6.–7. novembril toimus Keila kultuurikeskuses lauluvõistlus Harjumaa Laululaps 2020. Osalemas olid ka Viimsi noored lauljad. 10–12-aastaste poiste hulgas saavutas esimese koha Haabneeme kooli 6B klassi õpilane Marten Thomas Tõniste. 

Marten Thomas (12) võitis Harjumaa Laululaps 2020 konkursi Agu Tammeoru ja Ott Arderi lauluga „Kauge kõu“. „Minu lauluõpetaja Kati Põder pakkus seda pala, kuna see erineb paljudest teistest, sest on tempokas ning seda esitades saab enda häält väga mitmekülgselt kasutada. Mulle see laul samuti meeldis ning nii jäimegi selle valiku juurde,“ räägib ta. 

Noormees ei salga, et läks võistlusele kindla sooviga võita. „Mõtlesin, et pean seekord võitma, sest mõne aja pärast tuleb häälemurre ning siis ei saa enam häält sedasi kasutada nagu praegu. Enne võistlust oli väike närv sees ka, aga pärast proovi tuli juba hea tunne,“ räägib ta. „Kui kolmas ja teine koht välja anti ning minu nime polnud öeldud, siis mõtlesin küll, et teist varianti enam ei ole, kui et olengi selle võistluse võitja. Kui võit välja kuulutati, olin väga õnnelik. Mulle tegelikult meeldib konkurssidel laulda, sest kui ma tean, et tegemist on võistlusega, siis see motiveerib ennast rohkem kokku võtma,“ selgitab ta. 

Laulmine, kitarr ja tantsutrenn

Viieaastaselt Meero Muusikus laulmisega alustanud Marten Thomas käib praegu kaks korda nädalas ETV Lasteekraani Muusikastuudios, kord nädalas Gustav Adolfi muusikakoolis ning laulab Haabneeme kooli kooris. Kui nüüd võib tunduda, et kooli ja laulmise kõrvalt poisil millekski muuks aega ei jää, siis olete eksiteel. Lisaks laulmisele õpib Marten Thomas Gustav Adolfi muusikakoolis kitarri, teeb bändi ja käib kuus korda (!) nädalas Martin Parmase käe all Viimsis Golden Dance Clubis võistlustantsutrennis. 

Võistlustantsu õpib Marten Thomas Martin Parmase juures, tantsupartneriks on Alexandra Riisa. Foto: erakogu
Võistlustantsu õpib Marten Thomas Martin Parmase juures, tantsupartneriks on Alexandra Riisa. Foto: erakogu

„Kitarri õpin kuuendat aastat. Tänu sellele saan veel rohkem muusika sees olla. Lauljal on hea, kui ta oskab mingit pilli mängida, siis saab ise ennast saata,“ selgitab ta. Gustav Adolfi muusikakooli viieliikmelises bändis mängib ta samuti kitarri ning laulab. „Bändi teha on väga vinge. Mängime erinevaid stiile, sest kui muusikakoolis on kontserdid, siis antakse ette, mis stiilis peab mängima. Kui ise repertuaari valime, siis eelistame pigem rokki,“ ütleb Marten Thomas.

Tema harrastused on kõik seotud muusikaga ning sellega tahab ta tegeleda ka tulevikus „Kui saan piisavalt vanaks, tahaksin minna Eesti Laulule ja sealt edasi vaataks lauljakarjääri poole. Kui see ei tööta, siis tahaksin luua oma ettevõtte näiteks kaubanduse valdkonnas,“ on olemas ka varuplaan. 

Kes teeb, see jõuab

Marten Thomast kuulates tekib päris tõesti küsimus, kas talle on mingi ime läbi antud päevas kasutamiseks rohkem tunde kui teistele? „Ma ise tahan kõike seda teha,“ avaldab ta silmade särades põhjuse, kuidas nii paljude asjadega tegelemine võimalik on. „Minu tavaline päev on selline: ärkan üles, lähen kooli, koolist tulles olen umbes kaks minutit kodus, siis lähen muusikakooli, kitarritundi või trenni. Õhtul tulen koju, õpin ja lähen magama. Nädala sees eriti vaba hetke ei ole, võib-olla ainult reede õhtupoole. Laupäeval ja pühapäeval on rohkem vaba aega, siis teen seda, mida poisid ikka teevad – käin sõpradega väljas ja mängin arvutimänge,“ räägib ta. 

Kõige selle kõrval pole isegi suurt mõtet küsida, mis hinded Marten Thomasel tunnistusel on. Vastus on: kõik viied. Üllatus on aga see, et tema lemmiktund ei olegi muusika, vaid hoopis matemaatika ja tehnoloogia. „Matemaatika on kõige rahulikum tund ja mulle meeldib arvutada. Puutöö on ka mõnus, tehnoloogias teeme praegu näiteks linnu söögimaja,“ ütleb ta.

Uued väljakutsed

Järgmisena ootab noort lauljat ees ERR-i „Tähtede lava“ lauluvõistlus, kuhu ta Harjumaa laululapse konkursilt edasi pääses. Koroonaviiruse levikuga seoses ei ole veel täpselt teada, millal see üritus toimub, kuid Marten Thomas läheb sinna igal juhul endast parimat andma. „Mul tuleb iga päev tahet juurde rohkem laulda, sest mul on nii head ja lahedad lauluõpetajad, kes mind arendavad ja aitavad paremaks saada. Mulle meeldib ka väga laval olla. Isegi, kui enne esinemist olen närvis, siis laval läheb närv ära ning tunnen ennast alati hästi,“ sõnab ta.

Võib täitsa kindel olla, et Marten Thomasest kuuleme muusikaga seoses ka edaspidi.

Avafoto: Solistica