Lubja küla on kahe aasta vältel osalenud läbi Põhja-Harju Koostöökogu üle-eestilises aruka küla arenguprogrammis. Mida programmis osalemine on Lubja külale andnud?
Arukate külade projektis osalemine andis lisaks põhjalikult uuendatud arengukavale ja selgete sihtide seadmisele ka hea võrgustiku teiste sädeinimestega suhtlemiseks üle terve Eesti. Näiteks toimus projekti raames oktoobris kogemusreis Austriasse Stanzi külla, kus Lubja küla esindas Timo Tann. Mida kogemusreis õpetas ja milliseid tarkuseid võiks ka Viimsis rakendada?
Tanni sõnul oli reis huvitav ja hea oli tutvuda kogukonnaga, kus inimesed ise on palju ära teinud, et elukeskkond oleks nende jaoks parim. Viimase kolme aasta jooksul on kõik küla keskuses seni tühjalt seisnud hooned jätkusuutlikult renoveeritud ja uue funktsiooni saanud. Näiteks seati ühele tühjalt seisnud pinnale paar aastat tagasi sisse isetoimiv pood Võta ja Jäta. Müüjat seal ei ole ning rahaga ei kaubelda, põhimõte on, et too enda kodus mittevajalikud esemed poodi ja vali midagi meelepärast asemele. Poe eest hoolitseb rühm vabatahtlikke, kes on omavahel ära jaganud nii poe avamise/sulgemise kui ka ruumi korrastamise. Külarahva seas on see väga populaarne!
Ka kohalik toidupood on kõike muud kui tavaline – nimelt tegutseb see põhimõttel, et vähemalt 50% kaubavalikust oleks pärit kohalikelt tarnijatelt. Poes on mõeldud ka toidujäätmete vähendamise peale – nii rändavad toiduained (nt puuviljad, köögiviljad ja lihatooted), mille säilivustähtaeg on kohe kukkumas, lähedalasuvasse restorani, kust neist valmistatakse road, mis järgmisel päeval jõuavad valmistoiduna samasse poodi müüki.
Uudne oli Stanzi külaraha ehk vautšerisüsteem, millega saab tasuda kohalikes ettevõtetes ja toidupoes – see tagab selle, et raha kulutatakse oma piirkonnas.
Või siis avaliku transpordi lahendus – kogukonnale on soetatud kaks autot ehk e-taksot, mille juhtideks on end üles andnud grupp vabatahtlikke (18 inimest). Süsteem toimib sedasi, et sõita soovijad helistavad eelmisel õhtul või samal päeval ning teavitavad sõidusoovist. Sõite tehakse ajavahemikul kell 8–19 ning maksimaalsed vahemaad on ca 20 km (sest nii kaugel asub lähim suurim asula, kus on poed ja arstiabi). Päris tasuta see sõit siiski pole ja väike sümboolne summa kütuse eest tuleb sõitjal endal välja käia. Teenus on populaarne ja keskmiselt toimub iga päev 15 sõitu.
Järgmise aasta jooksul plaanitakse küla südames muuta ka liikluskorraldust, sest põhjust muretsemiseks on küll – küla lõikab pooleks üksainus kitsas peatänav, mida läbib ööpäevas ca 2000 autot. Lahendusena kaotatakse küla südames ehk vallamaja ja kaupluse eest sõidutee ja kõnniteed ning kogu ala muudetakse üheks suureks platsiks, kus liiklemisel kehtivad võrdsed õigused nii jalakäijatel kui ka autodel. Suurim lubatud sõidukiirus autodele on 20 km/h.
Saime Austriast palju inspiratsiooni ja mõtteainet ning nii mõnegi nutika lahenduse võiks ka Viimsisse üle võtta. Aga kõige peamisem emotsioon, mis Austriast jäi, oli elanike kaasamine, üksteisega arvestamine ning väga suur vabatahtlike võrgustik – meil Eestis on selles osas veel arenguruumi.
Liitu Põhja-Harju Koostöökoguga
Kutsun kõiki Viimsi külasid üles liituma Põhja-Harju Koostöökoguga, kust saab nii mõttelendu kui ka infot rahaliste võimaluste hankimiseks projektide ellu viimisel. Näiteks on Lubja külaselts sel aastal kaasanud ligi 100 000 eurot Euroopa Liidu rahastust parendamaks nii külakogukonna võimalusi kui ka Viimsi kogukonna sidusust ja aktiivsust üldiselt. Suurim tulemus valmib jõuludeks Lubja külaplatsile vabaõhukogukonna keskuse / väliköögi näol, kus saab nii küla koosolekuid kui ka muid üritusi (nt töötubasid jmt) teha. Täname ka Viimsi vallavalitsust, kes on külaseltsi toetanud omafinantseeringu tasumisel. Selline toetuse võimalus on avatud kõikidele külaseltsidele, kes positiivse rahastusotsuse peaks saama.
Julgustan ka Viimsi külakogukondi minuga ühendust võtma, kui on vaja nõu küla arengukava koostamisel. Arukas on jagada oma häid kogemusi ja teadmisi ka teistega, nii areneme me tervikuna jõudsamalt!
Kogukonna kultuuriõhtu
Lubja küla kutsub kõiki külaelanikke 27. novembril kell 15 Lubja tuletorni juurde kogukonna kultuuriõhtule, kus välitelgis saame nautida muusikalist etteastet, süüa koos lõkkesuppi ja pannkooke ning arutada küla tuleviku teemadel, eriti võtame luubi alla külaplatsi tuleviku seoses äsja algatatud detailplaneeringuga. Oodatud on kõik Lubja küla inimesed – nii suured kui ka väikesed!