Kevaditi, kui lindudel-loomadel on pojad olemas või tulemas, võivad sageneda juhtumid, kui inimene kohtab abituna näivat lindu või looma. Mida peaks sellisel juhul ette võtma?

Hakkasime asja pisut uurima ajendatuna päästeameti teatest, et 27. aprillil kella nelja paiku öösel helistas häirekeskusesse Viimsi alevikus Aiandi teel elav inimene ning teatas, et ööpimeduses on tema rõdule lennanud ning sinna lõksu jäänud kassikaku poeg. Päästjad püüdsid kaku kinni ja toimetasid ta pappkastis esialgu komandosse. Öö möödus rahulikult, sest vigastada polnud kakk saanud. Hommikul tuli kakule järgi linnuspetsialist, kes temaga edasi tegeles.

Kes vajavad abi?

Keskkonnaministeerium on kokku pannud juhised abitute loomade ja lindudega tegelemise kohta. Abituteks ehk inimesepoolset abi vajavateks loetakse vigastatuid või ebaharilikku olukorda – näiteks asulatesse – sattunud metsloomi või linde. Riiklikul tasemel vastutab abitute metsloomadega toimetamise eest keskkonnaamet ja päästeamet.

Kuhu teatada?

Vigastatud või linna eksinud looma leidmisel tuleks helistada keskkonnainspektsiooni ööpäevaringsel valvetelefonil 1313 ning kirjeldada olukorda. Sealt antakse juhised edasiseks tegutsemiseks. 

Avafoto: Viimsis rõdule eksinud kassikaku poja seiklus lõppes tänu päästjatele õnnelikult. Foto: Päästeamet.