Piirilinnas Valgas sündinud ja üles kasvanud ettevõtja Jaanika Lauk on oma õnne leidnud Viimsis. Aktiivne kolme lapse ema vastutab kahe ettevõtte käekäigu eest ja mõtleb kaasa kogukonnaga seotud teemadel.
Viimsi on Jaanika koduks olnud pea 15 aastat. „Noore vallalise tudengina ja tööinimesena oli minu jaoks oluline elada sõpradele ja kontorile võimalikult lähedal. Pere loomisel muutus olulisemaks keskkond, kus oleks lastel hea ja turvaline kasvada. Alateadlikult soovisin, et neil oleks samasugune kogukonna tunnetus ja rahulik looduslähedane ümbrus nagu minul lapsepõlves. Ükski Tallinna linnaosa ei suutnud Viimsi hüvesid üle trumbata, seega tuli otsus siia kodu rajada kergelt,” meenutab Jaanika.
Tööelu pakkus põnevust
EBS-is majandust õppinud ettevõtja tunnistab, et tegelikult oli tema lapsepõlveunistuseks hoopis näitlejaamet. „Elu sunnil polnud see kahjuks võimalik, sest näitlejatudengitel pole võimalik kooli kõrvalt tööl käia. Majanduse eriala oli ilmselt mõneti isa eeskujul järgimine ja teiseks väga praktiline valik. Mind köitis nii turundus kui ka reklaamivaldkond. Kõik edasised väljakutsed on olnud sellega seotud.”
Esimesed turundusalased tuleristsed sai ta Audenteses, kust suundus hiljem Arctic Sport Clubi. Veel on tööandjateks olnud näiteks Bigbank AS ja kivitehas Sauel. „Kogemusi on õnnestunud saada väga erinevates valdkondades ja nende eest olen tänulik ettevõtete juhtidele, kes on mind oma tööalastesse väljakutsetesse haaranud. Rahvusvaheliste turgude müügivõrgu laiendamine ja erinevates riikides turundamine on andnud hindamatu elukogemuse ja kindla seljataguse, mille pealt iseseisvalt edasi tegutseda,” räägib Jaanika.
Tabas ära õige hetke

Idee oma ettevõtte loomisest hakkas jumet võtma kolmanda lapsega kodus olles. „Tundsin, et nüüd oleks õige aeg midagi omal käel proovida. Teadsin juba EBS-i õppima minnes, et minust saab iseenda tööandja, ja uskusin, et kõigeks on õige aeg. Kuna abikaasa on hambaarst, tundus kõige loogilisem just selles valdkonnas seljad kokku panna ja ettevõtlusega alustada.“
Mõttest sai ühel hetkel otsus, sealt edasi sündis plaan ja loodud sai Viimsi Hambakliinik. „Kuna seni oli abikaasa oma oskusi rakendanud peamiselt Tallinna kesklinna kliinikutes, oli esimeseks ideeks oma äri püsti panna Kalamaja asumis. Umbes samal ajal ehk aastal 2017 kerkis Viimsisse Paadi teele esimene suur moodne büroohoone, mille arendajatega meie teed juhuse tahtel ristusid. Siia tulemise suurimaks kaalukeeleks sai tõik, et saame tegutseda oma kogukonnas kodu lähedal. Kliendibaas olnuks Tallinnasse jäädes algul suurem, kuid otsustasime riskida. Pealegi oli Viimsi Äritare just sellises seisus, et meil oli hea võimalus kõik oma soovid ehitajaga läbi rääkida,” meenutab Jaanika.
Naine nagu orkester
Samal ajal, kui abikaasa Martin Lauk ehitustandril asju ajas, tegutses naine nii sisekujunduse, brändingu, turunduse kui ka personaliteemadega. „Kuna alustasime väikese tiimiga, siis tuli kliiniku algusaegadel olla mitmes erinevas rollis – sain proovida nii administraatori kui ka koristaja ametit, täitsin personali- ja turundusjuhi ülesandeid. Õnneks on mul ühest endisest töökohast väga nutikas finantsjuhist sõber, kes aitab kõrgema raamatupidamisega. Täna on Viimsi Hambakliiniku tiimis kokku kümme inimest ja kevadel märtsis täitus juba kolmas tegevusaasta,“ räägib Jaanika.
Abi ja nõu saab igasuguse murega
Sisseelamisperioodi suurimaid tagasilööke oli noore ettevõtte jaoks ootamatult maailma tabanud koroonapandeemia. „2020. aasta märtsikuus sulgesime uksed kaheksaks nädalaks. Kuna tööandjana vastutad kolleegide perede ees kogu naha ja karvadega, siis leidsime võimaluse kõigile täispalkade maksmiseks. Ütleme nii, et kui meil oleks tulnud ka sügisel uksed sulgeda, siis poleks seda enam teha saanud. Magamata öid ja muretsemist oli üksjagu, kuid täna tagasi vaadates võib öelda, et suures plaanis läks ettevõtte vaates kõik lõpuks hästi,” sõnab ta.
Hambaravi osas saab Viimsi Hambakliinikus täisteenuse, hätta ei jäeta ka erakorralise hambavaluga pöördujaid. „Martin üritab igale olukorrale lahenduse leida ja kui tema juba eitava vastuse peab andma, siis on selleks mingi väga erakordne põhjus olemas,“ ütleb Jaanika.
Eesti inimeste tervisekäitumist vaadates on tal südamel tõsiasi, et hambaravi peetakse väga kalliks ja pigem vajaduspõhiseks teenuseks. „Tegelikult tuleb arsti juures käia regulaarselt ühel või kahel korral aastas. Peaks tekkima uskumus, et see on hea tervisekäitumise elementaarne osa. Eestis on piisavalt põlvkondi, kelle puhul tuleb hambaarstidel kasina suuhügieeni tagajärgedega tegeleda ja see võib mõnel juhul tõesti üsna kulukaks osutuda. Seda kõike on võimalik ennetada ja selle nimel me töötame.”
Omade poolt omaks võetud
Jaanika leiab, et viimsilased on nende kliiniku üles leidnud ja hästi vastu võtnud. „Meid külastavad nii pisipõnnid, koolilapsed kui ka juba väga väärikas eas kohalikud. Kuuleme ära kõik inimeste jaoks olulised teemad ja kogukonnaga seotud uudised. See info on minu jaoks vahel tõeliseks inspiratsiooniallikaks ja aitab kohalikus elus paremini sõna sekka öelda. Minu abikaasa endisest patsientuurist käib meie juurde umbes 10%, sõidetakse nii Saaremaalt, Soomest, Märjamaalt kui ka näiteks Haapsalust, Itaaliast ning loomulikult ka Tallinnast.”
Rakkes kahes ettevõttes
Kui tegus ettevõtja hambakliiniku tegemistega seotud failid sulgeb, siis suundub ta suure tõenäosusega oma Olenterve.ee poe tegemiste juurde, mis asub nii veebis kui ka kliinikuga samades ruumides kohapeal. „Selles äris tuleb mul natuke ka maaletooja kingades olla,“ muigab Jaanika.
Mõte tekkis soovist Viimsi Hambakliinikus tavapärasest erinevaid suutervisega seotud tooteid müüa ja nii see äri alguse saigi. „Tootevaliku kujundamisel on minu jaoks väga oluline nende puhtus ja loodussõbralikkus. Näiteks saab meilt osta biolagunevaid hambaharju. Täiskasvanutele ja lastele mõeldud hambapastade kõrval leiab poest eeterlikke õlisid, seepe, erinevaid kehatooteid ja muud põnevat. Kui üldjuhul näeme kliinikutes ikka tuntud suuri brände, sest väiksemad meie turule pigem jõua, siis püüame selles vallas eristuda.“
Iseenda suurim tunnustaja
Naise suurimaks väljakutseks on toetava ja kinnitava tagasiside puudumine. „Kui varasemalt olen turunduse ja müügivaldkonna eest vastutajana kuulunud juhtkonda, kus minu ümber on hea tiim, siis oma ettevõtetes olen üksinda. Pole enam seda õlale patsutamist, tunnustamist ja kinnitamist, et oleme õigel teel. Pean ise otsustama, mida ma sel või järgmisel nädalal teen, ja sellele ka mingi hinnangu andma,“ kirjeldab ta.
Laeb end mitmekülgselt
Energiat ammutab Jaanika spordist ja reisimisest, teadmisi ajakirjadest, taskuhäälingutest ja erinevatest digiportaalidest. „Mulle meeldivad spordialad, mida ma saan üksinda teha ehk jooksen, teen joogat, kõnnin koertega, ujun, treenin jõusaalis. Olen aru saanud, et läbipõlenud kapten laeva ei juhi ning aega tuleb iseendasse investeerida teadlikult.“
„Pikka aega on minu hobiks olnud ka toiduvalmistamine, kuid pandeemia ja distantsõpe muutis selle kvaliteedi kvantiteediks, sära kadus mõneks ajaks silmist. Eks see on ajutine. Varem oleme ka üsna palju reisimas käinud, kuid nüüd pole see tegevus enam tükk aega väga õige või hea mõttena tundunud,“ avaldab ta.
Ettevõtja lektüüri kuuluvad muuhulgas ajakirjad Courier, Esquire, Vogue ning erinevad portaalid, mis puudutavad igapäevaselt kasutusel olevaid tööprogramme ja tervisega seotud teemasid. „Loen pigem lühikesi asju, kogun vihjeid, otsin internetist infot juurde. Taskuhäälingutest on hetkel käsil mõned terviseteemalised saated.“
Vaatab innustunult tulevikku
Jaanika tunnistab, et elab Viimsis oma unistuste elu. „Kõige olulisemad, kelle nimel ma kõike seda teen, on minu lapsed. Näen, et nad on siin õnnelikud ja rahul. Mind ümbritsevad väga armsad inimesed ja superhead kolleegid ning olen selle eest tohutult tänulik. Ainus unistus on hetkel see, et kogu meie elu muutuks taas mõistlikkuse printsiibil toimivaks, kaoks ära kogu see käskimine ja keelamine, mis hetkel valitseb. Et ei tekiks lõhesid inimeste vahel, kes pole varem erimeelsusi omanud, ning saaksime kõik vabalt suhelda,“ loodab ta.
Fotod: erakogu