oleme saanud nende kasvamisse ühel või teisel moel panustada ning nüüd ka tulemustest osa saada. Viimsi vallale aga suured tänud, et sellise märkamise eest ja et vanavanemate tähtsustamist au sees hoitakse. Just pereväärtused on need, mida ühiskond peab au sees hoidma.

Milline on hea vanavanema retsept?

Sellist retsepti ei ole ja ei saagi olla, sest kõikide pered, elud ja põhimõtted on erinevad. Ei ole ka meie need n-ö ideaalsed, et õpikut kirjutada. Peamine on olemas olla, märgata, eeskuju anda sellega, mida just ise kõige paremini oskame. Oskus ka halvematel päevade ja hetkedel olla inimene. Pereväärtuste, koosolemise tähtsuse, aususe ja haritusega eeskujuks olemine on vast need meie peamised vanavanemateks olemise retsepti koostisosad.

Riina Randmets.

Riina Randmets

Millal sai teist vanavanem?

Aastal 1999, kui sündis tütretütar. 4. oktoobrist on mul viis lapselast: Lis Marleen (23), Robin Thor (11), Marlon Frei (9), Joren Rei (5).

Mida tähendab Teile saadud tunnustus?

Olen uhke ja rõõmus!

Milline on hea vanavanema retsept?

Kui armastad lapsi, saad ka armastust vastu.

Mare ja Hillar Pappel.

Mare ja Hillar Pappel

Millal said teist vanavanemad?

15. märtsil 1989. Nüüd on mul seitse lapselast: Kristel (33), Kärt (31), Marie (27), Õnneliis (19), Robert (18), Marta Lee (12) ja Patrik (8).

Mida tähendab teile saadud tunnustus?

Eks see väike ehmatus oli. Nii nagu iga tunnustus, nii seegi vast tõstab enesetunnet, et oleme midagi sellist korda saatnud, mis on lastelaste tänu ära teeninud.

Milline on hea vanavanema retsept?

Arvame, et sellist retsepti ei ole, veel vähem sellist, mida teistele jagada. Kõik sõltub ikka vanavanematest endist, nende suhetest oma lastega ja siit tuleneb ka suhe lastelastega.

Kuidas lapselapsed vanavanemaid kirjeldasid?

Pered esitasid oma vanavanemate kohta südamlikud ja soojad tutvustused, millega on võimalik tutvuda Viimsi hoolekandekeskuse kodulehel viimsihoolekandekeskus.ee. Toome esitatud tekstidest välja väikese kokkuvõtte:

 • Ta on nagu meie pere päiksekiir, kes on alati rõõmsameelne ja energiast pakatav.
 • Eelmisel suvel sõitis vanaema esimest korda elus tõukerattaga (selle ise tõukamist vajavaga ikka) ja mõni aasta tagasi tegi lastega kaasa kõrgseiklusparkide radadel turnimisi.
 • Ta on kindlasti suurepärane näide sellest, et kunagi pole liiga hilja oma unistuste poole püüelda ja neid teoks teha.
 • Ma ei pea kunagi mõtlema, mida mu lapsed söövad, sest ilmselgelt teeb mu ema maailma parimaid toite.
 • Ning kõige olulisem – me usaldame teda 100%.
 • Ma olin vaid 10-aastane, kui vanaema mind oma hoole alla võttis ja kasvatas mind kuni täiskasvanuks saamiseni.
 • Taadu teadmised erinevates valdkondades ja lugude jutustamise oskus teevad temast põneva vestluskaaslase igal teemal.
 • Lisaks öistele NBA mängude vaatamisele teleri vahendusel käib ta lapselapselapsega Viimsi meeskonnale kohapeal kaasa elamas.
 • Vanaisa korraldab meie lastele lõkkeõhtuid, kus räägitakse õudukaid ja grillitakse leiba.
 • Lapselapsed on õppinud mammalt põnevaid kombeid, igapäeva praktilisi toimetusi ja kokkamise saladusi, just seda, mida teavad ja oskavad ainult vanaemad.
 • Vanaema ja vanaisa ei virise ega hädalda ja näitavad oma elava eeskujuga, et kokku hoides, elust aktiivselt osa võttes ja tegutsedes saab alati hakkama ja nii on elu ka elamist väärt.
 • Igal pühapäeval teeb vanaisa sauna, tuleme nii, kuidas saame ja kui kohal oleme, siis juttu jätkub kauemaks.
 • Talveks koob mamma kõigile lastelastele soojad villased sokid ja täidab toad kaneelisaia lõhnaga.
 • Teed joovad nad inglise traditsiooni kohaselt iga päev kell viis.