Tekst: Õie Tutt ja Karin Kaljurand
VÄLJASÕIT Oli kergelt tuuline hommik, kui 80+ reisiseltskond kogunes oma esimesele suvisele reisile. On alati palju õhinat, vestlusi ja kallistusi, kui omavanustega saab midagi koos teha – see on mõjuvam kui tabletid arstilt.
Meie esimene reis oli loodus-kultuuriline: Nõva looduskeskus, Lihula linnus ja ümbrus (giidiks kohalik õpetaja) ning lõppes võimsate „tuulikutega“ Virtsus. Reisi jooksul nägime Keelise kauneid eestimaistest kividest tehtud ehteid, milliseid tekitas 500 miljonit aastat tagasi Nõva rannikumerre kukkunud Neugrundi metoriit, õppisid tundma kauneid looduslikke orhideesid, saime teada Lihula ajaloost, tunnetasime elektrilaineid ning „raha lahkumist kukrust“.
11. augustil viis reis meid Raplasse, Türile, Põltsamaale ja Viljandisse, giidideks meie eakaaslased Eha ja Arvo. Meie teele jäid Tohisoo, Lohu, Kolu ja Särevere mõisad. Raplas avaldas muljet aastal 2018 valminud riigigümnaasium oma huvitavate lahendustega, astmeliste klassiruumide, raamatukogu, söökla ja vana, aastast 1928, koolimaja kokkuliitmisega. Silmailu pakkus Rapla uhke kahetorniline kirik, uus jalgpalli kilehoone ja ilusad tänavad.
Põltsamaa ordulinnuses on palju, mida näha ja kuulda. Linnuses asub ka Eesti pressimuuseum. Imeline on Põltsamaa roosiaed, kus kasvab üle 800 roosisordi. Meie giid näitas meile kaunist Põltsamaad ja unustamatu mulje jättis Sõpruse park, kuhu erinevate riikide nimekate ühiskonna-, kultuuri- ja sporditegelaste poolt on istutatud üle 6000 puu (esimene aastal 1973), ning paigaldatud kauneid skulptuure. Viljandis nautisime lossimäge ja külastasime pärimusmuusika aita. Päev oli tõesti väga muljeterikas, hariv ja täis kultuuri.

8. septembril ronisime säravsilmil bussi, et minna selle aasta viimasele reisile Rakverre. Külastasime Rakvere linnust, kus väga arukas giid pani meiegi teadmised proovile ning imetlesime kaugusest Tarvase skulptuuri. Aastal 2020 valminud vabaõhukeskus jättis võimsa mulje. Vaatasime Pika tänava hoovidesse ja nägime linna esimest tuulikut. Andsime au vabadussõja mälestusmärgile, külastasime politseimuuseumi, mis enamusele väga meeldis. Osad meist külastasid ka Linnakodaniku muuseumi, kus oli põnev näha, millised vahendid olid kasutusel köögis, pesuköögis ja kingsepa elamis- ja töötoas.
Tervitame ja täname oma väga tublit bussijuhti Arvit ja täname Viimsi vallavalitsust!