Kõige õigem aeg jalgrattatreeningutega alustamiseks on sügisel, sest  siis on kevadeks, uue hooaja alguseks, esmased oskused ja sportlik ettevalmistus olemas. 

Autor: Kristiina Kütt, lapsevanem Kalevi Jalgrattakoolist

Kalevi Jalgrattakooli eesmärk on läbi erinevate sportlikke tegevuste võimaldada lastel tegeleda rattasõiduga kui ühe meeldiva hobiga. Need, kes on eriti tublid, saavad ka võidurõõmu maitsta, sest Kalevi Jalgrattakooli suurte kogemustega treenerite Mallor Türna ja Ado Heina õpilastest sirguvad jalgratturid, kes on sageli võistlustel kõrgetel poodiumikohtadel. 

Kalevi Jalgrattakooli vanematreener Mallor Türna sõnab, et treeningud vabas õhus on lastele kasulikud. “Rattahooajal – kevadel, suvel ja sügisel – sõidame peamiselt ratast, osaleme mitmetel võistlustel ning käime laagrites. Talvisel ajal, kui hooaeg on läbi, siis me jookseme, ujume, uisutame, suusatame, mängime palli ja käime jõusaalis. Pean oluliseks seda, et meie treeningutel on lapsed enamuse ajast õues, värskes õhus, sest siis on laps vähem vastuvõtlikum erinevatele viirushaigustele. Tänapäeva nutiajastu lapsi ei ole vaja hoida vati sees, soojas saalis, et laps ei saaks poriseks. Me oleme püüdnud seda hoiakut lõhkuda. Loomulikult me vaatame ilmastikuolusid, kuid nagu öeldakse – pole halba ilma, on kehv riietus,“ räägib Türna.

Kümneaastase Kalevi Jalgrattakooli õpilase Linda Lensmenti sõnul meeldib talle kõige rohkem see, et on avanenud võimalus õppida igasuguseid uusi asju ning rattaga sõitmine on tema jaoks vahva. „Õpin kogu aeg, leiutan ja igav ei hakka,“ ütleb Linda. Hetkel hoiab ta kindlalt Hawaii Express Estonian Cup maastikurattasarja N10 vanuseklassi liidrikohta.
Linda jaoks on kõige vahvam metsarattaga sõita nii treeningutel kui ka võistlustel. „Võistlused on põnevad ja kui sõidan hästi, siis saan auhinna ning pärast on hea tunne. Eesmärk on saavutada häid tulemusi ja unistus on jõuda olümpiale,“ ütleb Lensment. Linda on hea näide sellest, et jalgrattatrenn sobib väga hästi ka tüdrukutele. Eestis on tüdrukute seas hetkel kõrge konkurents. Ka Kalevi Jalgrattakoolist on sirgunud mitmed tugevad noored neiud, kes täna nii Eestis kui ka rahvusvahelistel võistlustel kõrgeid kohti saavutavad.

” Pean oluliseks seda, et meie treeningutel on lapsed enamuse ajast õues, värskes õhus, sest siis on laps vähem vastuvõtlikum erinevatele viirushaigustele. “

Enne rattakooli käis Linda akrobaatikatrennis. Rattasõit tundus talle põnev, sest spordialaga tegeles ka tüdruku õde. Küsides Lindalt, mida rattatrennis tehakse, vastas ta, et treeningud on mitmekülgsed ning seikluslikud. „Trennis me käime metsas või Lillepi pargis, harjutame uusi asju, teeme kiirendusi, siis sõidame jälle aeglaselt. Mulle meeldib ka see, et me ei ole kogu aeg ühes ja samas kohas, vaid liigume pidevalt ringi ja avastame põnevaid kohti. Trennis on alati lõbus ning saab ka päris palju nalja. Seltskond on tore ja olen endale saanud uusi häid sõpru,“ ütleb Linda. Talle meeldib, et nendega tegeleb mitu treenerit. Lisaks Mallorile treenib algajaid ning teeb tüdrukutega lisatreeninguid Kalevi Jalgrattakooli nooremtreener Iti-Kärt Kiivit. 

Linda Lensment. Hawaii Express Estonian Cup. Autor: Imre Avaste
Linda Lensment. Hawaii Express Estonian Cup. Autor: Imre Avaste

Lindale meeldivad ka laagrid. Tema sõnul on vahva see, et käiakse ka teiste klubidega koos laagris. Vanemad õpilased aga sõidavad juba kaugemale, kevaditi ollakse Hispaanias ettevalmistuslaagris. 
Kalevi Jalgrattakooli treeningutele tulemiseks piisab huvist rattasõidu vastu, rattakiivrist ja maastikujalgrattast. Jalgrattasõiduoskused, viibimine värskes õhus ja hea tuju on kõigile tagatud.