Teisel sügispäeval käisid Randvere lasteaia koolieelikud Veetarga retkel Kostivere karstialal, Jägala joal ja Linnamäe HEJ-s.

Juba kell 9.00 ootas meid lasteaia parklas suur buss, mis viis meid Kostivere karstialale. Seal tervitas meid lambakari. Lapsed olid elevil, sest paljud polnud nii lähedalt loomi näinudki. Selleks, et jõuda Jõelähtme jõe langatusalale, oli vaja läbida omapärane takistusrada. Läbisime lammaste karjamaa ja ronisime treppide abil üle aedade.
Jäänukpankade juures kuulasime huvitavat retkejuhi juttu maa-alusest jõest, puhtast veest ja sellest, kuhu see vesi vahepeal kaob. Tegime põnevaid katseid veega, mille abil saime aimu veeringlusest looduses ja paekivipuruga, mis näitas meile, kuidas happevihmad võivad meile pahandust põhjustada.

Enne kui jõudsime näha Jägala juga ennast, kuulsime tugevat veekohinat, mis tekitas palju elevust. Veel rohkem kui juga ise pakkus lastele avastamisrõõmu joa all olev fossiilide ala. Kui retkejuht oli näidanud, mida kividel leida võib, oli lastel otsimist ja leidmist pikemat aega. Lõpuks nägime kivistisi ka seal, kus neid tegelikult polnudki. Põnev koht Jägala joal oli kahe jõe, Jõelähtme ja Jägala jõgi, liitumiskoht. Jägala joa ümbruses oli väga kaunis loodus ja natukene müstiline kuusik. Otsustasime sel, ühel päikeselisel lagendikul, piknikut pidada. Küll ikka maitses hästi kaasa võetud söök ja jook!

Foto: Kristiina Eessaar ja Marge Silm
Foto: Kristiina Eessaar ja Marge Silm

Oma retke lõpetasime Linnamäe hüdroelektrijaama juures. Jalutasime üle rippsilla, mis pisut kõikus. See tekitas meis põnevat elevust ja natuke ärevust. Vaatasime tumedat, kohisevat ja vahutavat vett ning tajusime kui kõrgel meie veekohal oleme. Retkejuht rääkis sellest, kuidas jõkke on toodud suure autoga kalu ja kuidas nad mööda toru jõkke said. Veel saime teada Linnamäe ajaloost ja sellest, kuidas inimesed seal juba väga vanal ajal elasid.

Lastel oli üks imeline ja päikesepaisteline sügispäev, täis avastamislusti, seiklusi ja uusi teadmisi. Vaatamata sellel, et olime pisut väsinud, oli laste suur soov kunagi veel sarnasel matkal osaleda.