Kevad hiilib tasapisi lähemale ning aiaomanikud leiavad end aina rohkem õues toimetamas. Mida teha siis, kui aias kasvab mõni puu, mille tahaks maha võtta ning millal on õige aeg viljapuude oksi lõigata?

Kui tekib vajadus oma aias puu maha võtta, ei tohiks esimese asjana kirvest või saagi haarata, sest enamasti on puu langetamiseks tarvis raieluba. 

„Raieluba ei ole vaja viljapuude langetamiseks, aga kõikide teiste puude mahavõtmiseks, mis on rinnasdiameetrilt üle 8 cm ning asuvad tiheasustusalal, on vajalik võtta raieluba. Rinnasdiameeter on puu tüve läbimõõt 1,3 meetri kõrguselt juurekaelast mõõdetuna,“ selgitab Viimsi valla haljastuse vanemspetsialist Allar Lehtsalu. Raieluba saab taotleda iseteeninduse keskkonnas https://iseteenindus.viimsi.ee/raieluba/. Küsimustega võib pöörduda keskkonna vanemspetsialisti poole, kes vajadusel abistab.

Tegutsema peab turvaliselt

Iga puu maharaiumiseks luba siiski ei anta. „Kõige levinum loa keeldumisest põhjus on kindlasti see, et puu ei ole nii halvas seisus, kui kinnistu omanik arvab. Näiteks elusaid ja terveid, ilma kahjustusteta puid raiuda selleks, et kinnistule paistaks rohkem päikest, ei ole argument raieloa väljastamiseks,“ ütleb Lehtsalu.

Kui luba on väljastatud ning usute, et tulete puu ohutu raiumisega iseseisvalt toime, siis võib seda teha. „Väiksemate puudega saavad inimesed kindlasti ise hakkama, aga kui need on suured, viltu vajunud ning läheduses asuvad hooned või elektriliinid, siis palun mitte oma võimeid üle hinnata. Pigem võiks võtta ühendust spetsialistidega, kes töö ohutult teostavad,“ soovitab haljastuse vanemspetsialist.

Alati ei ole tarvis puud maha võtta – pildil teeb Allar Lehtsalu hoolduslõikust vahtrale. Foto: Margus Vahi
Alati ei ole tarvis puud maha võtta – pildil teeb Allar Lehtsalu hoolduslõikust vahtrale. Foto: Margus Vahi

Millal lõigata viljapuude oksi?

Kui puu maharaiumiseks sobib iga aastaaeg, siis viljapuude oksi igal ajal lõigata ei tasu. „Varakevadel võib lõigata õuna- ja pirnipuid, aga luuviljaliste lõikust on kevadel suhtelistelt raske ajastada, kuna neil on tugevam mahlajooks ning nad on palju kapriissemad,“ ütleb Lehtsalu ning soovitab okste lõikus võimalusel suvesse lükata. Lõikuseks ei sobi periood pungade puhkemisest kuni lehtede täiskasvamiseni, aga umbes jaanipäeva paiku võib oksi piirama hakata küll. „Suvine lõikus ei tekita vesivõsusid ja haavad paranevad kiiremini, kuna kasvuajal on puudel rohkem energiat ja see on suunatud õigesse kohta. Samuti ei ole karta mahlajooksu. Suvel on parem lõigata ka külmakahjustatud viljapuid, sest siis on kahjustuse suurus paremini näha,“ sõnab Lehtsalu.

NB! Lõigatud oksad võib viia näiteks Viimsis asuvasse puitjäätmete vastuvõttu, kus neid võetakse vastu tasuta. Rohkem infot: puidukaitlus.ee/jaatmete-vastuvott/.

Avafoto: Pexels