Viimsi vallas on eraklientidele mõeldud kaks jäätmejaama: Pärnamäe jäätmejaam (Pärnamäe tee 36) ja Vanapere jäätmejaam (Vanapere põik 3). Viimsi Teataja külastas viimast, kus võttis meid vastu heatujuline viimsilane Lauri.
Vanapere jäätmejaamas on askeldamist ja tegutsemist omajagu, sest päeva jooksul teenindatakse umbes sada klienti. „Esmaspäevad on kõige rahulikumad, kuid nädalalõppudel on juba enne avamist järjekord värava taga,” rääkis Lauri oma tööpäevadest. Kuigi tänapäeval on kõigil pidevalt kiire, siis jäätmejaama tulles soovitab Lauri ikkagi pisut aega varuda ning värava sissesõidus meest oodata. „Kui saan jäätmed üle vaadata, selgitada, mis on tasuta ja mis mitte, sujub üleandmine kiiremini,” täpsustas ta. Vajadusel aitab Lauri ka klientidel jäätmeid õigetesse konteineritesse tõsta, kuid üldjuhul on kõik sätitud nii, et inimesed saavad ise hakkama.

Lauri on jäätmejaamas töötanud kaks aastat ja tema sõnul jääb järjest vähemaks neid, kes soovivad tasu eest äraantavaid jäätmeid teiste varju peita. Paremaks on läinud ka inimeste teadlikkus jäätmete liigiti sorteerimisest. „Näiteks kui siia tuuakse tool, maksaks see inimesele umbes 2 eurot ja 25 senti. Kui tool ära lammutada, siis maksab see umbes 30 senti,” jagas Lauri häid soovitusi. Tööriistad on mehel jäätmejaamas olemas ning kui inimestel on aega, saavad nad äraantavad esemed materjalide kaupa demonteerida. Siis on jäätmete loovutamine ka tunduvalt soodsam.
Kasutusjälgedeta pehmet mööblit saab taaskasutuse eesmärgil jäätmejaama tasuta tuua. „Tihtipeale tahetakse tasuta ära anda mööblit, mis taaskasutuseks enam ei kõlba,” ütles Lauri. „Oleme proovinud tekitada nn leiunurga konteineri, mis oleks mõeldud ennekõike korraliku mööbli hoiustamiseks, kuid selleks oleks tarvis eraldi inimest, kes toodud esemed üle vaataks.” Seega hetkel sellist konteinerit jäätmejaamas ei ole.
Veel saab tasuta jäätmejaama tuua haljastusjäätmeid, penoplasti, pappi ja paberit, plastikut, klaaspudeleid, metalli, ohtlikke jäätmeid (v.a asbest), autorehve (maksimaalselt 8 tk päevas), elektroonikaseadmeid, lehtklaasi, ravimeid (maksimaalselt 2 kg päevas ja siia ei kuulu süstlad) ning mootoriõli. „Kõikidest jäätmetest kõige enam tuuakse suvel ikka haljastust ja aastaringselt pakendeid ning kõige vähem ravimeid ja asbestijäätmed,” lisas Lauri.

Kasulik info
Aadress: Vanapere põik 3, Pringi
Avatud iga ilmaga: E, N, R, L, P kell 10–18
Lisainfo: tel 606 0439 või info@ragnsells.ee
Jäätmejaama hinnakirjaga saab tutvuda kodulehel ragnsells.ee
Tasuda saab nii sularahas kui ka kaardiga

Jäätmemajanduse areng Viimsis liigub õiges suunas
Mul on hea meel, et Viimsi valla elanikud on muutumas üha keskkonnateadlikumaks ning kasutavad jäätmejaama teenust. Kahjuks on siiski ka neid, kes rikuvad üldist pilti ning viivad jäätmeid metsa ja panevad mittesobivaid jäätmeid pakendikonteineritesse. Siiski võib tõdeda, et selliseid probleeme on vähemaks jäämas ning jäätmemajanduse arengud Viimsi vallas on liikumas õiges suunas. Kuid veel on pikk tee minna, et kõik teenused oleksid elanikele teada ja mugavalt kättesaadavad.
6. juulist 2021 hakkas Vanapere jäätmejaama teenindama Ragn-Sells AS ning uue koostööpartneri raames oleme jäätmejaamas parandanud aluspinda ning lisanud täiendava väljasõidu. Tänu sellele on konteinerite paigutus väikesel platsil loogilisem ning jäätmejaama külastamine elanikele loodetavasti mugavam. Ka Lauri kiidab, et viimase paari aasta jooksul on jäätmejaama arengud liikunud õiges suunas.
Toomas Luhse
keskkonna vanemspetsialist