Püünsis elav Kelly Johannes on andekas kitarrist, kes unistab julgelt ning soovib jõuda suurtele lavadele. Ühe sammukese soovide täitumisele aitab lähemale Viimsi Rotary klubi stipendium, mille Kelly pälvis tänavu 23. märtsil. 

Millal sa kitarriõpingutega alustasid ning miks valisid just selle pilli?

Hakkasin kitarri õppima 7-aastaselt ning tänaseks jookseb 12. aasta. 

Kitarri valisin, sest juba väiksena unistasin saada rokkstaariks ja mängida suurtel lavadel.

Milline on olnud sinu kitarri õppimise teekond?

Alustasin Viimsi muusikakoolis Jelena Ossipova käe all. Pärast selle lõpetamist astusin Georg Otsa nimelisse Tallinna muusikakooli, kus minu õpetajaks sai suurepärane Kirill Ogorodnikov. Hetkel õpin Otsa koolis kolmandal kursusel, kuid huvitav on see, et neljanda kursuse peaksin läbima hoopis uues MUBA-s (Tallinna muusika- ja balletikoolis).

Pälvisid tänavu Viimsi Rotary klubi stipendiumi. Milliste emotsioonidega teate vastu võtsid?

Oli õhtune aeg ja parasjagu harjutasin, kui Viimsi Rotary klubist helistati. Olin vapustatud, hakkasin hõiskama ja toas ringi jooksma. Sellel õhtul filmisin üles oma kõige kiirema kitarriloo. 

Kui oluline stipendium sinu jaoks on ning milleks seda kasutad?

See tähendab paljude uute uste avanemist, kasvõi näiteks esimese soolokontserdi andmist stipendiumikontserdi näol 23. märtsil Viimsi Püha Jaakobi kirikus. Saan laiendada kontakte Viimsi-siseselt, et hakata rohkem kontserte andma ka kodukohas. Saan soetada helitehnika, et võimendada klassikalist kitarri suuremate lavade jaoks ja suvisteks välikontsertideks. Samuti mikrofoni, millega kvaliteetselt heli salvestada, näiteks konkursivideoteks või omaloomingu salvestamiseks. Suurema osa stipendiumist säästan kindlasti õpinguteks, sest peale Otsa kooli lõpetamist soovin end täiendada mõnes välismaa akadeemias.

Kelly Johannes

Kui tihti sa kitarriga lavale astud ning millistes koosseisudes esined?

Kitarriga astun lavale üsna tihti nii koolisisestel kui ka koolivälistel üritustel. Koroonaajal on küll kahjuks paljud esinemised ära jäänud. Soolona esitan enamasti klassikalist repertuaari, kuid ainult klassikalise stiiliga ma ei piirdu. Vabal ajal esinen ja mängin duetti koos oma lemmikviiuldaja Hannah Tuulasega, kus teeme muusikat eesti pärimusmuusikast roki ja popini. Samuti mängin imelises kitarriduos koos Meriliis Saarega. Koolisiseselt mängin ka erinevates ansamblites ja bändides elektrikitarriga.

Kas sa ainult esitad muusikat või lood seda ka ise?

Viimasel ajal on minus tärganud soov muusikat mitte ainult esitada, vaid ka luua. Soetasin hiljuti esimese looperi, kus praegu küpseb kümmekond ideed. Samuti kirjutan lugu kahele ukulelele. 

Oled osalenud kitarristina edukalt erinevatel konkurssidel. Milliseid saavutusi kõige tähtsamaks pead?

Õpingute jooksul olen kitarriga saavutanud kõrgeid tulemusi nii vabariiklikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel, millest olulisimaks pean 3. kohta Balti kitarrikonkursil 2020, 5. kohta rahvusvahelisel Sigitas Silinskas konkursil 2020, ning 2. kohta vabariiklikul kitarrikonkursil aastatel 2016 ja 2018.

Miks kitarristi jaoks on oluline konkurssidest osa võtta?

See arendab muusikut tohutult. Kogu protsess loo õppimisest perfektse lõppesituseni on tegelikult väga raske ja aeganõudev. Konkursi esitus annab hea ülevaate, kuidas interpreet peaks lugu harjutama ja sellele lähenema ehk milline harjutamise viis tema puhul paremini toimib ja milline mitte. Tulevad esile tugevad ja mitte nii tugevad küljed, mida artistil on hea enda kohta teada. Konkurentidelt saab inspiratsiooni ja alati midagi endaga kaasa võtta. Kokkuvõttes arendab konkurss artisti tööprotsessi ja aitab välja kujuneda tema lavaisiksusel.

Kas sul on muusikamaailmas eeskujusid? 

Suurim eeskuju muusiku ja kitarristina on minu õpetaja Kirill Ogorodnikov. Lisaks tema uskumatutele kitarrimängu oskustele on ta õpetajana väga positiivne, motiveeriv ja inspireeriv. Iga kord lahkun tunnist hea tuju, uute teadmiste ja ideedega. Samuti on mulle eeskujuks kõik muusikud, kellega koostööd teen. Heliloojatest olen kõige rohkem vaimustunud Roland Dyensi kitarriteostest, kus klassikasse on komponeeritud veidi jazzi elemente. Soovin kunagi kirjutada sama laheda teose kui tema.

Millised on sinu tulevikuplaanid seoses muusikaga? 

Peale Otsa kooli lõpetamist plaanin jätkata kitarriõpinguid mõnes välismaa akadeemias või EMTA-s. Soovin saada tulevikus interpreediks, ja ikkagi rokkstaariks ka, mängida erinevates koosseisudes ja luua muusikat. 

Oled ise ka muusikaõpetaja. Mida sa õpetad ja miks seda tegema hakkasid?

Olen Viimsi kitarriõppes ukulele- ja kitarriõpetaja. Minu juures käivad pillihuvilised viieaastastest kuni täiskasvanuteni välja. Õpetamispisiku sain Püünsi koolist, kui 16-aastasena juhendasin väikseid ukulelehuvilisi. 

Miks soovitaksid inimestel muusikaga tegeleda?

Selleks, et arendada enda loomingulisust ja luua maailma midagi ilusat. Teate, mis tunne on mängida oma lemmiklugu? Soovitan proovida! 

Kui kaua oled olnud seotud Viimsiga? Mis sulle kodukandis kõige rohkem meeldib?

Minu esivanematel oli Püünsis talu juba aastast 1891. Olen Viimsi põliselanik kuuendat põlvkonda, kasvanud ja lapsepõlve veetnud Viikjärve ja mere vahel.

Armastan oma kodukohta! Omal ajal hommikuti kooli minnes vaatasin merele, ning otsustasin Viking Line laeva järgi, kas vaja kiirustada või saan rahulikult jalutada. Meri ja kõige ilusamad päikeseloojangud on igavesti minu inspiratsiooniallikad.

Miks pälvis tänavuse Viimsi Rotary klubi stipendiumi just Kelly Johannes?

Vastab klubi president Jaanus Kadak 

„Meie stipendium on mõeldud märkamaks ja tunnustamaks tublit Viimsi õpilast või tudengit, kes on juba oma valitud erialal silma paistnud, kuid kellel on ambitsioon ja eeldused omal alal kõige kõrgemasse tippu jõuda. 

Me ei ole piiranud oma valikuid konkreetse valdkonnaga, kuid on hea meel, et Viimsi kultuuriaastale kohaselt läks seekordne stipendium just kultuurivalda. Meil olid aga väga tublid kandidaadid ka teiselt erialadelt, näiteks reaalteaduste ja spordi vallast.

Kelly sümpatiseeris meile oma siirusega, tugeva Viimsi seotusega, oma eriala tutvustamise ja kaasamisega viimsilaste seas. Põhjendused, milleks noor inimene stipendiumi vahendeid kasutada soovib, on reaalsed ja mõistlikud, mis aitab noore kitarristi eesmärkide täitumisele sammu võrra lähemale. Tal on potentsiaal saada Eesti kitarrimaastikul juhtivaks professionaalseks interpreediks. Vähetähtis ei ole ka fakt, et Kellyl olid kõik nõutud dokumendid väga korrektselt ja õigeaegselt vormistatud.“

Fotod: erakogu