Veebruaris kuulutas Eesti kooriühing aasta orkestridirigendiks Aavo Otsa, kes on oma paljude muude tegemiste ligi 15 aastat olnud trompetiõpetaja Viimsi muusikakoolis.

Aavo Ots on läbi ja lõhki muusikainimene, sest sai muusikapisiku külge juba Võrumaal kasvades. „Minu isa oli pillimees ning Vastseliina koolis oli väga hea lauluõpetaja, kes oli lisaks dirigent ja koorijuht ning mulle suureks eeskujuks,“ meenutab Aavo. Nii oligi asjade loomulik käik, et noormees läks muusikat õppima. 1976. aastal lõpetas ta trompetimängija ja koorijuhina Tallinna Riikliku Konservatooriumi (TRK). „Nende erialade koosmõju avardas minu instrumentaal- ja vokaalmuusika seoste mõistmist muusika esituskunstis,“ sõnab ta.

Õppis meistrite käe all

Aavo ütleb, et just suurepärase õpetaja Tõnu Tarumi trompetikool TRK-s oli see, mis võimaldas edasi tudeerida Eestile lähimas muusikametropolis ehk tolleaegse nimega Leningradi Konservatooriumis. „Olen üks paljudest Peterburi trompetikoolkonna väljapaistva professori Juri Bolšijanovi õpilastest, kes viib tema õpetust ajas edasi. Tema klassis õppides tekkis julgus ja vajadus vaadata kaugemale tulevikku: visandasin oma õppesüsteemi, milles on tähtis roll kuulsal Bolšijanovi igapäevaste harjutuste – trompetimängija professionaalsel süsteemil. Pean paljusid tema nõuandeid rahvusvahelisse trompetipedagoogika kullafondi kuuluvaks,“ tõdeb Aavo. „Sellest ajast pärineb minu põhimõte, et õppejõu tähtsaim missioon on kasvandikule ellu kaasa anda ideaalse trompetikõla kontseptsioon.“

Kooliajast on tänasele muusikaõpetajale ja dirigendile eriliselt meelde jäänud koorijuhtimise eriala õpetajad / laulupidude dirigendid Roland Laasmäe (Tartu Heino Elleri nimeline muusikakool) ning TRK professorid Gustav Ernesaks ja Olev Oja. „Tänu neile õppisin sügavamalt mõistma muusika interpretatsiooni tähtsat komponenti laulvust ja esituse väljendusrikkust. Dirigeerimise õppimine andis mulle hiljem võimaluse juhatada üldlaulupidudel, festivalidel ja kontsertidel Eestis ja välismaal. Ernesaksa käe all õppimine oli privileeg ja väga eriline aeg. Esimestest tundidest alates mõistsin, et algab tõsine muusika õppimine,“ lausub Aavo austusega ning lisab, et hiljem sai tema mentoriks Olev Oja. „On sümboolne, et esimesed dirigenditarkused õpetas Oja ka minu pojale Jaanile ning juhendas trompetimängijast poja Neeme dirigeerimise algõpet,“ toob mees välja. Siinkohal on paslik märkida, et Otsade peres sirgunud viis last on kõik muusikaga seotud ning samas valdkonnas tegutseb ka Aavo abikaasa.

Aavo (vasakult neljas) ja Neeme Otsa (vasakult kolmas) trompetiklassi kontsert. Foto: Tiit Blaat

Teadmisi edasi andes

Küllap panid just suurepärased õpetajad aluse sellele, et Aavo tegutseb kõikide muude tegemiste kõrvalt muusikapedagoogina juba üle 40 aasta. 1977. aastal hakkas ta teadmisi edasi andma Tallinna muusikakeskkoolis ning 1982. aastast on õppejõud Eesti muusika- ja teatriakadeemias (kuni 1989. aastani kandis õppeasutus nime Tallinna Riiklik Konservatoorium). „Olen pidanud tähtsaks Peterburi trompetikoolkonna õpetamistraditsioone ja vaimsust. Kuid õpetamissüsteem on kujunenud mitme kultuuri mõjul. Oma rolli on mänginud nii vene, saksa, prantsuse, hispaania kui ka ameerika koolkonnad,“ selgitab Aavo. Mõistagi ei piirdu ta ainult õppejõu ametiga. Juba siis, kui ta konservatooriumis noorte harimisega alustas, algatas ta muusikakeskkooli ja konservatooriumi trompetiõpilaste ühiskontsertide traditsiooni, mis jätkub tänapäevani.

Eesti trompetiõpilased ja Hispaania professor Ernesto Chulia. Foto: erakogu

Kes teeb, see jõuab

Aavo Ots peab väga tähtsaks rahvusvahelist erialalist suhtlemist ja muusikasündmusi. Kunstilise juhina korraldab ta alates 1989. aastast iga-aastasi rahvusvahelisi trompeti eriala ja brassansamblite meistrikursuseid. Külalisprofessoritest on siin käinud vene trompetimuusika suurkujud Tomofei Dokšitser ja Juri Bolšijanov, Viini filharmoonikute soolotrompetist Hans Gansch ja Berliini filharmoonikute soolotrompetist Konradin Groth.

Aavo on pannud aluse trompetiansamblile, mis on aastatepikkuse järjekindla tööga arenenud kontsertkoosseisuks. Alates 2017. aastast võttis ansambli juhendamise üle Neeme Ots.

Trompetiklassi ansamblis mängivad isa ja poja juhendamisel noored muusikud muusika- ja teatriakadeemiast ning Tallinna muusikakeskkoolist. Nad on üles astunud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Viimane suurem kontsertreis toimus 2019. aastal Itaaliasse, kus esineti „Giovanni Pierluigi de Palestrina“ nimelise konservatooriumi suures saalis ning Sardiinia pealinna Cagliari kirikutes. „Sellega täitus meie unistus esineda eesti noorte trompetistidega Itaalias. Ansamblis mängis 11 trompetisti küll erinevatest vanuserühmades, kuid kõigi ühine soov oli anda endast maksimum ja see ka õnnestus. Esitused muutusid järjest küpsemaks,“ meenutab Aavo. Tal on hea meel, et täitus ka tema unistus näha kontsertide läbiviijana poeg Neemet, kes sümboolselt näitab teed tulevikku – noored viivad senitehtut edasi.

Itaalia reis ja sealsed kontserdid väärivad esiletõstmist seetõttu, et saapamaal on Aavo südames väga eriline koht. „Itaaliaga seotud hetked on muutnud minu elu väärtuslikumaks. Olen näinud ajaloo suurt pilti ja olen tänulik inimestele, kes mind selle maaga seovad. Nagu öeldakse, miski siin aegruumis pole juhuslik – kusagil on alge, mida võib pidada edasiste arengute allikaks. Mind soovitas Itaaliasse hea kolleeg Adomas Kontatautas. Tänu sellele avanes võimalus Itaalia maa ja kultuuri tundma õppimiseks ning muusikaliseks koostööks sealse suurkuju Massimo Spigaga,“ räägib ta. Itaalias ning mitmel pool mujal on Aavo käinud ka vahetusõppejõuna. „Teises kultuuriruumis õpetamas käia on väga huvitav. Itaalias on eriti lihtne, sest muusikaterminid on ju kõik itaalia keeles,“ muigab ta.

Viimsi Brassi kontsert, mille koosseisus on ka mitmed Aavo õpilased. Dirigent Neeme Ots. Foto: Tiit Blaat

Viimsis on tore õpetada

Nagu eelpool mainitud on meie loo peategelasel väga hea meel selle üle, et poeg Neeme jagab temaga kutsumust muusika vastu ja jätkab tema eeskujul. Isa ja poeg on mõlemad pühendunud trompetiõpetajad ning nende käe all sirguvad noored trompetimängijad ka Viimsis. „Viimsi muusikakoolis on väga tore väike kollektiiv. Siin on väga hea trompetiklassi kontsertmeister Kaisa Laasik. Praegu õpib meie käe all Viimsis kokku 12 trompetimängijat, kelle seas on nii poisse kui ka tüdrukuid. Ma pean siinset tööd väga tähtsaks,“ sõnab ta. 

Aavo arvates võivad muusikat õppida kõik, kes seda soovivad. Töökus on selle juures kõige olulisem. „Mulle väga meeldib mõte, andekus on see, kui inimene töötab oma võimed üles ja viib täiuslikkuseni.“

Ihu ja hingega muusikamees

Aavo Ots on pühendunud trompetiõpetamisele ja dirigeerimisele. Foto: Jaan Heinmaa

Aavo on veendunud, et ainult pillitundides käimine heaks muusikuks ei tee. „Kõige õigem õpetamine toimub kontserdilaval,“ arvab ta. Just seepärast loob ta ise noortele võimalusi lavale astuda. Kusjuures esinemine käib käsikäes kursustega. Siinkohal võib näiteks tuua mõned sündmused möödunud suvest. Juunikuus toimus esmakordselt Neeme ja Aavo Otsa trompeti suveakadeemia Hiiumaal, kui kursus ja kontserdid viidi läbi Suuremõisa lossis. Kümnele õpilasele kujunes suve tippsündmuseks osalemine juulikuus Gran Canarial rahvusvahelisel trompetimuusika festivalil ja meistrikursustel. Augustis aga siirdusid noored trompetitalendid Suure-Jaanisse, kus toimus XIX Aavo Otsa noorte trompeti suveakadeemia raames III Julius Vaksi nimeline klassikakonkurss. „Oli suur rõõm, et üle Eesti oli neljas vanuserühmas võistlema tulnud 26 noort,“ tõdeb Aavo. Viimsi muusikakool paistis konkursil samuti silma, sest kuni 11-aastaste seas pälvis esimese koha Hugo Blaat ning eripreemia Taavet Võõsa. 14–16-aastastest tunnistati parimaks Viimsi muusikakooli õpilane Jan Marius Laur.

Suveakadeemia raames esineti kuue kontserdiga Suure-Jaanis ja Viljandis ning suve lõppakordiks kujunes rahvusvaheline Võru vaskpillipäevade muusikafestival, kus viiel päeval said noored trompetimängijad osaleda kursustel ning esineda solistina, ansamblis või orkestris.

Nimetatud muusikasündmusi korraldab tunnustatud õppejõud eelkõige õpilaste arengut silmas pidades. „Muusika õppimise puhul on üks olulisemaid faktoreid huvi, aga seda peab äratama ning siis on vaja järjekindlalt edasi liikuda. Rahvusvahelistel trompetipäevadel käib väga palju tunnustatud külalisi. Kui noored näevad häid mängijaid, siis nende huvi kasvab. Huvi tekitamiseks on väga tähtis ka ansamblites osalemine, sest lastele meeldib koos mängida ja esineda. See on samuti väga tähtis, et väiksemad saaksid algusest peale esineda koos vanemate õpilastega ja tuntud muusikutega, kellest eeskuju võtta. Kõik see käib meie õpetusega kaasas,“ jagab Aavo oma põhimõtteid.

Kui selles loos oleme peaasjalikult rääkinud Aavo tegemistest seoses õpetamisega, siis selle kõrval on tema jaoks väga oluline ka töö dirigendina. „Minu eesmärk dirigendina on jätkata Eesti puhkpillimuusika ajaloolisi traditsioone. Seadsin sihi luua noorte puhkpilliorkestreid ning koolitada need tasemeni, mis võimaldab esitada kontsertmuusikat, seal hulgas kõige nõudlikumaid teoseid,“ sõnab ta.

Soovime Aavole jaksu trompetimängijate harimisel ja muusikaelu edendamisel!

Õpetaja, kes hoolib

Viimsi noormees Laur Keller õppis Aavo Otsa juhendamisel trompetit 13 aastat ning jätkab nüüd õpinguid Berliinis.

„2006. aastal alustasin trompeti õppimist Viimsi muusikakoolis, kust läksin kuus aastat hiljem Tallinna muusikakeskkooli. Pärast lõpetamist tudeerisin aasta Eesti muusika- ja teatriakadeemias. Kogu selle aja oli minu õpetaja Aavo Ots. Ta on inimene, kes hoolib oma õpilastest väga ning talle läheb päriselt korda, kuidas hoolealustel läheb nii trompetiõppes kui ka elus üleüldiselt. Koos abikaasa Meeliga lõid nad meie jaoks alati akadeemias ja laagrites suurepärase kogukonnatunde.

Praegu õpin Berliini muusikakõrgkoolis trompeti erialal ning

Aavol on kindlasti oluline roll selles, kuhu ma välja olen jõudnud. Ta andis alati mõista, kui midagi hästi välja tuli, ja julgustas edasi õppima. Endal oli ka muidugi soov kõrgemal tasemel trompetit õppida, aga kui keegi toetab ja ütleb, et see eriala sobib sulle ning julgustab edasi töötama, on see suur asi.

Meil on siiani kontakt ja koostöö ning ta kutsub mind kontsertidele mängima või laagritesse esinema.“

Trompetimuusika Viimsis

Kevadel toimub Viimsis neljandat korda Aavo Otsa korraldatud kontserdi- ja koolitusprogramm „Viimsi Trompetikõla“. Täpne aeg ja koht on veel selgumisel.

Avafoto: Aavo Ots juubelilaulupeol Minu Arm 2019. Foto: Eesti Tantsu- ja Laulupeo Sihtasutus