Tõeline headus sünnib inimese südames ja piire sellel ei ole. Headus meis enestes ja soov teha head peaks olema kõigi inimeste jaoks samasuguseks enesestmõistetavuseks nagu igapäevane hügieen või kasvõi sõnavabadus, mida nii oluliseks peame.

Haabneeme koolis peetakse soovi väetimaid toetada täiesti enesestmõistetavaks osaks elust. Heategevusse panustavad võrdselt nii lapsed, nende vanemad kui ka õpetajad.

Jõululaat on Haabneeme koolis juba traditsiooniks saanud.

Tänane koolijuht Vivika Kupper oli see, kes 2008. aastal Viimsisse õpetajana tööle tulles algatas heategevuslike jõululaatade traditsiooni, mis on Haabneeme koolis edukalt toiminud siiani. Vaid üks kord – eelmiste jõulude ajal, kui oldi üleriigiliselt distantsõppel, on jõululaat ära jäänud. Seda suurem oli huvi ja elevus tänavu. Kolmel päeval, 6.–8. detsembrini oli koolimaja esimene korrus täis imelisi aroome, saginat ja puhast rõõmu. Ja kõike seda jagus nn müügilettide mõlemale poolele. Aga müügilettidelt vaatas vastu uskumatult kirev ja mitmekülgne „kaubavalik“. Oli kodutehtud moose ja mahlasid, kõiksuguseid küpsetisi tortidest piparkoogimajadeni, kiluleibu ja popkorni, isetehtud keraamikat, erinevaid aksessuaare, ehteid, jõulukaunistusi, kaarte, isegi pärnaõisi, mett ja kivist kuumaaluseid ning mida kõike veel.

Vivika Kupper on veendunud, et kuigi kõik lapsed sünnivad headena, tuleks neid siiski pidevalt juhendada märkama enda ümber ka inimesi, kel praegu ei lähe kõige paremini, kes vajavad ehk sinu abi. Samas, ega enne, kui ise pole midagi väga hullu läbi elanud, vist ei suudagi teise inimese murekoormat adekvaatselt tajuda.

Kooli HEV-koordinaator Riin Peeters on loonud aga uue jõulutraditsiooni õpetajatele. Kui varem tehti üksteisele väikeseid kingitusi, siis viimastel aastatel on Riinu eestvedamisel ühiselt toetatud mõnda heategevusprojekti. Näiteks viimati aitas õpetajate toetus soetada arvuti meie koolis õppivale raske puudega lapsele. Sel aastal kutsus Riin kolleege üles osa võtma heategevuslikust mänguasjade korjamise aktsioonist vähihaigete laste heaks – „Vapruse kastikeste“ täitmisest. Kuna kooli hoolekogu esimees Antoon van Rens omalt poolt edastas Riinu üleskutse lapsevanematele, saime õpetajate ja lapsevanemate ühise panusena toetada vähihaigete lastega seotud projekti 772 euroga.

Laste ja nende vanemate poolt heategevusmüügiks loodu-toodu ning koolikaaslaste ja õpetajate poolt selle soetamine tõi kokku samuti uskumatult suure summa – 2294 eurot. Erilise panuse eest täname siinkohal õpetaja Hille Savi 5.a klassi, kes teenis heategevuseks koguni 300 eurot.

Traditsiooniliselt toetab Haabneeme kool jõululaadal teenitud rahaga Viimsi Invaühingut, nii ka sel aastal. Invaühingu üks eestvedajaid psühholoog Jana Skripnikov võtab annetuse, aga eriti just selle läbi tehtud laste tahteavalduse vastu pisaraga silmanurgas ning sõnadega: „Tänulikus südames on alati pidupäev ja õnnetunne.“

Ilmselt ongi heateoga see lugu, et andja heaolutunne on vähemalt võrdne saaja omaga. Seetõttu kutsume kõiki üles avama oma süda ja miks mitte ka rahakott, et võimaluste piires toetada abivajajaid.

Kaubavalik lettidel oli kirev.

Fotod: erakogu