Tekst: Kadri Saluri, Teaduskooli direktor
Teaduskooli uus projekt on suunatud 50+ vanusegrupi esindajatele. Projekti eesmärk on tagada teadusavastuste maailmas temaatiline õpe Viimsi täisealistele elanikele.
Projekti raames toimuvaid töötube juhendab Aare Baumer. Viimsi teaduskooli ja hoolekandekeskuse ühisprojekt „Keskpäevane teadustund“ alustab 23. novembril, töötoad toimuvad iganädalaselt kuni 7. detsembrini.
Töötoad Viimsi Artiumi teaduskooli ruumis 125:
23. novembril kell 12
Saabunud on aasta kõige pimedamad kuud ja nüüd on hea aeg katsetada valgusega. Tehiskeskkonnas ümbritsevad meid LED-valgusallikad. Aastakümneid tagasi professionaalide kõnepruugis kasutusel olnud sõnavara on jõudnud igapäevakeelde. Külm valgus, sinine külm valgus, soe valgus, värvitemperatuur, punktallikas – need on vaid mõned näited muutustest.
Selgitame töötoa ajal, mida need sõnad tähendavad, ja uurime, kuidas LED-valgus mõjutab nägemistaju. Joonistame ja katsetame LED-valgusallikatega.
30. novembril kell 12 – lainetuse saladused, torm tassis
Võid elada mere ääres ja teada selle erinevaid nägusid – tormilaineid, tuulevaikse ilma peegelpinda või päikesesooja vee mõnusat, aeglast hingamist. Aga meie uurime, kuidas näeb välja väga eriline lainete vorm – seisulained, mis püsivad anumas paigal. Kasutame selleks koduseid köögivahendeid ja muusikat. Kui väljas möllab maru ja kallab tugevat vihma, on hea võtta tass kohvi või teed ja mõnuleda sooja pleedi all. Üle Eesti liikuval tsüklonil ja kohvitassis keerleval vahukroonil on ühiseid jooni. Selleks, et näha keeriste tekkimist, katsetame vee ja erinevate pulbritega.
7. detsembril kell 12 – kumerpeeglid jõulukuusel
Jõulude ajal kaunistame kuuski. Nii toas kui ka õues säravad okstel erinevad ehted. Suured, mitmevärvilised kuulid kui kumerpeeglid sobivad hästi optilisteks katseteks. Nendelt peegeldub vastu kogu maailm koos uudishimuliku vaatlejaga. Katsetame eri suuruse ja värviga kuulidega ning erinevate valgusallikatega.
Täpsem info:
Töötubade osaluspanus on 2 eurot kord, kõigi kolme eest korraga tasudes 5 eurot kokku. Tasuda saab kohapeal sularahas. Eelregistreerimine kuni 23.11 marje.plaan@viimsihoolekandekeskus.ee. Lisainfo: www.viimsiteadus.ee.
Kes on Aarne Baumer?
Aare Baumer on leiutaja, teaduse populariseerija ning mitteformaalse hariduse edendaja. Aare on töötanud Eesti Raadios helioperaatorina, Tallinna linnahallis valgusdisainerina ning vedanud mitmes ansamblis heliloomet. Viimased 22 aastat on Aare olnud igapäevaselt ametis Energia avastuskeskuses, kus hetkel toimetab teadus- ja arendusjuhina. Aare suureks kireks on interaktiivsete näituste loomine, ka praegu on Energia avastuskeskuses võimalik külastada tema loodud näitust „Neoonvalguse säras“. Aarne on loonud lisaks Energia avastuskeskusele ekspositsioonikontseptsiooni ka Paide Ajakeskusele Wittenstein ning Sangaste Ringtalli külastuskeskusele. Energia avastuskeskuses linastuvad planetaariumifilmid on samuti loodud Aare eestvedamisel. Ta on režissöör ka filmidele („Nigula raba“, „Maa ja mere vahel“) ning kirjutanud raamatuid („Aare Baumeri köögifüüsika katsed. Vaatame, mis välja tuleb!“ ja „Teistmoodi füüsikaraamat“). Aare on pärjatud mitme teaduse populariseerimise alase tunnustusega, aastal 2010 ka Eesti teaduse populariseerimise konkursi peaauhinnaga „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija“. Aare suhtleb eesti, vene, inglise ja soome keeles.