Mõned inimesed ütlevad, et lasteaed on kõige toredam aeg meie elus. Mõned ütlevad, et algkool on kõige lõbusam osa meie elust. Mõned aga arvavad, et keskkooliaeg on võrratuim.

Paljud usuvad, et gümnaasium on see kõige erilisem aeg ning üpris mitmed peavad selleks kõige paremaks ajaks ülikooli. Tulles tagasi kooli oleme elevil ja täis motivatsiooni või lootusrikkad, et kõik see saab läbi kiiremini, kui tunduda võib. Sellegipoolest läheme 1. septembril aktusele ja naeratame kõikidele sõpradele, keda oleme ja ei ole suve jooksul näinud, tervitame õpetajaid, kes on teinud koolis käimise talumatuks või muutnud seda lõbusaks ja positiivseks ning anname endale uue kooliaasta lubadusi, mida me suure tõenäosusega täita ei suuda, kuid üritame kõigest jõust, mis meil on. Mis on siis kõige toredam aeg meie elu jooksul?

Tegelikult on põhikool väga lõbus periood noore elus, sest siis kujuneb välja tõeliste
sõprade arusaam ning saadakse põhi või alus kõikidele ainetele, mida tulevikus gümnaasiumis kohtab. Tihtipeale ei võeta põhikooli tõsiselt, sest see tundub tähtsusetu ja igav, kuid tegelikult on see vale hoiak, sest ilma põhikoolita ei saa edasi gümnaasiumi ning peale seda juba ülikooli. Ehk, raisates aega lollustele põhikoolis ning lõbutsedes õppimise asemel, on väga tõenäoline, et pärast põhikooli hakkab olema väga keeruline ja kaugeltki mitte nii lõbus nagu põhikoolis võis olla. Selle tõttu on väga mõistlik võtta õppimist tõsiselt juba algklassidest peale ja mõelda koolist kui võimalusest areneda ja kasvada targaks ning intelligentseks inimeseks. Põhikool võib tunduda kerge ja igav, kuid ei tasu end lõdvaks lasta, sest gümnaasium ei ole kerge ja kindlasti mitte igav. 

” Õpetajad tõesti ei vääri halba kohtlemist või tagarääkimist või veel kõike muud, mida noored tänapäeval vihast nende vastu teevad. “

Eestis elavatel noortel on tõsiselt vedanud, sest siin on võimalus saada sellist haridust nagu ise soovime või mille nimel oleme valmis pingutama. Samuti juhtub see haridus olema ka tasuta, mis on päris suur boonus. Ehkki on palju riike, kus ei ole nii head olud haridusega kui meil, suudame ikka viriseda ja kurvastada selle üle, et peame õppima. Tunnistades, et kontrolltööd ja testid ei ole üldsegi meeldivad ning kodutööde üleküllasus tekitab stressi, peame siiski aru saama, kui raske oleks maailmas ilma hariduseta hakkama saada. Samuti on kasulik mõista, kui tähtsat tööd teevad õpetajad, koostades neid kontrolltöid ja jagades noortega kõiki oma teadmisi ja kogemusi. Õpetajad tõesti ei vääri halba kohtlemist või tagarääkimist või veel kõike muud, mida noored tänapäeval vihast nende vastu teevad. See-eest peaksid noored austama oma õpetajaid ning võtma neist eeskuju, sest õpetajaks saamine ei ole kerge ja kohe kindlasti ei oleks need õpetajad klasside ees, kui neid ei huvitaks noorte tulevik.

Õnneks, mida vanemaks saadakse, seda rohkem hakatakse väärtustama kooli ja seda kõike, millega sealt päeva lõpus lahkutakse. Võib-olla on siis gümnaasium see kõige teadmisterohkem aeg, mil noor saab aru paljudest asjadest, mida varem ei mõistnud ning millele tähelepanu ei pööranud?

Ülikool. See sõna tähendab inimeste jaoks erinevaid asju. Kellelegi on see lihtsalt sõna, kellelegi mälestus, kellelegi ajaraisk ning kellelegi elu eesmärk. Eelkõige aga on ülikool osa meie õppimise protsessist. Osa täiskasvanuks saamisest ning osa meist, mis ei ole kõigile vajalik, kuid paljudele tähtis. Just ülikoolis saab õppida seda, mida hing ihkab ja just ülikool pakub sellist õpet, mis meile sobib. Võib ju mõelda, et ülikool ongi see kõige parem ja väärtuslikum aeg, sest selleks valmistutakse kogu oma eelneva elu, kuid see ei ole tõsi. Ülikoolis ei õpi kõik inimesed, kes lõpetasid gümnaasiumi, vaid teatud inimesed, kes on selle ära teeninud. Sellest järeldades võibki öelda, et kõik eelmised etapid on sama tähtsad nagu ülikool. 

Mõned inimesed ütlevad, et lasteaed on kõige toredam aeg meie elus. Mõned ütlevad, et algkool on kõige lõbusam osa meie elust. Mõned aga arvavad, et keskkooliaeg on võrratuim. Paljud usuvad, et gümnaasium on see kõige erilisem aeg ning üpris mitmed peavad selleks kõige paremaks ajaks ülikooli, kuid mitte ühelgi neist inimestest ei ole õigus, sest kõik need etapid on tähtsad ja kui ei oleks ühte neist, ei oleks ka teisi.

Kohe on käes september ehk aeg, mil tagasi kooli minna. Miks siis mitte võtta sellest ajast kõike, mida võimalik, ja nautida seda nii kaua, kui veel saab, sest elu liigub tohutu kiirusega ja isegi, kui hetkel tundub, et aega on palju, on seda tegelikkuses vähe.