Viimsi koolide õpilasesindused osalesid novembri alguses Kuusalu spordikeskuses toimunud Harjumaa Osaluskohvikus. See on kohtumispaigaks noortele, noortemeelsetele, ametnikele ja otsustajatele.

Osaluskohvikus käsitletakse ja arutatakse erinevatel teemadel. Sel korral oli luubi all viis erinevat teemapüstitust. 

„Ma ei viitsi kaks tundi bussi oodata“, kus räägiti probleemidest transpordiga (busside väljumisajad, bussipeatused, kommunikatsioon ühistranspordi pakkujate ja kasutajate vahel). Lauas olid otsustajateks inimesed MTÜ-st Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus.
„Noored tööle“ ringis arutati, kas noortele on tööd, millistes valdkondades ja kui piisavalt seda on, mida saaksid tööpakkujad paremini teha jne. Laua üheks otsustajaks oli Gerli Veeleid Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusest. 
Mõttetu koolipäev“ keskendus sellele, kuidas saaksid noored tunnis aega efektiivsemalt kasutada, ja eelkõige erinevate ainete õppekavadele, mis vajaksid muutmist.
„Kas valimised suruvad mind kasti?!“ puhul võeti teemaks, miks on valimised oluline osa demokraatia toimimisest ning mis noori praeguse süsteemi juures häirib, kas vananeva elanikkonna tõttu on valimine eakate hobi ja kuidas noorte häält kuuldavamaks teha.
„Head otsustajad – otsustage lõpuks ära!“ tõstatas teema, kuidas ollakse rahul eriolukorra ja piirangutega seotud info levitamisega riigi poolt ning mida arvatakse maskide kandmisest ja distantsõppest.

Noored saavad kaasa rääkida

Randvere kooli kommunikatsiooni- ja huvijuht Liina Savolainen ütleb, et kuigi osaluskohvik on mõeldud pigem alates III kooliastmest, otsustati Randvere kooli 6. klasside klassivanematega selles ettevõtmises osaleda. „Just eesmärgil, et noored saaksid veidi „maitse suhu“ ning järgmisse kooli minnes oleks neil kogemus ja teadmine, et on võimalusi olulistel teemadel kaasa rääkida,“ lisab ta. 

Randvere õpilased olid kohaletulnutest ühed nooremad, aga „Mõttetu koolipäev“ teemalaua läbiviijate poolt toodi eraldi välja just Randvere koolipoiss Arle Aron Reidma (avafotol: Randvere kooli 6. klasside klassivanemad Harjumaa Osaluskohvikus, esiplaanil Arle Aron Reidma. Foto: erakogu) kui julge ja aktiivne kaasarääkija. „Noortele jäi osaluskohvikust väga positiivne mulje ning usun, et järgmisel aastal osalevad nad taas ning kutsuvad teisigi endaga kaasa,“ arvab Liina Savolainen.

Arle Aron Reidma omalt poolt ütleb, et tema jaoks oli põnev võimalus rääkida oma mõtetest, muljetest või kogemustest ning seejärel leida probleemidele lahendus. „Mind kõnetas kõige rohkem teema „Mõttetu koolipäev“, sest see seostub kooliga ning olen võrreldes teiste teemadega sellega kõige rohkem kursis,“ sõnab Arle Aron. „Ma soovitaksin ka teistel noortel osaluskohvikus kaasa lüüa, sest see on teistmoodi, aga tore kogemus.“

Võimalus mõtteid jagada

Haabneeme kooli 9. klassi õpilase Kristelle Kirsimäe meelest on osaluskohviku puhul tore see, et noored saavad avaldada arvamust just nende jaoks olulistel teemadel. „Samuti on alati põnev saada uusi sõpru, kellega koos midagi ära teha. Üksinda saavutad alati palju vähem kui sõpradega koos,“ on ta kindel.

Haabneeme kooli õpilasesinduse liikmed (vasakult): Holger Vitsur, Jan-Erik Kümnik, Derek Grünthal, Liisi Kangro, Linni Kalamees, Elisabeth Juhansoo ja Kristelle Kirsimäe. Foto: Kert Õun
Haabneeme kooli õpilasesinduse liikmed (vasakult): Holger Vitsur, Jan-Erik Kümnik, Derek Grünthal, Liisi Kangro, Linni Kalamees, Elisabeth Juhansoo ja Kristelle Kirsimäe. Foto: Kert Õun

Kristelle osales neljas eri vestlusringis. „Kõige huvitavam teema oli minu jaoks „Noored tööle“. See pakub mulle huvi, kuna olen kolm aastat osalenud Viimsi õpilasmalevas ja saanud sealt erinevaid töökogemusi. Samuti tegime koolikaaslastega eelmisel aastal minifirma MEK, et valmistada suussulavaid pirukaid ja hõrgutisi. Ettevõtet luues saime teada, kui raske on ise vastutada ja mille kõigega peab seda tehes arvestama. See oli põnev kogemus ja andis palju eluks vajalikke teadmisi,“ räägib ta. Kuna Kristelle on pikalt tegelenud ujumisega, alustas ta hiljuti kooli kõrvalt tööd Nordswim ujumisklubis abitreenerina, et anda oma panus väiksematele ujumist õpetades. „Olen oma vanuse kohta päris palju erinevaid töökogemusi saanud ja seetõttu oli tore osaluskohvikus mõtteid jagada. Soovitan kõigil noortel aktiivselt otsida võimalusi kogemuste omandamiseks ja iseseisvaks tööks,“ ütleb ettevõtlik neiu.

 Osaluskohviku teemadest tõstab ta veel esile „Head otsustajad – otsustage lõpuks ära!“ arutelu, kus räägiti eriolukorra piirangutest, maskikandmisest ja distantsõppest. „Laudkonnas tekkis elav arutelu. Ühiselt pidasime õigeks maskide kandmist siseruumides. Samas distantsõppe osas oli noortel palju eriarvamusi – nii poolt kui ka vastu.“ 

Kristelle kutsub Viimsi aktiivseid õpilasi liituma oma koolide õpilasesindustega, et kaasa lüüa sarnastel üritustel. „Sellistes projektides saad uusi kogemusi ja ägedaid sõpru ning kasvab esinemisjulgus,“ kinnitab ta. 

Harjumaa Osaluskohvik on osa Eesti Noorteühenduste Liidu projektist „Noorelt noorele – osalusest laiemalt“, mille elluviimist on toetanud SA Archimedese Noorteagentuur Erasmus+ programmist.