Viimsi tüdruk Maria Ioanna Haapsal (13) on malemänguga tegelenud 5,5 aastat. Esimesed mängud tegi ta kodus perega, kuid hiljem läks juba kooli maleringi. Hiljuti osales ta Kreekas noorte kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlustel ning jõudis mõlemal alal viie parema hulka.

Mis Sulle Kreekas toimunud maailmameistrivõistlusest kõige rohkem meelde jääb?

Eriline oli see, et osalejaid ei olnud ainult Euroopast, näiteks mängisin ka lõuna-aafriklase ja tšiililasega.

Mitu matši pidid seal kokku tegema?

Kreekas osalesin kahel võistlusel: kiir- ja välkmale meistrivõistlusel. Mõlemas võistluses oli seitse vooru, kokku 14 matši.

Kiirmales said 4. koha ja välkmales jäid jagama 3.-5. kohta, kus lisanäitajad jätsid su 5. kohale. See on väga tubli tulemus. Kuidas ise sellega rahule jäid?

Tegemist oli mu esimeste mängudega uues vanusegrupis (G14). Mõlemal turniiril jäi esikolmikust pool punkti puudu. Kindlasti oleks võinud paremini minna, kui oleksin viiki jäänud partii võitnud.

Kui tihti Sa praegu maletrenni teed ning mismoodi treening välja näeb?

Tegelen malega kolm kuni neli korda nädalas ning peaaegu igal nädalavahetusel osalen võistlustel. Maletrennis lahendan esmalt ülesandeid, siis analüüsin eelnevate turniiride partiisid ning seejärel mängin teiste trennikaaslastega.

Miks Sulle male meeldib?

See arendab mälu, otsustusvõimekust ja mõtlemiskiirust. Minu jaoks on kõige huvitavam mängida võistlustel, sest seal saab tunda pinget ning on eriti meeldiv, kui saan hea koha. Veel meeldib mulle õppida uusi avanguid ja taktikalisi võtteid. 

Male on mäng ja mängud on alati põnevad, sest pakuvad võimalust igapäevastest asjadest ja kohustustest aeg maha võtta. Kas Sulle meeldib lisaks malele ka muid mänge mängida?

Mulle meeldib lisaks malele perega lauamänge mängida, kuid mõnikord panen end proovile ka mõne muu mõttemänguga, näiteks kabe, gomoku või Othelloga. Teiste mängude mängimine pakub vaheldust ja teistmoodi elamusi.

Male on vaime sport, kuid selleks, et vaim oleks vormis peab ka füüsilist trenni tegema. Milliste spordialadega Sa male kõrval veel tegeled?

Male kõrval tegelen võrkpalliga Viimsi Selver võrkpalliklubis. Naudin ka looduses matkamist ning suusatamist.

Millised on Sinu eesmärgid seoses malega?

Kindlasti proovin tegeleda võimalikult palju malega, et ma saaksin paremaks. Suuremad eesmärgid jäävad tulevikku.

Kellel ja miks soovitaksid malet õppida?

Soovitan malega tegeleda igas vanuses inimestel, eriti lastel ja teismelistel. Male nõuab strateegilist ja kriitilist mõtlemist, mis aitab noorukitel teha paremaid ja läbimõeldumaid valikuid. Arvan, et malega alustada ei ole kunagi liiga hilja.

Tubli tulemus!

Maria Ioanna Haapsal osales 30.04-4.05 Kreekas noorte kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlustel (FIDE World Cadet & Youth Rapid & Blitz Chess Championships 2022). Kiirmales saavutas ta 4. koha. Välkmales jäi Maria jagama 3.-5. kohta (lisanäitajad jätsid ta 5. kohale).

Maria tänab Viimsi valda toetuse eest!

Avafoto: Maria Ioanna Haapsal kuulub maailmas noorte seas viie parema hulka. Foto: erakogu