INTERVJUU. Viimsi gümnaasiumi õpilasfirma Kräfters võitis Harjumaa parima õpilasfirma tiitli ja esindab Eestit õpilasfirma laadal Šveitsis. Kräftersisse kuuluvad Viimsi gümnaasiumi G2 õpilased: finantsjuht Grete Maria Ivanov, turundusjuht Liisbeth Kaarus ning toote- ja tegevjuht Marie-Helen Soom.

Karmen Hiiemäe
Hüpernoole toimetaja

Mis on teie tootes erilist?

Grete Maria Ivanov: Meie toode on eriline just oma tehnika poolest. Kasutame oma disainides stringarti ehk niidi- ja naelakunsti. Meie olime Eestis esimesed, kes sellise tootega turule tulid, mis teeb meie toodangu Eestis ainulaadseks. Samuti on meie disainidel lõpmatud valikuvõimalused ja tootmisel piirangud puuduvad, klient saab ise mõelda ja meile oma ideedega lagedale tulla.

Kuidas teil üldse tekkis plaan teha õpilasfirma?

Liisbeth Kaarus: Juba 9. klassi lõpus teadsime, et soovime luua õpilasfirma, seega see plaan oli meil juba mitu aastat. Oleme head sõbrannad ja leidsime, et oleme ideaalne kooslus firma tegemiseks ning juhtimiseks.

Marie-Helen Soom: Plaan tekkis sellest, kui üks õpilasfirma liige sai inspiratsiooni Pinterestist ning tegi endale niidi ja naela tehnikaga hirve. Hiljem tekkis selle vastu huvi paaril inimesel ning ühel hetkel mõtlesimegi, et see on väga hea idee õpilasfirma tegemiseks.

Toode on valminud unikaalsel viisil stringart'i tehnikat kasutades. Foto: Martin Männik
Toode on valminud unikaalsel viisil stringart’i tehnikat kasutades. Foto: Martin Männik

Kuidas jõudsite firma nimeni?

Grete Maria Ivanov: Firma nime jaoks tegime me päris mitu ajurünnakut ning jõudsime erinevate variantideni, nende hulka kuulusid sellised nimed nagu Nõõr, Nöörik, Antvärk ja Pusa, kuid lõpuks jõudsime ka Kräftersini. Algselt oli mõte panna nimi Crafters, mis tähendab inglise keeles käsitöölisi, aga soovisime selle muuta eestipärasemaks ja panime hoopis Kräfters.

Kes või mis on teid toote loomisel inspireerinud?

Liisbeth Kaarus: Toote valmistamisel on meid inspireerinud loodus, mis paistab välja ka meie põhidisainide valikul. Samuti inspireerib meid skandinaavialik disain ja minimalism.

Kust leiate aega, et tegeleda kooli ja hobide kõrvalt veel õpilasfirmaga?

Grete Maria Ivanov: Minul on nädalaplaan täiesti täis ja kohustusi on palju. Arvan, et leian aega ja jõuan oma asjadega alati õigeaegselt valmis just sellepärast, et ma oskan hästi oma aega planeerida, see on üks minu häid omadusi.

Marie-Helen Soom: Tuleb lihtsalt oma aega õigesti planeerida ning oma aega ratsionaalselt kasutada. Iga vaba hetke peab ära kasutama, ning aja raiskamise asemel peab hoopis midagi olulist ära tegema.

Mida on teile firma loomine andnud?

Grete Maria Ivanov: Firma loomine on mulle andnud väga palju kogemusi. Kuna olen finantsjuht, siis tean erinevaid Exceli nippe ning tean, milline üks õige raamatupidamine välja näeb. Olen saanud juurde väga palju ärialaseid teadmisi ning olen arenenud ka käsitöös.

Samuti olen õppinud toime tulema erinevate probleemidega ja oskan oma aega paremini planeerida.

Liisbeth Kaarus: Firma loomine on meile kindlasti andnud enesekindlust, ajaplaneerimist ja ärialaseid kogemusi. Samuti oleme arendanud oma käelisi oskuseid ning meie suhtlemis- ja esinemisoskused on kõvasti paranenud. Arvan, et oleme selle lühikese aja jooksul üksteist paremini tundma õppinud ning inimestena palju arenenud.

Marie-Helen Soom: Minule on andnud õpilasfirma loomine ajaplaneerimise oskust, olen aimu saanud, milline on hea turundus, ning loomulikult on kunstiga tegelemine arendanud meeletult minu käsitöölisi oskusi.

Milliseid probleeme on teil ette tulnud?

Liisbeth Kaarus: Suurimaks takistuseks on hetkel olnud see, et meie tooted pole niiskuskindlad. Leiame hetkel võimalusi selle probleemi parandamiseks ning tulevikus saab meilt kindlasti niiskuskindlaid disaine.

Marie-Helen Soom: Töökorralduste õigeaegne täitmine ning motivatsiooni puudusest tulenev paus. Töökorraldused kippusid vahel meelest minema ning suure pinge kõrvalt oli vahel raske neid täita.

Mis oli meeskonnatöö osas keeruline?

Grete Maria Ivanov: Meeskonnatöös läksime natukene alt ülesannete jagamise ja kommunikatsiooniga. Saime aru, kui oluline on hea suhtlus ning kindlate eesmärkide ja ülesannete ühine paika panemine.

Liisbeth Kaarus: Kuna oleme erinevates klassides ja erinevate ajakavadega, siis tekkis nii mõnigi arusaamatus ja lahkheli, kuid need said üldiselt kiirelt lahendatud.

Kuidas te nendest probleemidest üle saite?

Marie-Helen Soom: Motiveerisime üksteist, kui oli kõige vähem jõudu, et edasi minna, ning korraldasime koosolekuid, kus jagasime ära, kes mida tegema peab ning mis ajaks.

Miks peaks teie toodet ostma?

Grete Maria Ivanov: Meie toodet peaks ostma, kuna see on väga kvaliteetne ning soovime anda kliendile edasi parimat kogemust, meile on oluline kliendi rahulolu.

Liisbeth Kaarus: Kindlasti üheks põhjuseks oleks see, et pakume hetkel turu parimat hinda. Anname ka oma disainidele garantii.

Marie-Helen Soom: Meie toodet peaks ostma, kuna see loob kodudes hubasust ning on väga omapärane kunsti väljendusviis, mida iga päev naljalt ei näe.

Mida toob Kräftersile tulevik?

Marie-Helen Soom: Plaanime Kräftersi ametlikuks firmaks vormistada ning tootmist jätkata. Loodetavasti toob tulevik Kräftersile edu ja laienemise välisturule.

Kommentaarid

Kräftersi juhendaja Kristel Tomson sõnab, et nende töö edenes väga hästi, kuna neil on väga selge arusaam sellest, kellel mis roll firmas on, ning kõik täidavad omale võetud kohustusi. Juhendaja sõnul on õpilased tegutsenud aasta vältel aktiivselt, osalenud mitmetel laatadel ning käinud ka erinevatel koolitustel.

Tomsoni arvates on Kräftersi tooted väga hästi teostatud ning lisaks disainielemendile täidab see ka praktilist rolli võtmenagide näol.

Viimsi gümnaasiumi direktori Karmen Pauli arust on Kräfters teistele eeskujuks. Kräftersi idee on tema sõnul originaalne ja samas ka äärmiselt keerukas. Karmen Paul vaatas põnevusega nende lehel olevaid videoid toote valmimisprotsessist. Talle on väga sümpaatne nende pühendumus, suhtumine oma töösse ja ettevalmistustegevused kliendiga.

Karmen Paul võttis ise disaineritega ühendust ja soetas ka endale sünnipäevaks ühe Kräftersi toote. Tal on väga hea meel, et just nende toode tema kabineti seina kaunistab.

Kräftersi klient Alisa Stoten jõudis nende tooteni vahetult enne emadepäeva, kui tahtis emale teha meeldejääva kingituse. Alisa ema töötab kontoris ja Kräftersi loodud pilt toob oma hubasusega sinna kodu lähemale. Alisa Stoten jäi Kräftersiga väga rahule. Nende toode valmis kiirelt, toote kvaliteet oli hea, klienditeenindus sõbralik ja tootes tehti just neid muudatusi, mida ta soovis.