Viimsi gümnaasiumi koolimeedia Hüpernool ja Viimsi noortevolikogu paluvad teil, kallid lugejad, jätta see aasta ilutulestik laskmata. Samamoodi teeb ka loomapood PetCity, mille Facebooki tehtud üritusel ,,Ilutulestikku ei lase 2019/20” on juba 4800 osalejat. 

Viimsi on hea ja vaikne koht, kus pidada lemmikloomi ning ühtlasi saavad ka metsloomad looduses vabalt ringi joosta. Talv peaks olema rahu ja vaikuse aeg, mil põder uitab mööda metsa ja siilgi soovib magada. Siiski rikume seda hetke, lastes taevasse tohututes kogustes pürotehnikat, mis suures osas on sisse toodud mitteametlikult. Paugutamine algab tavaliselt juba detsembri alguses ja kestab jaanuari lõpuni. See on kaks kuud pidevat stressi nii loomadele kui ka keskkonnale, sest raketipadrunid tekitavad prügi, mida pahatihti ära ei koristata. Keemilised ühendid nagu mürgine liitium, mis annab raketile punase värvi, ja lilla, mis tekib radioaktiivsete rubiidiumi ning strontsiumi läbi, paiskuvad taevasse ning jõuavad tagasi maale, tekitades õhu ja veekogude saastet. 

Valgusreostus, mis eredast vaatemängust tekib, kahjustab meie ökosüsteemi, ajades segi öö ja päeva vahelise rütmi, raskendab röövloomade saagipidamist öösiti. Samuti häirib see elu meres, kus pidev valgus segab seal olevate loomade ja lindude suunataju. 

Helireostus on aga ilmselt kõige suurem ohufaktor loomadele. Ebaloomuliku müra ees tunnevad kõik loomad hirmu ja seetõttu on nende esimene instinkt põgeneda. Õnne korral leitakse oma koduloomad varjupaikadest, mis on aastavahetuse perioodil sageli üleküllastunud. Kui nii hästi ei lähe, siis jäävad nad auto alla, eksivad või hukkuvad pakase läbi. Paugutamine tekitab ka loomadel valuaistinguid, kuna nende kuulmine on kordades võimsam kui inimesel. 

Tahes-tahtmata oleme siiski harjumustega olevused ja ilutulestikest lahku lüüa on raske. Lasershow on aga üks võimalustest, kuidas muuta meie keskkonda jätkusuutlikumaks, eemaldades keemilised ühendid pidulikest üritustest ja ikkagi vaadata ilusat vaatemängu. Sellise ettevõtmisega on juba alustanud Soome linn Espoo, kus eelmisel aastal kasutati tavaliste rakettide asemel lasershowd. 

Sageli ei mõtle me sellele, kellega koos poolsaart jagame, vaid lähtume ainult enda huvidest ja ignoreerime võimalusi teha head, et meil endil oleks lihtsam. Seetõttu kutsume teid üles nii sellel kui ka tulevastel aastatel väärtustama meie keskkonda, korjates enda järelt prügi või jättes ilutulestiku laskmata.