Tekst: Merike Läänemets, reisil osaleja

Päikselisel septembri hommikul algas meie reis Lahemaal. Eestvedajaks meie päevakeskuse koordinaator, energiline Lehte Jõemaa ja giidiks erakordne jutlustaja Janek Šafranovski huvitavate faktipõhiste ja legendidega seotud lugudega.

Esimene peatus oli Kolga hiigelmõisas: kolmekorruseline mõisahoone, 11 kõrvalhoonet ja 50 000 hektarit maad. Mõis on mainitud ürikutes juba 800 aastat tagasi, mil see kuulus Taani kuningale, aga on olnud ka vene ja rootsi võimu kätes. Omanikud on olnud Dela Gardied ja Stenbockid. Vahepeal võisime me kõik, viimsilased, tunda end mõisaomanikena, sest oli periood, mil mõis kuulus Kirovi kalurikolhoosile. Aastal 1990 läks mõis taas Stenbockide järeltulijate kätte. Praegu ootab see taastamist, väikesed restaureerimistööd juba ka toimuvad. Praegusel ajal kasutatakse mõishoonet teatrietendusteks ning seal on tehtud ka filme. Kui see mõis kunagi restaureeritud saab, lisandub Lahemaale veel üks eriline pärl.

Kolga mõisa valitsejamajas asub Kolga muuseum, kus uudistamist oli palju nagu muuseumis ikka. Tore oli lugu soolade ajaloost ja huvitavatest soolatopsidest. Nostalgiline oli nõukaaegne väljapanek kodu-, köögi- ja poenurkadega. Äratundmist oli palju, oleme ju ise sellises keskkonnas kasvanud.

Edasi nautisime kaunist loodust Valgejõe Nõmmeveskil. Jalutuskäik vana hüdroelektrijaama juurde, jõetammi imetlemine ja jalutuskäik v-kujulises jõesängis allikani, kus jõime ka puhast allikavett.

Külastasime ka Viinistu kunstimuuseumi, kus giidiks oli galerii omanik Jaan Manitski isiklikult. Sealne kunstikogu on väga rikkalik ja esindusliku väljapanekuga ning pidevalt täienev. Härra Manitskil oli peale kunstikogu ja ekspositsioonide tutvustamise jutustada  paljude teoste saamise või maali oma lugu. Koos jalutasime veel ka imelisse kabelisse. Suvel on Viinistu kultuurikeskuseks teatrietenduste ja kontsertidega.

Reis jätkus väga omapärasesse Muinastaide keskusesse, giidiks Anne Kurepalu. Muuseum on sündinud paljude aastate jooksul 6000 aasta vanuste koopamaalingute uurimise tulemusena. Muinastaide keskuses on välja pandud tõmmised arhailiste kaljujooniste originaalidelt ja suurepärased kunstiteosed kunstnikelt, mis on kaljujoonistest inspireeritud. Palju oli teabematerjali lugemiseks ja mõistatamiseks, aga ka veel avastamata ja selgitamata saladusi.

Oma reisi lõpusirgel külastasime head korras olevat Sagadi mõisa ja renoveeritud mõisaaeda. Giidil oli taas põnevaid lugusid ja legende mõisaelanikest. Janek Šafranovski vürtsitas kogu reisi ajaloo, faktide ja legendidega, mis seotud ikka meie armsa Viimsiga. Saime aru, et Viimsi on ikka olnud väga suur ja rikas mõis, kus maad, tootmine ja tegevused ulatusid kaugele, kuni Peipsi äärde välja. Reisiseltskond oli mõnus ja rõõmsameelne. See päev värskes õhus täis päikest oli meeldejääv ning möödus lennates.