Sügis on erilise lõhnaga – segu küpsetest õuntest, astritest, koolivihikutest ja hoidistest. Lõhnad ümbritsevad meid kõikjal ning mõjutavad meie käitumist ja meeleolu, tehes seda palju varem, kui meie nina reaalsest lõhna ära tunneb.

Looduslike aroomide ja eelkõige eeterlike õlide peened molekulid mõjutavad mitte ainult meie enesetunnet ja käitumist, vaid ka meie keha füsioloogilisi protsesse. Eeterlikud õlid on taimede nektar, mille nad ise toodavad enda kaitseks, tervendamiseks, paljunemiseks ja suhtlemiseks.

Minu kui aroomiterapeudi käest küsitakse tihti, et kas ma ravin õlidega? Ravida võib inimesi kõigega, aga terveks saavad nad ainult ise, toetada saab tervenemise teekonda. Eeterlikud õlid aitavad seda kõige paremini teha. Taimetarkus on mind paelunud juba lapsepõlvest, vanaema rääkis ju lausa imelugusid võluteest ja nõiarohust ning tervendavatest kompressidest. Tänapäeval on taimetarkuse nimi herbalistika ning aroomteraapia on selle üks osa.

Lõhnad mõjuvad meie kehale ja meelele märkamatult ja peenelt, kuid üsna tõhusalt ja seda mõju tunneb inimkond juba iidsetest aegadest. Taimed ja nendes leiduvad ühendid on ka teaduse poolt ammu ja põhjalikult uuritud ning neid teadmisi kasutatakse tugiravina nii tava- kui ka alternatiivmeditsiinis üsna laialdaselt. Aroomteraapia saab aina rohkem teaduse poolelt tõendusi, paljud uurimiskeskused ja -instituudid tegelevad lõhnataju uurimisega.

Kuidas meie keha lõhna ära tunneb? Eeterlike õlide molekulid koosnevad lenduvatest osakestest ning jõudes inimkeha lõhnaretseptoritesse kohtuvad need miljonite haistmisrakkudega. Siinkohal tahan lisada huvitava fakti, et vaid 15% lõhnaretseptoritest asub ninas, enamus on kõikjal meie kehas ja reguleeruvad meie elutegevust. Näiteks, meie elu algabki lõhnast, sest spermatosoid leiab munarakuni tee just lõhna peale liikudes, munarakul on nimelt maikellukese lõhn!

Eeterlikud õlid tasakaalustavad meeleseisundit, leevendavad stressi ja väsimust, tõstavad vastupanuvõimet ja immuunsust, puhastavad ja taastavad ning teevad vahest ka maagilisi asju.

Nipid kolme õlipudeliga  (eeldusel, et tegu on 100% puhta ja loodusliku eeterliku õliga)

Lavendel: tundud rahustava toime poolest, kui sama tegus on ta antiseptiku ja valuvaigistajana. Hõõru paar tilka peopesa vahel ja hinga sisse näiteks peavalu korral või lisa aaloegeelile ning kasuta haava parandamiseks.

Piparmünt: tuntud paljudes nohu- ja köharohtudes, kuid mõni tilk difuuserisse või taskurätile aitab maandada pingeid nii enda sees kui ümber.

Sidrun: aitab kiiresti ja valutult kohaneda uute elutingimustega või uute inimestega, julgustab olema loovam ja julgem.

Kui tahad aroomteraapiaga sinasõprust teha, siis vaata täpsemalt www.huvikeskus.ee/aroomiteraapia.