Kui sa ei ole varem taimekasvatust proovinud, siis praegu on just õige aeg asi ette võtta. Kuidas kodus maitserohelise kasvatamisega alustada, räägib Juhani Puukooli jaemüügijuht Kersti Rannamäe.

Millist maitserohelist võiks algaja aednik toas kasvatada? 

Kõige lihtsam on alustada sibulapealsetega. Võib võtta tavalisest juurviljaletist sibula ja panna otsapidi mulda/vette. Samuti võib osta ajatussibulat, mis on suuruselt tippsibula ja söögisibula vahepealne. 

Algajale sobivad hästi kõik n-ö beebisalati segud. Neid saab tarvitada juba siis, kui esimesed pärislehed on olemas. 

Ka petersell saab väga hästi aknalaual hakkama, aga arvestama peab, et see idaneb üsna kaua. Hea võimalus on osta potiga taim kaupluse köögiviljaletist ja see kodus korralikku mulda istuda. 

Millal on õige aeg seemneid külvata? 

Toas kasvatamiseks võib külvata kogu aeg, aga peab arvestama, et kui naturaalset valgust on vähem, tuleks kindlasti kasutada taimedele sobivat lisavalgustust. Muidu venivad taimed välja ning muutuvad õrnaks ja hapraks.

Milline on kasvatamiseks sobiv muld?

Tasub valida muld, mis sarnaneb pigem mullale kui turbale. Külvamiseks võib kasutada ka maitsetaimede kasvatamiseks mõeldud muldasid. Nii külvi- kui ka maitsetaimede kasvatamiseks mõeldud kasvusubstraadid sisaldavad vähesel määral toiteelemente, et vältida tärganud taimede väljavenimist või maitsetaimede halba kommet lämmastikuga liialdada ning lõhn ja maitse kaotada.

Mida seemnete külvamisel silmas pidada ja kui suurde potti need kasvama panna? 

Seemned vajavad idanemiseks soojust ja niiskust. Mõned üksikud liigid ka valgust. Kui külvata näiteks herneseemneid võrsete saamiseks või lehtsalati segu, võib julgelt võtta suurema nõu ja panna rohkem seemneid korraga. Kui külvata pikaealisemaid taimi, võib küll alguses panna mitu seemet ühte potti, aga hiljem vajavad taimed ümber istutamist ehk pikeerimist. Siis tahab juba iga taim oma potti. Selle suurus sõltub taime juurekavast ja sellest, kui kaua ta seal kasvama peab.

Millise valgusega koht on taimede toas kasvatamiseks kõige parem?

Iga taim vajab valgust, mida rohkem, seda parem. Samas liiga terav päike teeb kurja. Enamasti kasvatatakse taimi aknalaual, aga praegu on võimalik osta väga erinevaid ja nägusaid taimelampe, sel juhul saab taimi kasvatada kus iganes. 

Kui tihti peaks taimi kastma? 

Külv peab olema ühtlaselt niiske, samas ei tohi muld olla soiselt märg. Vesi jahutab, seega liiga märg muld on kohe ka jahedam. Hea on kasutada külvide niisutamiseks pisikesi käsipritse. Kui kasvatada taimi selleks, et tarbida nende lehemassi, peab arvestama, et kõige selle „valmistamiseks“ on taimel vaja vett ja toitaineid.

Kui märtsi lõpus seemneid külvata, siis millal on lootust saada esimest saaki? 

Oleneb, mida külvata. Hernevõrsed kõlbavad salatisse juba 2–3 nädalaga. Salatiga läheb umbes neli nädalat. Tomatil kulub kolm kuud, kurgil kaks kuud külvist saagini, aga seda varajaste ehk lühikese kasvuajaga sortide puhul.

Miks võiks rohelisi taimi ise kasvatada? 

Omaette nauding on juba see, kui saab millegi arengut jälgida. Inimesele on ka loomuomane vajadus kellegi eest hoolitseda – miks ei võiks need olla taimed. Ja lõpuks saab kõhu ka täis. Oluline on ka lastele näidata, et alguses on imetilluke seeme, millest hiljem saab kausitäie salatit. Taimede kasvatamine õpetab ka aru saama, kui palju on vaja kannatust isegi kõige kiiremakasvulise salatitaime kasvatamiseks. 

Kui Viimsi inimene tahab hakata rohenäpuks ja Viimsi Juhani Puukoolist selleks vajaliku hankida, siis kuidas teie kauplus praegu kliente teenindab? 

Taimedele ei saa öelda, et oodake, kui piirangud läbi saavad, siis istutan teid. Selleks ajaks võib juba liiga hilja olla. Seega on meie istikuäri ikka omal kohal, kuigi peame töötama eelmise kevadega võrreldes teistsugustes tingimustes. Piisaval hulgal seemneid, mulda, potte jm aiakaupa on varutud. Oleme läinud tagasi paarikümne aasta tagusesse aega, kus kaup on klaasseina taga ja müüja ulatab sealt asjad kätte. Kõike, mis kaupluses kohapeal on, saab osta, aga kiirema teeninduse huvides tasub kodutöö ära teha ja tulla nimekirjaga või saata see e-maili teel viimsi@juhanipuukool.ee  Kui soovite ka nõu küsida, tasub ühendust võtta telefonil 600 3686.

Kaupluse välialal on piisavalt ruumi ning kohe, kui lumi ära sulab, täitub see taimedega. Juhani Puukool kasvatab enamuse oma taimedest ise – seega peaks kõigile jätkuma. Oleme vaid kõik ettevaatlikud, katsume hoida piisavat distantsi ja varume kannatust, kui peame ootama.