YFU ehk Youth for Understanding pakub noortele võimalust turvaliselt välismaale õppima minna, et avardada oma silmaringi, saavutada iseseisvus ja kogeda teisi kultuure. Igal aastal saabub maailma eri paigust ka Eestisse õppima mitukümmend 14–18-aastast noort, kes veedavad oma õppeaasta Eesti peredes elades.

YFU otsib Eesti perede hulgast neid, kes oleksid valmis vahetuspereks hakkama. Vahetusõpilase võtmise põhjuseks võib olla huvi teiste kultuuride vastu, soov avardada enda ja oma laste maailmapilti või lisada vürtsi pere argipäeva. Iga pere saab ise valida omale sobiva vahetuslapse.

Kes sobib vahetuspereks?

Vahetuspereks hakkamise tingimuseks on pere motivatsioon – sisuliselt on see teisest kultuuriruumist pärit teismelise kasvatamine, kes alguses ei oska keelt ega tunne siinseid kombeid. Siiski muudab see kooskasvamise kogemus terve pere ühtsemaks ja avatumaks ning need toredad mälestused ja argipäeva naljakad juhtumised jäävad meelde kogu eluks. Vahetuspere ei koosne vaid emast-isast-pojast-tütrest, vaid vahetusõpilasele võib kodu pakkuda ka üksikvanem või näiteks vanemad, kelle lapsed on juba suureks kasvanud ja kodust välja kolinud. Saabuvale õpilasele on vaja tagada soe toit ja head tingimused koolitööde tegemiseks. Keeleoskus ei ole oluline, sest vahetusõpilased hakkavad Eesti keeles vabalt suhtlema tavaliselt umbes poole aastaga, mõned ka varem. Nii vahetusperel kui ka vahetusõpilasel on YFU poolt ka oma tugiisik, kes on alati nõu ja jõuga toeks.

Mida vahetuspereks olemine annab?

Enamikule peredest annab vahetuslapse kasvatamine täiesti uue hingamise, laiendab silmaringi ja avardab maailmavaadet. Tihti kasvavad pered oma vahetuslastega väga kokku ja lähedaseks jäädakse ka vahetusaasta lõppedes. Igal aastal otsustab paar õpilast pärast vahetusaastat iseseisvalt Eestisse tagasi tulla, et siin edasi õppida. Kindlasti annab vahetuspereks olemine julgust juurde ka peredele, kelle endagi laps soovib välismaale õppima minna.

Tutvu YFUga lähemalt yfu.ee.

Youth for Understanding